20
1 2 3 4 5 6 7 
Истражување  Вака ли ќе изгледа човекот од иднината

Истражување: Вака ли ќе изгледа човекот од иднината?!

на 1.2017 - Забава

Сите знаеме дека научниците секојдневно работат на нови вештачки екстремитети, импланти, генетски модификации, сѐ со цел да го направат човечкото тело во иднина да биде подобро, посилно, побрзо.

ИД презеде одговорност за нападот во истанбулскиот ноќен клуб

ИД презеде одговорност за нападот во истанбулскиот ноќен клуб

на 1.2017 - Свет

Исламска држава презеде одговорност за нападот во ноќниот клуб „Реина“ во Истанбул за време на новогодишната ноќ каде беа убиени 39 луѓе и 69 се ранети.

Прогноза за времето денеска

Прогноза за времето денеска

на 1.2017 - Македонија

Во Македонија ќе биде сончево, а во западните делови со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб ветер од западен правец.

Продолжува потрагата по напаѓачот во Истанбул

Продолжува потрагата по напаѓачот во Истанбул

на 1.2017 - Свет

Турската полиција и натаму трага по напаѓачот кој за време на пречекот на Новата година во ноќен клуб во Истанбул уби 39 луѓе.

Гутереш  2017 да биде година на мир

Гутереш: 2017 да биде година на мир

на 1.2017 - Свет

Новиот генерален секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш изјави дека би сакал 2017 да биде година во која приоритет ќе има мирот.

Премиерлигашите го играат 20 коло

Премиерлигашите го играат 20.коло

на 1.2017 - Спорт

Во англиската Премиер лига денеска на програмата се шест натпревари од 20.коло. Први на теренот, во 13 часот и 30 минути ќе истрчаат фудбалерите на Мидлзброу и шампионот Лестер.

Внимателно ако патувате  на планинските премини можна голомразица

Внимателно ако патувате, на планинските премини можна голомразица

на 1.2017 - Македонија

Сообраќајот на патиштата се одвива по претежно суви коловози на пониските места. Наместа влажни коловози се бележат на планинските премини, повисоките и осојничави места, каде поради ниски температури можна е појава на голомразица.

СБ на ОН има пет нови непостојани членки

СБ на ОН има пет нови непостојани членки

на 1.2017 - Свет

Советот за безбедност избра нови пет непостојани членки на Советот за безбедност – Етиопија, Боливија, Италија, Казахстан и Шведска.

ЕУ го осуди терористичкиот напад во Истанбул

ЕУ го осуди терористичкиот напад во Истанбул

на 1.2017 - Свет

ЕУ го осуди терористичкиот напад, извршен на новогодишната ноќ во ноќниот клуб „Реина“ во Истанбул и изрази солидарност со...

Напаѓачот од Истанбул не бил облечен како Дедо Мраз

Напаѓачот од Истанбул не бил облечен како Дедо Мраз

на 1.2017 - Свет

Турскиот премиер Бинали Јилдирим ги отфрли медиумските тврдења според кои напаѓачот кој отвори оган во ноќен клуб во Истанбул, при што загинаа 39 лица за време на прослава за Нова година, носел костум на Дедо Мраз.

Иванов од  Еребино   Ќе ги почитувам роковите за доделување на мандатот

Иванов од „Еребино“: Ќе ги почитувам роковите за доделување на мандатот

на 1.2017 - Македонија

Претседателот на Република Македонија и врховен командант на вооружените сили Ѓорге Иванов денеска ќе ги посети припадниците на Армијата на Република Македонија во армискиот склад „Еребино“.

Грипот пожестоко напаѓа  бројот на заболени 40 пати поголем од лани

Грипот пожестоко напаѓа, бројот на заболени 40 пати поголем од лани

на 1.2017 - Македонија

Во лабораториите на Институтот за јавно здравје е докажано дека грипот што коси низ Макеоднија е од типот A/H3. Годинава грипот започна порано, така што епидемиолозите очекуваат голем број на заболени во текот на Новогодишните и Божиќните празници.

Северна Кореја развива интерконтинентални балистички проектили

Северна Кореја развива интерконтинентални балистички проектили

на 1.2017 - Свет

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун, рече дека неговата земја е во „завршна фаза“ од развивањето на интерконтинентални балистички проектили.

Магијата на зимската убавина  Пет интересни факти за мразот и снегот

Магијата на зимската убавина: Пет интересни факти за мразот и снегот

на 1.2017 - Забава

Дали снегулките навистина се бели и кој е „виновен” што ги цртаме токму така? Откријте некои не толку познати, но фасцинантни нешта за овој природен кристален феномен.

Турската полиција трага по напаѓачот  премиерот свика седница на Советот за безбедност

Турската полиција трага по напаѓачот, премиерот свика седница на Советот за безбедност

на 1.2017 - Свет

Турската полиција трага по напаѓачот, кој отвори оган во истанбулскиот ноќен клуб синоќа за време на новогодишната прослава.

1 2 3 4 5 6 7