20
1 2 3 4 5 6 7 
Откриен идентитетот на вриштечката мумија од Египет

Откриен идентитетот на „вриштечката мумија“ од Египет

пред 3 часа - Култура

Научниците со помош на современа технологија и успеajа да го откријат идентитетот на „вриштечката мумија“ од Египет. Египетскиот...

Ди џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

пред 5 часа - Култура

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговото уметничко име Авичи, почина на возраст од 28 години. Како што кусо соопшти неговиот претставник, Авичи бил пронајден мртов во главниот град на Оман, Мускат.

Собраниската Комисија за култура во работна посета на Националната галерија на Македонија

Собраниската Комисија за култура во работна посета на Националната галерија на Македонија

пред 20 часа - Култура

Работната група на Комисијата за култура на Собранието на Република Македонија, во состав: Ирена Стефоска, Никица Корубин,...

Јубилејно издание на Фестивалот на монодрама Битола 2018

Јубилејно издание на Фестивалот на монодрама „Битола 2018“

пред 20 часа - Култура

Националната установа Центар за култура-Битола ги заврши подготовките за 20. јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на монодрама „Битола 2018“.

Премиера на претставата Партија реми на Драмски театар

Премиера на претставата „Партија реми“ на Драмски театар

пред 21 часа - Култура

Драмски театар-Скопје вечерва (петок, 21 април) од 20 часот премиерно ќе ја изведе претставата „Партија реми“ во режија на Виолета Џолева, со која актерот Ѓокица Лукаревски ќе одбележи 40 години актерска кариера.

Поетот Филип Димкоски на Меѓународната поетска олимпијада во Словенија

Поетот Филип Димкоски на Меѓународната поетска олимпијада во Словенија

пред еден ден - Култура

Од 21 до 23 април ќе се одржи Меѓународна поетска олимпијада во Марибор, Словенија. Учесник од Македонија е младиот поет Филип Димкоски.

Отворено 21 то издание на Скопје филм фестивал

Отворено 21-то издание на „Скопје филм фестивал“

пред еден ден - Култура

Со премиера на играниот филм „Година на мајмунот“ по сценарио и режија на Владимир Блажевски и во продукција на „Панк филм“, синоќа во кино „Милениум“ е отворен 21-от Скопје филм фестивал.

Фатос Лумани избран за директор на Албанскиот државен ансамбл за народни песни и ора

Фатос Лумани избран за директор на Албанскиот државен ансамбл за народни песни и ора

пред еден ден - Култура

Фатос Лумани е избран за директор на Албанскиот државен ансамбл за народни песни и ора, кој и официјално почна со работа, информираат од Министерството за култура.

 Велигденски средби во радовишко по 14 ти пат со рекорден број учесници

„Велигденски средби“ во радовишко по 14-ти пат, со рекорден број учесници

пред 3 дена - Култура

Со изведба на македонската химна и химната на Фолклорниот фестивал „Велигденски средби“, дувачки оркестар од 30 свирачи од Пиринска Македонија започна 14–тото издание на фестивалот „Велигденски средби“ во манастирскиот комплекс „Св.

Свадбени обичаи од битолското село Брусник

Свадбени обичаи од битолското село Брусник

пред 3 дена - Култура

Родителите се оние кои ја избираат девојката за сопруга на својот син, меѓутоа имало случаи и момчето да ја произнесе својата желба.

Истражување Оние кои легнуваат и се будат доцна умираат помлади

Истражување: Оние кои легнуваат и се будат доцна, умираат помлади

пред 3 дена - Култура

За оние што си легнуваат и се будат подоцна, голема е веројатноста дека ќе починат помлади, тврдат научници од Универзитетот на Сари во градот Гилфорд, Велика Британија.

Гран при за претставата Јами дистрикт на годинешите Лица без маски

Гран при за претставата „Јами дистрикт“ на годинешите „Лица без маски“

пред 3 дена - Култура

Гран при за најдбора претстава во целина на 11-от Интернационален театарски фестивал „ Лица без маски “, доби „ Јами дистрикт “ од Србија во режија на Кокан Младеновиќ.

Можат ли веганите да ја сварат мрачната приказна за тоа од каде доаѓа нивната храна

Можат ли веганите да ја сварат мрачната приказна за тоа од каде доаѓа нивната храна?

пред 3 дена - Култура

(Индекс - Загреб) Постојат бројни причини зошто луѓето одлучуваат да станат вегани, но една од најчестите се однесува на бруталноста кон животните.

Затворениците ќе посетуваат културно уметнички настани

Затворениците ќе посетуваат културно-уметнички настани

пред 4 дена - Култура

Културно-уметнички содржини за осудениците во Затворот во Шутка предвидува Меморандумот за соработка што го потпишаа министерот за култура Алаѓозовски и директорот на КПУ Затвор Скопје, Котевски.

Повлечени 10 проекти од Годишната програма за култура за 2018

Повлечени 10 проекти од Годишната програма за култура за 2018

пред 4 дена - Култура

Десет проекти од Годишната програма на Министерството за култура со вкупна вредност од осум милиони и 519.000 денари се повлечени по ревизијата на Комисијата, информираше министерот Алаѓозовски при посетата на затворот Шутка.

1 2 3 4 5 6 7