притисни ентер »

Топ вести

Без категорија

Род Стјуарт откри тајна што ја чувал 26 години

Род Стјуарт откри тајна што ја чувал 26 години

Пејачот Род Стјуарт (74) во интервју за магазинот Railway Modeller го сподели со јавноста своето хоби. Тој претстави огромен, неверојатно детален модел на железнички град, на кој работел заедно со своите пријатели цели 26 години. Во британското списание за хобија тој го покажа својот град инспириран од Филаделфија во 40-тите, чија изградба почнала

Денес е спомен на Преподобен Маркијан Кирски: Чудотворец и за време на животот и после смртта

Денес е спомен на Преподобен Маркијан Кирски: Чудотворец и за време на животот и после смртта

Од градот Кир во Сирија. Се одликуваше со благородно потекло и со вонредна телесна убавина. Сè остави заради Христа и се повлече во пустината Халкидска заради отшелнички подвиг. Тој е современик на патријархот Флавијан Антиохиски и на царевите Констанциј и Валент. Во неговата келија ноќе светеше Божествена светлина, под која го читаше Светото Писмо

Ријана: Ми се чини дека Трамп во моментов ментално е најболното битие во САД

Ријана: Ми се чини дека Трамп во моментов ментално е најболното битие во САД

Кога првиот човек на Белата куќа неодамнешното пукање во Ел Пасо го нарекол чин на кукавици кој е резултат на ментални проблеми, Ријана му одговорила дека погрешно го спелува тероризмот. -Луѓето се убиваат со оружје кое легално го набавуваат. Ова едноставно не е нормално. Тоа никогаш не би требало да е нормално. А факт е дека е класифицирано како нешто

Дневен хороскоп 15.11.2019

Дневен хороскоп 15.11.2019

Овен (21.03 – 20.04) Можно е да имате премногу големи трошоци денес. Потрудете се сепак да бидете што поекономични. Ви делува дека партнерот е претерано посесивен и тоа прилично ви пречи. Сепак ви е потребно да имате дел од својата слобода во емотивната врска. Бик (21.04 – 21.05) Можно е во вашето деловно опкружување да владее атмосфера на строги правила

Руски археолози откриja подземно казино од 17 век

Руски археолози откриja подземно казино од 17 век

Коцкарите во русија во текот на 17 век наоѓале креативни начини да ги зибегнат казните поради строгите забрани кои биле наметнати од државата во тоа време, покажува новото откритие на тим руски научници. Цар Алексеј кој владеел од 1645 година ги казнувал љубителите на игрите со карти и други облици на комар со каменување или отсекување на ушите на

Куршумот одел ДИРЕКТНО во срцето, но МАЛА БИБЛИЈА му го спасила животот: Боливиски полицаец среќно останал жив (ВИДЕО)

Куршумот одел ДИРЕКТНО во срцето, но МАЛА БИБЛИЈА му го спасила животот: Боливиски полицаец среќно останал жив (ВИДЕО)

Куршумот одел ДИРЕКТНО во срцето, но МАЛА БИБЛИЈА му го спасила животот: Боливиски полицаец среќно останал жив (ВИДЕО) Мала библија му го спасила животот на еден полицаец од Боливија, кој демонстрантите го пукале во гради. Полицаецот рекол дека „чудесниот“инцидент се случил вчера кога во градот Јапакани демонстрантите пукале во него. Оскар Гутиерез,

Тортевски: „Рекет“ брзо ќе заврши и ќе има сериозни казни

Тортевски: „Рекет“ брзо ќе заврши и ќе има сериозни казни

Тортевски: „Рекет“ брзо ќе заврши и ќе има сериозни казни Случајот „Рекет“ ако се заврши брзо, на основа на докази и постапки, има надеж за судството, рече новинарот Александар Чомовски во вечерашното гостување во „КликПлус“ на 21ТВ. -Јас во периодот додека сум бил во СЈО немало ништо од овој случај, реплицираше адвокатот Александар Тортевски. Tој

ФОТО: Пејачката не личи на себе, а беше една од најзгодните пејачки на целата естрада

ФОТО: Пејачката не личи на себе, а беше една од најзгодните пејачки на целата естрада

Преубавата стјуардеса тамара Драгиќ беше дел од шоуто Ѕвездите на Гранд и мамеше воздишки кога и да се појавеше. Убавата русокоса целосно го смени имиџот и веќе не личи на себе. Таа пее пратечки вокали за Жељко Јоксимовиќ и држи часови по клавир, а овој пат се реши да ја офарба косата црвена. Погледнете ја:

Дневен хороскоп за петок: Љубoвни дилеми за еден знак

Дневен хороскоп за петок: Љубoвни дилеми за еден знак

Овен Вашите постапки доволно говорат за работите или личностите кои не ви се допаѓаат. Имате лошо претчувство во врска со една личност. Бик Ви недостасува нечие внимание или присуство, а на партнерот волја да ви се приближи. Понекогаш ништо не е едноставно. Близнаци Понекогаш работите ги следите од „розев агол“, што носи нова заблуда. Емотивните проблеми

Денес се празнуваат господовите лекари, бесплатно ги лекувале сиромашните болни

Денес се празнуваат господовите лекари, бесплатно ги лекувале сиромашните болни

Овие господови лекари наречени и Свети бесребреници имаат два празника, на 1 јули (Свети врачи – летни) и на 1 ноември (според стариот календар). Меѓу поголемите есенски празници што се празнуваат со домашни служби спаѓа и празникот на Светите врачи Кузман и Дамјан. Овој празник меѓу народот е познат како Свети врачи или едноставно како Световрача

СЕКОЈ ДЕН ОТКРИВА НОВА ТАЈНА: Сопругата на Ѓорѓе Балашевиќ го крена Инстаграм на нозе (ФОТО)

СЕКОЈ ДЕН ОТКРИВА НОВА ТАЈНА: Сопругата на Ѓорѓе Балашевиќ го крена Инстаграм на нозе (ФОТО)

Оливера Балашевиќ, сопруга на популарниот пејач и текстописец Ѓ орѓе Балашевиќ, направи вистински бум на социјалните м режи откако  отвори профил на Инстаграм кон крајот на октомври. Оттогаш, таа открива малку по малку детали од нејзиниот секојдневен живот, како и од минатото. Така, таа неодамна објави фотографија пред основното училиште и сподели

(ВИДЕО 18+) Првиот македонски хорор-спот, снимен според вистинска приказна!

(ВИДЕО 18+) Првиот македонски хорор-спот, снимен според вистинска приказна!

(ВИДЕО 18+) Првиот македонски хорор-спот, снимен според вистинска приказна! Новиот електро состав „Шафран“ ја издаде својата трета песна под наслов “Дафино” која има модерен призвук и мешавина од електронски етно звук. За музиката се погрижи Тони Стевковски, а за текстот е задолжен Кирил Трајковски. Ова е трета песна на „Шафран“ а наскоро се очекува

Мусака со модри патлиџани

Мусака со модри патлиџани

Потребни состојки :  4 модри патлиџани, 3 домати, 250 гр. мелено месо, 1 главица кромид, брашно по потреба, масло по потреба, 5 јајца, 500 мл. млеко, зачин од сув зеленчук, малку магдонос, сол и бибер по желба. Постапка: Модрите патлиџани се сечат и се зачинуваат со сол. Се валкаат во јајца и брашно и се пропржуваат во тава со загреано масло. Во друга

(ВИДЕО) Eве како поминаа оние кои купија куќи за едно евро во Италија

(ВИДЕО) Eве како поминаа оние кои купија куќи за едно евро во Италија

Морган Гијо од францускиот град Нант купила куќа за едно евро во градот Музомели на Сицилија. Оваа куќа ја земале со цел да им биде „втор дом“, и не губеле време, веднаш почнале да ги реновираат 50-те квадрати простор. „Ни остана само уште бањата за реновирање, а бидејќи сме уметнички типови и занаетчии, сами ги завршивме повеќето работи. Убаво е да

ФОТО: Сите мислеа дека актерката ќе пропадне - денес изгледа како божица

ФОТО: Сите мислеа дека актерката ќе пропадне - денес изгледа како божица

Холивудската актерка Ума Турман глуми од 16. години. Високата и бунтовна блондинка, најмногу ја паметиме по улогите во филмовите на Квентин Тарантино, кому со години му беше муза. Родена е во Бостон, во семејство на интелектуалци. Мајка ѝ Нена била модел, а татко ѝ Роберт универзитетски професор и еден од најпознатите аналитичари на будизмот во САД

Средношколци од Струмица освоија пет златни и три сребрени медали на Светскиот ученички куп во Њујорк

Средношколци од Струмица освоија пет златни и три сребрени медали на Светскиот ученички куп во Њујорк

Ученици од струмичките средни училишта оваа недела по трет пат ја претставуваа Македонија на финалето од Светскиот ученички куп, кој се одржува на Универзитетот Јеил во Њујорк, САД. Струмичките средношколци во конкуренција на околу 6000 ученици од целиот свет, освоија 5 златни и 3 сребрени медали на оваа натпреварување, кое…

Германскиот пратеник Петер Бejер избран за известувач на Советот на Европа за Косово

Германскиот пратеник Петер Бejер избран за известувач на Советот на Европа за Косово

Комисијата на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ)  го избра пратеникот во Бундестагот Питер Бejер за известувач за ситуацијата во Косово. Во соопштението за медиумите за назначувањето на Бejер, Советот на Европа посочи дека Косово се споменува во целосна согласност со Резолуцијата на Советот за безбедност на ОН 1244 и без прејудицирање

Често ме изненадува, иако не изгледа така: Мијалкова за сопругот Сашо

Често ме изненадува, иако не изгледа така: Мијалкова за сопругот Сашо

Примабалерината Александра Мијалкова, сопругата на поранешниот шеф на УБК, Сашко Мијалков пред камерата на „Бекстејџ“ откри дел од љубовната приказна со својот сакан со кого е 25 години во брак. - Ме освои со неговиот шарм и харизма што ја има, тоа беше многу одамна, излегувавме заедно, се дружевме со моите колешки балерини, одевме по дискотеки како

Станала клон на својот починат брат: Шокантни фотографии од сестрата на Мајкл Џексон (ФОТО)

Станала клон на својот починат брат: Шокантни фотографии од сестрата на Мајкл Џексон (ФОТО)

Ла Тоја важеше за вистинска убавица, а сега на неа, како што многумина коментираа, се препознатливи само темните очи и насмевката. Ла Тоја Џексон (63), сестра на починатиот крал на попот Мајкл Џексон по бројните операции стана клон на нејзиниот брат. Ла Тоја беше сликана на пат кон еден салон за убавина во Лос Анџелес , а во јавноста се појави со шминка