20
1 2 3 4 5 6 7 
Од почетокот на летово  во Охрид се случиле вкупно 45 пожари

Од почетокот на летово во Охрид се случиле вкупно 45 пожари

на 8.2016 - Без катеторија

Екипите на Територијалната противпожарна единица од Охрид, од почетокот на летово, месеците јуни, јули и првата половина на август, имале 45 интервенции на територијата на Охрид.

Од среда започнува 44 от традиционален меѓународен ракометен турнир

Од среда започнува 44-от традиционален меѓународен ракометен турнир

на 8.2016 - Без катеторија

За сите љубители на ракометот од среда, 17-ти август, започнува 44-то издание на традиционалниот меѓународен ракометен турнир во Струга, кој годинава ќе се одржува на реновираното игралиште на „Женската плажа“.

Со стар пасош сакал да лета од Охрид за Лондон

Со стар пасош сакал да лета од Охрид за Лондон

на 8.2016 - Без катеторија

Албански државјанин, со стара патна исправа сакал, од Охрид да полета за Лондон. Вчера во 13.30 часот на охридскиот аеродром „Св.

Тим проценители од Охрид во поплавените подрачја

Тим проценители од Охрид во поплавените подрачја

на 8.2016 - Без катеторија

На барање од Бирото за Судски вештачења, тим од седум овластени проценители вработени во општина Охрид се приклучија во проценувањето на штетата кај настраданите од поплавените подрачја.

Јубилеен фолклорен фестивал  Охридски бранови

Јубилеен фолклорен фестивал "Охридски бранови"

на 8.2016 - Без катеторија

Од 11 до 15 август во организација на Асоцијацијата за култура и уметност Моделс и Младинскиот културен центар од Охрид се организира 10 меѓународен фолклорен фестивал "Охридски бранови".

Зголемено производството на хидроелектраните на Црн Дрим

Зголемено производството на хидроелектраните на Црн Дрим

на 8.2016 - Без катеторија

Во хидроелектраните „Шпилје“ и „Глобочица“, кои го сочинуваат хидроенергетскиот систем „Црн Дрим“ во периодот јануари-јули произведени се вкупно 354 милиони киловат часови електрична енергија.

Стружанец бесправно градел угостителски објект

Стружанец бесправно градел угостителски објект

на 8.2016 - Без катеторија

30 годишен стружанец заработи кривична пријава  поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „бесправно градење“.

Кинолошка недела во Охрид и Струга

Кинолошка недела во Охрид и Струга

на 8.2016 - Без катеторија

Во организација на Кинолошкиот Сојуз на Република Македонија, во Охрид и Струга ќе се одржи Кинолошка недела. Дел од активностите ќе се спроведуваат во Охрид, додека поголемиот дел од настаните ќе се одржат во „Еурохотел“ во Струга.

За половина година превезени 808 888 патници од македонските аеродроми

За половина година превезени 808.888 патници од македонските аеродроми

на 8.2016 - Без катеторија

Низ скопскиот аеродром „Александар Велики“ и аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид во првите шест месеци од годинава минале 808.

Девојка повредена во сообраќајка на регионалниот пат Охрид   Св Наум

Девојка повредена во сообраќајка на регионалниот пат Охрид – Св.Наум

на 8.2016 - Без катеторија

Вчера попладне во 15.50 часот на регионалниот пат Охрид – Св.Наум се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно...

Изгоре моторцикл  за среќа возачот се спаси

Изгоре моторцикл, за среќа возачот се спаси

на 8.2016 - Без катеторија

Утрово околу 1 часот после полноќ на регионалниот пат Охрид Свети Наум во близина на населбата Рача, се запали и изгоре мотор.

88 годишен човек се самоповредил со пушка

88-годишен човек се самоповредил со пушка

на 8.2016 - Без катеторија

88-годишен жител од охридското село Вапила се самоповредил со пушка калибар 16мм. СВР Охрид направи увид на местото од настанот, а пушката и еден патрон од истата се подигнати за вештачење.

Хуманитарна акција на универзитетот  Св Апостол Павле  за помош во поплавените подрачја

Хуманитарна акција на универзитетот „Св.Апостол Павле“ за помош во поплавените подрачја

на 8.2016 - Без катеторија

Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“ се приклучува на акцијата за обезбедување помош на настраданото население од поплавите во Скопје и Тетово.

Запленети часовници во автобус кој сообраќал до Охрид

Запленети часовници во автобус кој сообраќал до Охрид

на 8.2016 - Без катеторија

Тим на царинската управа заплени 6 парчиња рачни часовници откриени при контрола на автобус со македонски регистарски ознаки, кој сообраќал на редовната линија Истанбул – Охрид и бил пријавен за влез во државата на граничниот премин Богородица.

Жители на струшко Радолишта со нож решавале недоразбирања  повредено едно лице

Жители на струшко Радолишта со нож решавале недоразбирања, повредено едно лице

на 8.2016 - Без катеторија

Два часа по полноќ, на улицата „Нико Нестор“ во Струга се случи инцидент во кој едно лице е повредено со нож. – Околу 02:30...

1 2 3 4 5 6 7