20
1 2 3 4 5 6 7 
Велешанецот Христов со секавања за својот роден град

Велешанецот Христов со секавања за својот роден град

на 8.2016 - Без катеторија

„Јас сум Благој Христов, син на Милка и Лазо Гркови, и прв внук на Ѓорѓи Аџитонев.Внимателно ги следам вашите и други написи за Велес на Дума.

 ОБНОВЕНО  Нормализиран сообраќајот на патот Градско   Прилеп

(ОБНОВЕНО) Нормализиран сообраќајот на патот Градско - Прилеп

на 8.2016 - Без катеторија

15:15 часот -  Во сообраќајната несреќа што изутринава, околу 7 и 30 часот, се случи на магистралниот пат А1 Прилеп-Градско во близина на м.

Верниците го чествуваа заштитникот на Велес   Свети Великомаченик Пантелејмон

Верниците го чествуваа заштитникот на Велес - Свети Великомаченик Пантелејмон

на 8.2016 - Без катеторија

Со посета на соборната црква што го носи името на светецот Великомаченик Пантелејмон, молитви, палење на свеќи и принесување на подароци за здравје, синоќа, по деветти пат велешани ги чествуваа помошта и делата на заштитникот на градот.

Обезбеден превоз за велешани кои сакаат да им помогнат на настраданите во поплавите

Обезбеден превоз за велешани кои сакаат да им помогнат на настраданите во поплавите

на 8.2016 - Без катеторија

Велешани како и секогаш ја покажуваат хуманоста на дело. Освен помошта во вода, храна, средства за хигиена што ја донираа...

Велешани собираат помош за настраданите во поплавите

Велешани собираат помош за настраданите во поплавите

на 8.2016 - Без катеторија

Со цел да им го олеснат животот во субстандардни услови, да им помогнат на граѓаните во подрачјата погодени од силното невреме...

 Кожувчанка  денеска со нова донација од 2 5 тони вода за пиење за настраданите во поплавата

„Кожувчанка“ денеска со нова донација од 2,5 тони вода за пиење за настраданите во поплавата

на 8.2016 - Без катеторија

„Кожувчанка“ утринава повторно со донација за настраданите од поплавите со нови 25 илјади литри од водата за пиење „Изворска“.

Велешани денска ги посетуваат храмовите на Света Петка

Велешани денска ги посетуваат храмовите на Света Петка

на 8.2016 - Без катеторија

Со посета на храмовите кои го носат името на светицата во градот, палење на свеќи и носење на подароци, денеска, граѓаните на Велес го чествуваат празникот на Преподобната маченичка Параскева попозната како Света Петка.

Сообраќајка кај Градско  сообраќајот се одвива наизменично по една коловозна лента

Сообраќајка кај Градско, сообраќајот се одвива наизменично по една коловозна лента

на 8.2016 - Без катеторија

Сообраќајна несреќа се случи утрово во 07.30 часот , кај место викано „Раец“ и целосно го блокираше сообраќајот на патот Градско - Прилеп.

Креативките на Фондација Фокус пред велешани ги изложија рачните изработки на мини базар

Креативките на Фондација Фокус пред велешани ги изложија рачните изработки на мини базар

на 8.2016 - Без катеторија

Стотици жени ги разгледаа а десетици од нив купија рачно изработени креативни предмети на мини базарот што ги произведоа...

Стари жители на месноста  Солено чешмиче  во Велес според хроничарот Левков

Стари жители на месноста „Солено чешмиче“ во Велес според хроничарот Левков

на 8.2016 - Без катеторија

„Не мал број на стари семејства, кој некогаш живееле во „Солено чешмиче“ не се забележани во вашиот текст посветен на старите велешки семејства од овој дел на градот.

Производителите на пченица во велешко не ја даваат за 6 денари по килограм

Производителите на пченица во велешко не ја даваат за 6 денари по килограм

на 8.2016 - Без катеторија

Производителите на лебно жито од велешко не знаат што да прават со годинешниот род. Жетвата е при крај, а количините на пченица нема кој да го откупи.

Велешките домаќинки ја отворија сезоната на сукање јуфки и подготвување на тарана

Велешките домаќинки ја отворија сезоната на сукање јуфки и подготвување на тарана

на 8.2016 - Без катеторија

Велешанката Ѓурѓа скоро пет децении го подготвува традиционалниот македонски специјалитет јуфки. Таа сука кори, уште од детска возраст.

 Караванот на слободата  во петок  5 август во Велес

„Караванот на слободата“ во петок, 5 август во Велес

на 8.2016 - Без катеторија

Со помали мултимедијални настапи денеска пред граѓаните во Чашка, во Градско, во Неготино и во Кавадарци и со голем мултимедијален настан утре пред граѓаните во Велес се преставува „Караванот на слободата“.

Гори Гоцевата шума кај Неготино

Гори Гоцевата шума кај Неготино

на 8.2016 - Без катеторија

Aктивен e пожарот кај Гоцевата шума близу неготинското село Курија, кој избувна вчера околу 16 часот.  Огнената стихија зафати површина од 30 хектари.

Наместо кај семејството и по 47 години Плакетата за заслуги на Панко Брашнаров сеуште стои во Народниот музеј

Наместо кај семејството и по 47 години Плакетата за заслуги на Панко Брашнаров сеуште стои во Народниот музеј

на 8.2016 - Без катеторија

Историското минато на Велес е проткаено со многу настани. По многу децении од нив се уште има фотографии, документи и сведоштва , кои се непознати на јавноста и за кои треба да се проговори за да се обелоденат.

1 2 3 4 5 6 7