20
1 2 3 4 5 6 7 
Охридските советници и денес жестоко расправаа по неколку точки на обемниот  дневен ред

Охридските советници и денес жестоко расправаа по неколку точки на обемниот дневен ред

на 8.2016 - Без катеторија

Охридските советници и денес жестоко расправаа по неколку точки на обемниот  дневен ред.

Се интензивираат уписите во градинката  Јасна Ристеска

Се интензивираат уписите во градинката „Јасна Ристеска“

на 8.2016 - Без катеторија

Се поголем е бројот на дечиња кои сакаат да бидат згрижени во градинката „Јасна Ристеска“. Од денес започнуваат да се формираат новите групи.

Не се избра  Сувенир на градот Охрид

Не се избра „Сувенир на градот Охрид“

на 8.2016 - Без катеторија

Никој не ги задоволи критериумите на конкурсот кој беше распишан за избор на „Сувенир на градот Охрид“. Пристигнатите пет идејни решенија не ги содржат потребните карактеристики за сувенир на градот.

Македонското општество старее  Македонија старее

Македонското општество старее, Македонија старее

на 8.2016 - Без катеторија

Феноменот на интензивното иселување на младите несомнено ќе се одрази на демографската слика, особено во малите градови како што е Охрид.

Кражбите на дрва во НП Галичица сведени на минимум

Кражбите на дрва во НП Галичица сведени на минимум

на 8.2016 - Без катеторија

Кражбите на дрва во НП Галичица сведени на минимум.

На Мазија локвањот затрупан со ѓубре

На Мазија локвањот затрупан со ѓубре

на 8.2016 - Без катеторија

На Мазија локвањот затрупан со ѓубре.

Граѓаните се ЗА пешачка патека  но не по цена на зеленилото

Граѓаните се ЗА пешачка патека, но не по цена на зеленилото

на 8.2016 - Без катеторија

Не стивнуваат реакциите на граѓаните за дрвата кои се сечат на потегот од бараките на АД „Трудбеник“ до „Билјанини извори“ каде е предвидено да се прави пешачка и велосипедска патека.

Квартетот Хеншел вечерва на Охридско лето

Квартетот Хеншел вечерва на Охридско лето

на 8.2016 - Без катеторија

Eден од најпознатите и најквалитетните гудачки квартети на денешнината, квартетот Хеншел, вечерва на Охридско лето.  Концерт...

Прв расказ од Емилија Карафилоска и прва награда на конкурсот Живко Чинго

Прв расказ од Емилија Карафилоска и прва награда на конкурсот Живко Чинго

на 8.2016 - Без катеторија

Прв расказ од Емилија Карафилоска и прва награда на конкурсот Живко Чинго.

Продолжува сагата за изградбата на улицата  Јордан Мијалков

Продолжува сагата за изградбата на улицата „Јордан Мијалков“

на 8.2016 - Без катеторија

Од Локалната самоуправа велат дека оваа година за жал не се најдени средства за нејзина изградба, но дека истата останува во развојната програма на  Секторот за комунални дејности сообраќај и улици за наредните две години.

Велгоштани бараат манифестацијата Вечер на Живко Чинго да биде финансирана од  државата

Велгоштани бараат манифестацијата Вечер на Живко Чинго да биде финансирана од државата

на 8.2016 - Без катеторија

Велгоштани бараат манифестацијата Вечер на Живко Чинго да биде финансирана од  државата.

Со стар пасош  сакал да лета за Велика Британија

Со стар пасош, сакал да лета за Велика Британија

на 8.2016 - Без катеторија

Од МВР информираат дека вчера, на охридскиот аеродром „Св.Апостол Павле“ при пасошка контрола 39-годишно лице од Албанија, приложило стара патна исправа на која имало стикер од постојана дозвола за престој во Велика Британија.

Патникот промовиран на Охридско лето

Патникот промовиран на Охридско лето

на 8.2016 - Без катеторија

Патникот на авторот Борче Грозданов Пандур синоќа промовирана пред охриѓани. Оваа книга е збир на настани, средби, анегдоти, сериозни препукувања дури и караници помеѓу авторот и неговиот најголем пријател и сопатник, актерот Васил Шишков.

Матурантите од охридската гимназија синоќа и официјално се простија со нивните средношколски денови

Матурантите од охридската гимназија синоќа и официјално се простија со нивните средношколски денови

на 8.2016 - Без катеторија

Со традиционално фрлање на капите и свечено доделување на дипломите охридските матуранти синоќа заокружија едно поглавје во нивниот живот.

Хуманоста на охриѓани овој пат за Скопје

Хуманоста на охриѓани овој пат за Скопје

на 8.2016 - Без катеторија

Веќе петти ден по поплавите во скопскиот регион, помошта на охриѓани продолжува да пристигнува, информираат од охридскиот Црвен Крст.

1 2 3 4 5 6 7