20
1 2 3 4 5 6 7 

Ново поскапување на горивата од полноќ

пред 4 недели - Економија

Цените на бензините и на дизелот од ноќеска на полноќ ќе се зголемат еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

Заев и Ципрас ќе се сретнат во Давос

пред еден месец - Македонија

По новата рунда разговори за името меѓу Македонија и Грција, со посредство на медијаторот Метју Нимиц, првата директна средба меѓу двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас во, ќе се одржи во среда во Давос, Швајцарија.

Крстот во Скопје по петти пат во рацете на Даниел од Ченто

пред еден месец - Македонија

Крстот кој поглаварот на Македонската православна црква г.г. Стефан го положи, од водите на Вардар по петти пат го извади Даниел Дончевски од скопската населба Ченто.

Отворена новата американска амбасада во Лондон која чини чини една милијарда долари

пред еден месец - Свет

Денеска беше отворена новата американска амбасада во Лондон, која што претседателот Доналд Трамп минатата недела ја критикуваше како премногу скапа и на лоша локација.

Посетата на Столтенберг – најава за отворање на вратите за НАТО

пред еден месец - Македонија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во Македонија пристигнува денеска во вечерните часови, а своите официјални средби ги започнува утре во 9 часот со министерот за надворешни работи, Никола Димитров.

Германија последната препрека во првата фаза-Велко Марковски ќе го менува Филип Лазаров

пред еден месец - Спорт

По две одиграни маестрални игри на нашите ракометари останува последната препрека во првата фаза од ЕП, а тоа е репрезентацијата на Германија која за многумина неправедно доби бод, со помош на судиите во натпреварот со Словенија.

Кој беше лидерот на косовскиоте Срби, Оливер Ивановиќ

пред еден месец - Балкан

Непознати напаѓачи пукаа денеска во Оливер Ивановиќ, водач на Граѓанската иницијатива „Србија, демократија и правда“ во Косовска Митровица, по што тој почина во болницата.

Белград го напушти дијалогот во Брисел поради убиството на српскиот политичар

пред еден месец - Балкан

Делегацијата на Белград го напушти техничкиот дијалог и се враќа во Србија поради убиството на лидерот на партијата Граѓанска иницијатива „Србија, демократија, правда“ (СДП), Оливер Ивановиќ, кој беше застрелан утрово во Косовска Митровица.

ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на обраќањето на Столтенберг во Собранието

пред еден месец - Македонија

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе се вратат во четврток во собраниските клупи за да го слушнат обраќањето на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, потврдуваат од партијата.

Македонија ја победи Црна Гора за пласман во следната фаза на ЕП

пред еден месец - Спорт

Потешко од очекуваното, но сепак на крај црвено-жолтите славеа со 29:28 над Црна Гора и обезбедија пласман во следната фаза од ЕП во Хрватска.

Македонија го ратификуваше Договорот за добрососедство со Бугарија

пред еден месец - Македонија

Со 61 глас „за“ и еден „воздржан“, Собранието денеска го усвои Предлог-законот за ратификација на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија.

Пазарџиите ќе работат со лиценца, нема фискализација

пред еден месец - Економија

Нема да има фискализација н а за зелените пазари сѐ до влезот на Македонија во Европската унија, ќе се регистрираат со лиценци од Комората на трговци, а не преку Централниот регистар.

Во Собранието утре се очекува ратификација на добрососедскиот договор со Бугарија

пред еден месец - Македонија

Амбасадорот на Бугарија во Македонија, Иван Петков, утре во Собранието ќе ги претстави програмата и приоритетите за работа на Бугарското претседателство со Советот на ЕУ, а се очекува и ратификација на добросеседскиот договор.

Голема победа на Македонија, бронзените паднаа!!!

пред еден месец - Спорт

Првата препрека е помината, силната, бронзената Словенија падна од храбрите црвено-жолти момчиња. Храбро на терен, со голема помош од трибините ја постигнавме првата победа на ЕП во Хрватска.

Да го почнеме ЕП во Хрватска со победа

пред еден месец - Спорт

Македонските ракометни херои вечерва од 19:30 часот во Загреб, стартуваат против бронзените од последното светско првенство.

1 2 3 4 5 6 7