20
1 2 3 4 5 6 7 
Тиквеш АД Скопје забележа раст на приходите и добивката во 2017 година

Тиквеш АД Скопје забележа раст на приходите и добивката во 2017 година

пред еден ден - Економија

Вкупните приходи забележаа раст од 12%, односно зголемување за 152,5 мил. денари. Растот се должи на зголемените приходи генерирани од домашниот пазар (за 7%) и од странските пазари (за 18%).

Македонската економија стагнира додека регионот се развива и бележи економски бум

Македонската економија стагнира додека регионот се развива и бележи економски бум

пред еден ден - Економија

Во јавноста излегоа официјалните информации за податоците на БДП за четвртиот квартал на Република Македонија. Со ова се измери растот низ целата година кој изнесува поразителна нула.

Во Луксембург за еден час се заработува колку на Балканот за цел ден

Во Луксембург за еден час се заработува колку на Балканот за цел ден

пред еден ден - Економија

Лидери кога станува збор за износот на минималната цена на трудот се Австралија, Луксембург, Нов Зеланд, Франција и Холандија.

 Inditex сопственик на Зара минатата година оствари добивка од 3 37 милијарди евра

“Inditex” сопственик на Зара, минатата година оствари добивка од 3,37 милијарди евра

пред еден ден - Економија

Шпанскиот малопродажен гигант Inditex, сопственик на брендот Зара, рече дека имал солиден раст на профитот минатата година, истакнувајќи дополнителни инвестиции во развојот на интегрирани продавници и онлајн продажба.

 Gasprom укинува стотици работни места на Запад

“Gasprom” укинува стотици работни места на Запад

пред еден ден - Економија

Рускиот енергетски гигант “Газпром” ќе укине  стотици работни места во филијалите  за трговија и извоз во странство, вклучувајќи...

Ќе се пуши на тераси бавчи и платформи Изгласан законот за пушење

Ќе се пуши на тераси, бавчи и платформи- Изгласан законот за пушење

пред еден ден - Економија

Со  41 глас „за“, Собранието го усвои Предлог-Законот за изменување на Законот за заштита од пушењето по скратена постапка,...

Облачно и топло време со температура до 21 степен

Облачно и топло време со температура до 21 степен

пред еден ден - Економија

Времето во Македонија ќе биде умерено до значително облачно и релативно топло со умерен јужен ветер. Во западните и крајните источни делови ќе има повремен локален дожд.

Google и LG во мај ќе демонстрираат VR дисплеј со исклучително висока резолуција

Google и LG во мај ќе демонстрираат VR дисплеј со исклучително висока резолуција

пред еден ден - Забава

Google и LG планираат да прикажат 4.3-инчен OLED слушалки од 18MP, со 1443 ppi и брзина на освежување од 120Hz. Уредот ќе биде прикажан за време на Display Week 2018 недела во мај.

Бетон АД Скопје со намалена добивка за 2017 година

Бетон АД Скопје со намалена добивка за 2017 година

пред еден ден - Економија

Во периодот јануари-декември 2017 година ДГ Бетон АД Скопје оствари добивка во износ од 32.975.313 денари , што е намалена во однос на претходната година кога изнесувала 88.

Дневен извештај од светските берзи 16 03 2018

Дневен извештај од светските берзи 16.03.2018

пред еден ден - Економија

Во четвртокот, S & P500 се намали додека Доу Џонс растеше. Биткоин се уште се обидува да се опорави по неколку дена на надолен тренд, со кој се тргуваше за 8160 долари.

Битиќи Владата нема концепт за економски развој

Битиќи: Владата нема концепт за економски развој

пред 2 дена - Економија

Планот за економски раст, што со толку помпезност го презентираше Владата пред девет месеци, во себе има многу принципиелни...

Битка за нов гувернер Иванов ќе го предложи Богов

Битка за нов гувернер, Иванов ќе го предложи Богов

пред 2 дена - Економија

Претседателот Ѓорѓе Иванов повторно ќе го предложи Димитар Богов за г увернер на Народната банка . Владата пак е на цврст став г увернер да биде Фатмир Бесими, дознава Алсат М.

Од руски авион паднале 3 тони злато во плочки

Од руски авион паднале 3 тони злато во плочки

пред 2 дена - Економија

Вратата на рускиот товарен авион Ан-12, кој превезуваше скапоцени метали, случајно се отвори кога слеташе од аеродромот Јакутск на далечниот исток на земјата и околу 3 тони злато падна на пистата.

АМСМ Од денеска не е задолжително поседувањето зимска опрема

АМСМ: Од денеска не е задолжително поседувањето зимска опрема

пред 2 дена - Економија

Законската обврска за задолжително поседување на зимската опрема во возилата завршува денеска, потсети Авто-мото сојузот на Македонија.

Сообраќајот се одвива по наместа влажни коловози

Сообраќајот се одвива по наместа влажни коловози

пред 3 дена - Економија

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

1 2 3 4 5 6 7