20
1 2 3 4 5 6 7 
Што ги поврзува Русија и Украина освен границите и историјата

Што ги поврзува Русија и Украина освен границите и историјата?

на 3.2014 - Без катеторија

„Руска реч на македонски“ собра приказни на Руси за кои сегашната криза во Украина не е едноставна политичка парола, туку нешто што тие длабоко го доживуваат.

Кери ќе се сретне со Лавров во Лондон

Кери ќе се сретне со Лавров во Лондон

на 3.2014 - Без катеторија

Шефот на Стејт департментот на САД, Џон Кери, по молба на претседателот Барак Обама, ќе се сретне во Лондон со министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров.

Обама ја предупреди Русија од последиците на референдумот

Обама ја предупреди Русија од последиците на референдумот

на 3.2014 - Без катеторија

Претседателот на САД, Барак Обама, изјави дека планираниот референдум за 16 март за статусот на Крим е незаконски, соопштува CNN.

Конгресмени бараат од Белата куќа да воведат санкции против Русија и да ја исклучат од Г 8

Конгресмени бараат од Белата куќа да воведат санкции против Русија и да ја исклучат од Г-8

на 3.2014 - Без катеторија

Претставничкиот дом на американскиот конгрес ја прифати резолуцијата, според која се осудува делувањето на Руската Федерација...

Беспилотни балони ќе патролираат над Арктикот

Беспилотни балони ќе патролираат над Арктикот

на 3.2014 - Без катеторија

Северните региони на Русија до 2016  година треба да започнат со мониторинг на теренот со помош на балони опремени со термални и видео-камери, ласерски сензори и радари, јавува „Интерфакс“.

Г 7 бара од Русија да ја  прекине анексијата на Крим

Г-7 бара од Русија да ја „прекине анексијата на Крим“

на 3.2014 - Без катеторија

Земјите од Г-7 бараат од Русија прекин на сите обиди за анектирање на Крим, пренесува Франс Прес. Ова го изјави претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо.

Лукашенко ѝ предложи на Русија да прати 15 авиони во Белорусија

Лукашенко ѝ предложи на Русија да прати 15 авиони во Белорусија

на 3.2014 - Без катеторија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека Белорусија ќе ѝ предложи на Русија размесување на својата територија до 15 авиони поради активноста на НАТО.

Путин ја смета дека руската економија е стабилна

Путин ја смета дека руската економија е стабилна

на 3.2014 - Без катеторија

Ситуацијата во руската економија е стабилна, изјави претседателот на Русија, Владимир Путин, отворајќи го во Сочи заседанието на Економскиот совет, пренесува кореспондент на „Газета.

Русија и Иран постигнаа договор за изградба на два нови нуклеарни блока

Русија и Иран постигнаа договор за изградба на два нови нуклеарни блока

на 3.2014 - Без катеторија

Москва и Техеран постигнаа прелиминарен договор за изградба на најмалку два нови нуклеарни блока во Иран, изјави вчера Берхруз Камалванди, официјален претставник на Организацијата за нуклеарна енергија на Иран.

Руски прототип автомобили

на 3.2014 - Без катеторија

Авиони на Русија ќе патролираат на границата на Белорусија поради активноста на НАТО

Авиони на Русија ќе патролираат на границата на Белорусија поради активноста на НАТО

на 3.2014 - Без катеторија

Белорусија планира во рамките на билатералните договори на Русија да ѝ предложи јакнење на заедничките сили, особено на авијацијата, поради активностите на НАТО недалеку од белоруската  граница, изјави претседателот Александар Лукашенко.

Русија ќе ги почитува своите обврски во областа на контролата на вооружувањето

Русија ќе ги почитува своите обврски во областа на контролата на вооружувањето

на 3.2014 - Без катеторија

Русија планира да продолжи со извршување на своите меѓународни обврски во областа на контролата на вооружувањето, изјави заменикот министер за одбрана, Анатолиј Антонов, а пренесува „Гласот на Русија“.

Шефовите на руската и француската дипломатија ја разгледаа ситуацијата во Украина

Шефовите на руската и француската дипломатија ја разгледаа ситуацијата во Украина

на 3.2014 - Без катеторија

Шефовите на руската и француската дипломатија, Сергеј Лавров и Лоран Фабиус за време на телефонски разговор ја разговараат за ситуацијата на Крим.

Обезбедувањето на руските интерконтинентални проектили ќе биде доверено на роботи

Обезбедувањето на руските интерконтинентални проектили ќе биде доверено на роботи

на 3.2014 - Без катеторија

Стратешките ракетни сили започнаа со испитување на роботизираниот систем, осмислен за обезбедување и одбрана на ракетите на Стратешките ракетни сили.

МНР на РФ  САД незаконски издвојуваат средства за протестирачите во Украина

МНР на РФ: САД незаконски издвојуваат средства за протестирачите во Украина

на 3.2014 - Без катеторија

Средствата кои се издвојуваат за режимот кој по насилен пат ја презеде власта во Украина се незаконски и се надвор од правните рамки на системот во САД, пренесува „Гласот на Русија“.

1 2 3 4 5 6 7