20
1 2 3 4 5 6 7 
ЗОО паркот во Штип збогатен со нови животни

ЗОО паркот во Штип збогатен со нови животни

на 8.2016 - Без катеторија

Штипската Зоолошка градина збогатена со два вида на животни. Во паркот можат да се видат џуџести кози и берберски овци. Директорот на ЈП „Исар", Ангел Бојаџиев, вели дека новите животни се добиени од скопската Зоолошка градина.

Преспа беше домаќин на втората трка во маратонско пливање

Преспа беше домаќин на втората трка во маратонско пливање

на 8.2016 - Без катеторија

Преспа вчера беше домаќин на втората трка во маратонско пливање, во рамки на македонскиот куп во далечинско пливање. Помеѓу...

Штипскиот универзитет прими над 1 000 пријави за уписи на некој од факултетите и академиите

Штипскиот универзитет прими над 1.000 пријави за уписи на некој од факултетите и академиите

на 8.2016 - Без катеторија

Почнаа уписите на 13 факултети и трите академии на универзитетот „Гоце Делчев" - Штип. Проректорот за инвестиции и развој на УГД-Штип, Кирил Барбареев, вели дека во рамките на првиот ден пријавени се над 1.

Пораз на Брегалница од Пелистер во Битола

Пораз на Брегалница од Пелистер во Битола

на 8.2016 - Без катеторија

Екипата на Брегалница го доживеа првиот пораз во новата сезона од Пелистер во Битола. Во Недела следува нов предизвик против Силекс во Кочани.

Вработени од штипската администрација ќе помагаат во поплавените региони

Вработени од штипската администрација ќе помагаат во поплавените региони

на 8.2016 - Без катеторија

Педесетина вработени во штипската општинска администрација и јавните претпријатија рано утринава заминаа за Скопје. Таму тие ќе се вклучат во големата акција, со која полека се враќа надешта и животот на семејствата од скопскиот регион.

Пливачкиот маратон  Преспа куп 2016  ќе се одржи на 14 ти август

Пливачкиот маратон „Преспа куп 2016“ ќе се одржи на 14-ти август

на 8.2016 - Без катеторија

Охридскиот Илинденски пливачки маратон, кој веќе е зад нас, ги загреа младите пливачи од цела Македонија кон единствената цел - препливување на македонските езерски води и освојување на нови награди.

Пронајдено археолошко наоѓалиште Аргачи кај Криви Дол

Пронајдено археолошко наоѓалиште Аргачи кај Криви Дол

на 8.2016 - Без катеторија

На петнаесетина километри од штипското село Криви Дол, ридовите кријат богати археолошки тајни. До таму може да се стигне само пеш или трактор.

Таксист удри во пешак   дете на улицата  Радански пат  во Штип

Таксист удри во пешак - дете на улицата „Радански пат“ во Штип

на 8.2016 - Без катеторија

На улицата „Радански пат" се вози брзо - има возачи и без возачка дозвола велат жителите на оваа улица, откако вчера таксист удри 11 годишно дете, кое за среќа поминало со полесни повреди.

Продолжува помошта за настраданите од скопско

Продолжува помошта за настраданите од скопско

на 8.2016 - Без катеторија

Над 120 тони хуманитарна помош граѓаните од источниот дел од државата донирале на пунктовите на Црвениот крст. Собрани се над 50 тони флаширана вода, 18 тони конзервирана храна, 25 тони хигиенски средства и над 10 тони бебешка храна.

До 31 август се аплицира за субвенции за ориз  осигурување на посеви и добиток

До 31 август се аплицира за субвенции за ориз, осигурување на посеви и добиток

на 8.2016 - Без катеторија

Од околу 150 оризопроизводители во штипско, само шестмина го предале родот на трговци во јули и поднеле барања за дополнителни субвенции - информираа од штипската подрачна единица на Министерството за земјоделство.

СВР   Штип  контроли за алкохол кај возачите

СВР - Штип: контроли за алкохол кај возачите

на 8.2016 - Без катеторија

209 контролирани возачи за алкохол на подрачјето на штипскиот полициски сектор. Последната акциска контрола на полицијата откри 30 возачи кои испиле повеќе од дозволеното.

Лажни инспектори наплаќаат долгови на земјоделци

Лажни инспектори наплаќаат долгови на земјоделци

на 8.2016 - Без катеторија

Се појавија и лажни инспектори кои наплаќаат наводни долгови на земјоделци и сточари за водарина и пашарина. Штипската полиција за кратко време регистрираше двајца.

Хуманитарна помош од Штип за поплавените подрачја во скопско

Хуманитарна помош од Штип за поплавените подрачја во скопско

на 8.2016 - Без катеторија

Првиот конвој со храна и вода кои ги собраа штипјани, вчера попладне се дистрибуирани до централата на Црвен крст. Од денес донацијата ќе биде дистрибуирана до семејствата во поплавените подрачја.

Се реновира делот кај тушевите во бања Кежовица

Се реновира делот кај тушевите во бања Кежовица

на 8.2016 - Без катеторија

Од денес ЈП „Исар" започна да го реновира делот од тушевите во бањата Кежовица. Планот е активностите да завршат за еден месец, а инвестицијата е заеднички проект со Источно планскиот регион во вредност од 30.

Некомплетно прво коло на Првата македонска фудбалска лига

Некомплетно прво коло на Првата македонска фудбалска лига

на 8.2016 - Без катеторија

Некомплетно беше првото коло на Првата македонска фудбалска лига. Се одиграа три натпревари, а два беа одложени. Поради европските обврски на Шкендија, натпреварот со Силекс ќе се игра денес, понеделник.

1 2 3 4 5 6 7