притисни ентер »

Извори

1ТВ

По распитот на Јанева за „Рекет“, нема новоосомничени

По распитот на Јанева за „Рекет“, нема новоосомничени

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева вели дека не чувствува вина за случајот „Рекет“, но на петчасовниот распит вчера во Обвинителството за организиран криминал за случајот беше во придружба на адвокатот Стеван Павлевски. Шефицата на СЈО во оставка Јанева, на влез во ЈО, пред новинарите изрази очекување  дека нејзиниот исказ ќе помогне да се

„Анима мунди“ за најавеното убивање на свињите: Ако сите епидемии се решаваа со убивање, немаше да има живи суштества

„Анима мунди“ за најавеното убивање на свињите: Ако сите епидемии се решаваа со убивање, немаше да има живи суштества

Откако Владата донесе одлука во рок од 10 дена 4000 диви свињи  да бидат застрелани, а околу 18.000 домашни, заклани, невладината организација „Анима Мунди“ бара оваа мерка итно да се отповика. Оттаму потенцираат дека Ако сите епидемии се решаваа со убивање, немаше да има живи суштества на планетава. Од „Анима Мунди“ велат дека Свињската чума не е

Електронските цигари ги менуваат крвните садови

Електронските цигари ги менуваат крвните садови

Електронските цигари ги менуваат крвните садови веднаш по првото користење, пишува Си-ен-ен повикувајќи се истражување на весникот „Радолоџи“. Научниците се уште не утврдиле која хемикалија содржана во електронските цигари го предизвикува ова. Истражувањето доаѓа откако повеќе луѓе во Минесота беа хоспитализирани по користење на електронски цигари.

Скопје и Приштина не постигнаа договор за трговските бариери

Скопје и Приштина не постигнаа договор за трговските бариери

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска во Приштина се сретнал со косовскиот министер за трговија и индустрија Ендрит Шаља по мерката на Косово за забрана на увоз на компири и мед од земјава. Бектеши и Шаља, како што објави електронското издание на косовскиот весник „Коха диторе“, се согласиле до петок Агенцијата за храна и ветеринарство на

Вработените во образование од септември ќе добијат покачување од пет отсто

Вработените во образование од септември ќе добијат покачување од пет отсто

Владата во рамките на 150-тата седница, денеска ја разгледа и усвои информацијата за зголемување на платите во основното, средното и високото образование за пет проценти почнувајќи од исплата за септември 2019 година и го задолжи министерот за образование и наука Арбер Адеми да ги потпише Спогодбите со Самостојниот синдикат за образование, наука и

Лепа Лукиќ за Бојан Јовановски: Го познавам како многу фино момче – вештачки се крева тензија

Лепа Лукиќ за Бојан Јовановски: Го познавам како многу фино момче – вештачки се крева тензија

Од Србија каде Бојан Јовановски – Боки 13 е исто така популарна личност како и во земјава, по последните случувања и аферата „Рекет“ со својата изјава се јави кралицата на фолк музиката Лепа Лукиќ. Таа многу добро се знае со Јовановски, па и од тие причини, вели Лепа, го памти само по добро. – Јас со Боки се познавам девет години. Го запознав кога

(Фото) Во Шкотска се продава омилениот замок на кралицата Мери

(Фото) Во Шкотска се продава омилениот замок на кралицата Мери

Замок кој го поврзуваат со Мери, кралицата на Шкотите е ставен за продажба во Шкотска за 8 милиони фунти. Замокот Сетон бил изграден од камења и наводно бил омилено место за одмор на кралицата. Градбата вклучува 13 соби заедно со неколку штали и приватна таверна. Актуелниот сопственик го продава замокот поради заминување во странство.

Кај Блаце пронајдени 180 стебла канабис

Кај Блаце пронајдени 180 стебла канабис

Сто и осумдесет стелба канабис се пронајдени од полицијата во атарот на селото Блаце. Како што соопшти МВР, канабисот е пронајден вчера од страна на полициски службеници од Единицата за недозволена трговија во содејство со полициски службеници од други единици при СВР Скопје, како и припадници од Полициската станица за граничен надзор „Блаце“. Канабисот

Италијанскиот премиер ќе поднесе оставка

Италијанскиот премиер ќе поднесе оставка

По жестоката конфронтација со коалицискиот партнер Матео Салвини, италијанскиот премиер Џузепе Конте изјави дека ќе ја понуди својата оставка. Конте рече дека Салвини бил „неодговорен“ при создавање нова политичка криза за Италија за „лични и партиски интереси“. Салвини, кој е лидер на националистичката партија во Лигата, поднесе предлог за недоверба

Повеќе од 500 милиони пчели мртви во Бразил во изминатите три месеци

Повеќе од 500 милиони пчели мртви во Бразил во изминатите три месеци

Во Рио Гранде до Сул беа пронајдени околу 400 милиони мртви пчели, а пчелари на други места во Бразил пријавуваат за уште вакви случаи. Причина за ова е употребата на пестициди што се користат за убивање на штетници. Пчелите играат важна улога во ланецот на храна – со околу една третина од храната што ја јадеме се потпира главно на опрашување од страна