20
1 2 3 4 5 6 7 
Сочка крем пита со готови кори

Сочка крем пита со готови кори

пред 5 часа - Храна

Слатка фантазија...ме потсетува на крем пита со убавиот мирис на ванилата и изненадувачкиот слатко киселкаст вкус на џемот од кајсија.

Хумус со цвекло

Хумус со цвекло

пред 7 часа - Храна

Наутот ставете го преку ноќ да кисни, а другиот ден сварете го во малку посолена вода. Чувајте од водата за блендирањето.

Банана леб со ореви  без миксер

Банана леб со ореви (без миксер)

пред 7 часа - Храна

1. Во еден сад се пасираат бананите со виљушка. 2. Во друг сад се матат јајцата и им се додаваат бананите. 3. Во смесата се додаваат путерот, циметот, пецивото и солта, потоа се додаваат неколку капки оцет и се промешува.

Црвена млечна проја

Црвена млечна проја

пред 10 часа - Храна

Ова е еден брз рецепт, за вкусна проја, која е одлична за појадок или за мезе. 1. Јајцата изматете ги со сол. Потоа додадете ги течните состојки и матете со маталка.

Колач без брашно и шеќер

Колач без брашно и шеќер

пред 13 часа - Храна

Колач кој не содржи брашнои шеќер. Има своја блажина, но од портокалите има и посебен вкус. Пред да се подготвува овој колач треба портокалите да ги оставиме да отстојат во раствор од сода бикербона.

Карамелизирани банани

Карамелизирани банани

пред 15 часа - Храна

Шеќерот се загрева додека се карамелизира. Се додава исцедениот сок од портокал и на ниска температура се остава да крчка да се стопи карамелот, па се додека се згусти малку.

Неутрални грицки

Неутрални грицки

пред 16 часа - Храна

Грицки кои по вкусот и текстурата потсетуваат на Квики гриц... - Од сите состојки се замесува тесто кое се остава да се одмори.

Сочен овошен колач  посно

Сочен овошен колач (посно)

пред еден ден - Храна

Многу убав, сочен а посен колач по лесен рецепт. 1. Најпрво ги мешаме течните состојки, вклучувајќи го и шеќерот, преливот и мармаладот.

Едноставен колач со мармалад  посно

Едноставен колач со мармалад (посно)

пред еден ден - Храна

Чашата е од 120 мл - Во сад ставете ги брашното, ренданата кора од портокалот, пецивото, ванилата, шеќерот, мелените ореви, киселата вода и со лажица размешајте убаво.

Сочен куглов со тиква и цитрусен шербет

Сочен куглов со тиква и цитрусен шербет

пред еден ден - Храна

Маргаринот и шеќерот со ванилиниот шеќер и солта убаво и кремасто се матат со миксер. Се додава едно по едно јајце, така да секое се мати најмалку половина минута.

Вегански зелен сок

Вегански зелен сок

пред еден ден - Храна

За овој рецепт потребен ни е нутрибулетот или соковник. Го прочитав неодамна на нет па решив да го подготвам. Има интересна боја и вкус.

Банана смути палачинки

Банана смути палачинки

пред 2 дена - Храна

Брз, лесен, вкусен и здрав десерт. Во чашата од Нутри булетот ставете ги сите состојки и изблендирајте ја смесата. На средно загреана тава печете мали палачинки.

Тарт со капини

Тарт со капини

пред 2 дена - Храна

Ова е еден прекрасен овошен богат тарт со капини, во вкусно ровко тесто. Како што се доближува пролета, гледам да ги потошам залихите од замрзнато овошје, бидејќи доаѓа сезона на ново свежо вкусно овошје.

Десерт од нане и чоколадо

Десерт од нане и чоколадо

пред 3 дена - Храна

Во нутрибулет се става нането и млекото. Се блендира добро и се става на оган. Се додава 100 гр шеќер и се остава да се загрее.

Турски пченкарни погачки

Турски пченкарни погачки

пред 3 дена - Храна

- Во млаката вода растворете го квасецот, додадете шеќер, сол, потоа малко затоплениот јогурт, белката која лесно ќе ја разматите, измешајте.

1 2 3 4 5 6 7