20
1 2 3 4 5 6 7 
Книги што треба да ги прочитате пред да почнете сопствен бизнис

Книги што треба да ги прочитате пред да почнете сопствен бизнис

пред една недела - Живот

Фото: Shutterstock 1. „The Art of the Start 2.0: TheTime-Tested, Battle-Hardened Guide for Anyone Starting Anything“, Гај Кавасаки 2.

Како успеала Оваа земја е новата Германија

Како успеала? Оваа земја е „новата“ Германија

пред една недела - Економија

светски економии

Седум трика за полесно користење компјутер

Седум трика за полесно користење компјутер

пред една недела - Техно

( Фото: Pixabay ) Прочитајте и запомнете – може да ви затреба во одреден момент. Што ако случајно затворите некој прозорец...

Истражувачите пронашле мал стомак скриен во туморот на белите дробови

Истражувачите пронашле мал стомак скриен во туморот на белите дробови

пред една недела - Техно

Фото: Flickr ракот

Илон Маск препорачува да го гледате овој документарец

Илон Маск препорачува да го гледате овој документарец

пред една недела - Техно

Документарецот ТУКА.

Пандора Апостолоска Саздовска за искуството во Дубаи Програма за размена на професори има и во Македонија за жал ретко се применува

Пандора Апостолоска-Саздовска за искуството во Дубаи: Програма за размена на професори има и во Македонија, за жал, ретко се применува

пред една недела - Култура

Кога зборувам за подобрување на образовниот систем во Македонија, секако, главниот акцент треба да биде ставен на изборот на добар и квалитетен професорски кадар.

Тајни библиотеки чувани со векови конечно откриени за јавноста

Тајни библиотеки чувани со векови конечно откриени за јавноста

пред една недела - Култура

Фото: Thinkstock 1. Библиотека во пештера, Кина Discovered in Dunghuang China in 1900, The Library Cave. 50,000 books and rolls deemed heretical and dating from 500-1002 were hidden in the 11th century.

Родителите опасно грешат  сами даваат антибиотици и упорно бараат кортикостероиди за децата

Родителите опасно грешат - сами даваат антибиотици и упорно бараат кортикостероиди за децата

пред една недела - Здравје

Секојдневно во ординацијата во која работам се среќавам со пациенти од најмала возраст до возрасна популација. Сѐ поголем е бројот на пациенти со горнореспираторни инфекции (Rhynopharingitis, Laryngitis I Tonsillitis ac.

 Јутјуб за деца конечно ќе прикажува само детски содржини

„Јутјуб“ за деца конечно ќе прикажува само детски содржини

пред една недела - Култура

( Фото: Pixabay ) Родителите честопати се шокираат кога ќе забележат какви содржини гледаат нивните деца на „Јутјуб“ – наместо...

Каде ни се основците за осум години снемало 15 илјади деца

Каде ни се основците, за осум години снемало 15 илјади деца

пред една недела - Живот

Нашата анализа, според податоците од Државниот завод за статистика за запишани и завршени ученици во тековната година, покажа дека за осум години исчезнале вкупно 14.

Млади таленти Христина Петровска  Ме обзема магијата на балетот

Млади таленти: Христина Петровска - Ме обзема магијата на балетот!

пред една недела - Култура

ОВОЈ ЛИНК

Веднаш избришете ги овие податоци од Фејсбук

Веднаш избришете ги овие податоци од „Фејсбук“

пред една недела - Живот

( Фото: Pixabay ) На милиони луѓе низ светот животот им е незамислив без „Фејсбук“, а во текот на долгогодишната употреба на оваа социјална мрежа секој од нас оставил податоци кои можат многу лесно да се злоупотребат на најлош можен начин.

Комбиниран начин на учење за најдобри резултати

Комбиниран начин на учење за најдобри резултати

пред една недела - Живот

бесмислена Фото: Pixabay

Ѕирнавме во Гоце рзговаравме со најдобрите дипломци пишувавме за проблемите на наставниците славевме 7 години и започнавме нов проект  Деца мк

Ѕирнавме во Гоце, рзговаравме со најдобрите дипломци, пишувавме за проблемите на наставниците, славевме 7 години и започнавме нов проект - Деца.мк

пред една недела - Култура

Најчитаните информации од изминатава недела. Билјард, пикадо, плејстејшн - каков е културно-забавниот живот во студентскиот...

Еве како најбрзо да вовлечете конец во игла

Еве како најбрзо да вовлечете конец во игла

пред една недела - Живот

Фото: Thinkstock Ако некогаш сте се обиделе да вовлечете конец во игла, знаете дека тоа не е многу лесно. Особено ако дупчето од иглата каде што треба да влезе конецот е многу мало, а конецот е подебел.

1 2 3 4 5 6 7