притисни ентер »

Топ вести

Без категорија

Ѓорѓиевски до Спасовски: Ветувавте се и сешто, а сега меѓусебно се препукувате

Ѓорѓиевски до Спасовски: Ветувавте се и сешто, а сега меѓусебно се препукувате

Членови на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во посета на Карбинци и Росоман

Членови на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во посета на Карбинци и Росоман

Славчо Попоски: Подгответе се – доаѓа летното сметање на времето

Славчо Попоски: Подгответе се – доаѓа летното сметање на времето

Во последната недела од овој месец, односно следниот викенд помеѓу 29 и 30 март започнува летното сметање на времето што значи стрелките на часовниците одат еден час нанапред. Со поместување на стрелките на часовниците во недела на 29 март во 02:00 часот по полноќ ќе се смета како да е 03:00 часот. Со ова ќе имаме еден час помалку за спиење. Инаку

ФОТО: Која македонска водителка заврши во прегратките на Саша Ковачевиќ?

ФОТО: Која македонска водителка заврши во прегратките на Саша Ковачевиќ?

Познатата водителка Елена Стефановска објави стори и фотографијa на својот Инстаграм профил на кое таа е со познатиот српски пајч Саша Ковачевич на покривот на еден познат скопски хотел, каде му правела интервју. Инаку, Саша Ковачевиќ на 6. април ќе има концерт во Скопје.

Вкусни и брзи шпански мафини

Вкусни и брзи шпански мафини

Викендот е совршен изговор за вкусни закуски, кои можете да ги јадете за доручек, ужина или како вечера. Шпанските мафини се токму тоа – лесна закуска која е подеднакво добра наутро како и навечер. Подготовката на шпанските мафини нема да ви одземе многу време, а и не бара голем труд. Од вас се бара единствено да ги следите долунаведените упатства

Колач со јаболки и афион

Колач со јаболки и афион

Комбинацијата на афион со јаболки и чоколадо го прави овој колач совршен… Потребно е: 3 јајца 100 г шеќер 1 ванилин шеќер 100 г брашно 1 прашок за пециво 40 г гриз 100 г афион, измелен 100 мл масло 2 изрендани јаболки (околу 400 гр) 3 лажици млеко за чоколадната глазура: 40 г путер 100 г чоколадо Подготовка: – Јајцата пенесто изматете ги со шеќерот

Браво: Математичарите на СОУ „Јане Сандански“ се вратија со 62 награди од Државен натпревар!

Браво: Математичарите на СОУ „Јане Сандански“ се вратија со 62 награди од Државен натпревар!

Изминатата сабота во просториите на Машинскиот факултет во Скопје се одржа 62-от по ред Државен натпревар по математика за учениците од средните училишта.Математичарите на СОУ „Јане Сандански“ и овој пат успешно го претставија своето училиште и се вратија со награди, а четворица добија право да учествуваат на Македонската математичка олимпијада во

ВТОРА НЕДЕЛА ОД ВЕЛИКИОТ ПОСТ: Недела на свети Григориј Палама!

ВТОРА НЕДЕЛА ОД ВЕЛИКИОТ ПОСТ: Недела на свети Григориј Палама!

Втората недела од Великиот Пост е посветена на светиот Григориј Палама. Како што првата недела од постот беше посветена на победата на православието над иконоборството, така и втората недела е посветена на победата на православното богословие над различните еретички учења, во 14 век. Оваа победа ја извојува светиот Григориј Палама. Тој е роден во 1296

СОУУД „Димитар Влахов“ доби донација фумигатор и сушара за сушење на овошје и зеленчук од страна на министерството за образование!

СОУУД „Димитар Влахов“ доби донација фумигатор и сушара за сушење на овошје и зеленчук од страна на министерството за образование!

СОУУД „Димитар Влахов“ – Струмица доби донација фумигатор и сушара за сушење на овошје и зеленчук, од страна на министерството за образование во рамките на проектот за унапредување на стручното и техничкото образование.

Колку е полош животот на потстанарите во однос на оние кои живеат во свој стан?

Колку е полош животот на потстанарите во однос на оние кои живеат во свој стан?

Луѓето кои живеат во изнајмени станови, и плаќаат високи кирии, имаат полошо здравје од оние кои имаат свој стан. Но, и во заедниците каде има високи трошоци за живот, луѓето помалку имаат шанси да купуваат здрава храна, и имаат полошо здравје. Кога луѓето плаќаат високи кирии, мора да прават компромис, и да купуваат помалку квалитетна храна, лекови