20
1 2 3 4 5 6 7 
Откриена генетска мутација која предизвикува несоница

Откриена генетска мутација која предизвикува несоница

пред 10 часа - Здравје

Во една од најголемите студии за поврзаноста на геномите со несоницата, истражувачите потврдиле дека оваа состојба е наследна и откриле генетски мутации кои можеби се одговорни за неа.

Наскоро летачки таксија во Нов Зеланд

Наскоро летачки таксија во Нов Зеланд?

пред 11 часа - Автомобили

Во април 2017, компанијата Kitty Hawk поддржана од ко-основачот на Google, Лари Пејџ, ја објави првата снимка од нивниот прототип на летечко такси во акција.

Премиерата на Avengers  Infinity War  распродадена за 6 часа

Премиерата на„Avengers: Infinity War“ распродадена за 6 часа

пред 11 часа - Сцена

Премиерата на новото продолжение на „Avengers“ е распродадена за помалку од шест часа, со што го собори рекордот на продадени билети во однос на другите супер херојски филмови.

Вајнрајт  Околу 800 терористи од Западен Балкан се бореле за ИД

Вајнрајт: Околу 800 терористи од Западен Балкан се бореле за ИД

пред 11 часа - Балкан

Директорот на Европол, Роб Вајнрајт денеска изјави дека околу 800 лица од Западен Балкан се бореле на страната на Исламска држава во Сирија и во Ирак.

Албанија лани увезла 30 тони крв

Албанија лани увезла 30 тони крв

пред 11 часа - Балкан

Албанија е една од земјите што увезува крв. Иако дарувањето крв во изминатите години има позитивен тренд,сепак не се задоволуваат потребите во здравствените институции.

Хрватска има 120 супермилионери и 11 900  лесна категорија

Хрватска има 120 супермилионери и 11.900 „лесна категорија“

пред 11 часа - Балкан

Според податоците на лондонската консултантска куќа „Knight Frank“, од извештаите за минатата година, Хрватска има 120 супермилионери, „тешки“ повеќе од 30 милиони долари и 11.

Популарни дестинации кои е пожелно да се избегнуваат во лето

Популарни дестинации кои е пожелно да се избегнуваат во лето

пред 14 часа - Живот

Летото е несомнено периодот кога најмногу од луѓето патуваат, но повеќето популарни дестинации (особено градовите во Европа)...

Принцот Хари одбива да потпише предбрачен договор со Меган Маркл

Принцот Хари одбива да потпише предбрачен договор со Меган Маркл

пред 15 часа - Сцена

Иако многумина сметаат дека идната невеста на принцот Хари , актерката Меган Маркл, е во врска со него само поради статусот и парите, Хари безрезервно и верува на својата свршеница.

Нов кавер од идната Македонска музичка ѕвезда

Нов кавер од идната Македонска музичка ѕвезда

пред 15 часа - Сцена

Нашите читатели веќе добро ја познаваат Марија Спасовска која плени со својот ангелски глас. Овој пат Марија направи кавер на познатата песна на Sia – Cheap Thrills.

Протест пред куќата на пратеничката Ременски

Протест пред куќата на пратеничката Ременски

пред 15 часа - Македонија

Незадоволни од изгласувањето на Законот за употреба на јазиците група граѓани синоќа протестираа пред домот на пратеничката на СДСМ Фросина Ременски во скопската населба Бардовци.

Стручни лица за хемиско оружје во Лондон поради аферата Скрипал

Стручни лица за хемиско оружје во Лондон поради аферата Скрипал

пред 15 часа - Свет

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон, најави дека денеска во Лондон ќе дојдат стручни лица од Организацијата...

Роботски волк го штити родот на јапонските земјоделци

Роботски волк го штити родот на јапонските земјоделци

пред 15 часа - Техно

Последниве 8 месеци, фармите близу градот Кисаразу во Јапонија биле дом на еден застрашувачки роботски волк, официјално именуван „Super Monster Wolf” (супер-монструм волк), дизајниран за да ги сопре животните да го јадат родот на земјоделците.

Нов тренд  Шишки обоени во боите на виножитото

Нов тренд: Шишки обоени во боите на виножитото

пред 16 часа - Живот

Бојадисувањето на косата во стандардните црвена, црна и руса боја стана монотонија, па од таа причина жените во светот решија да направат похрабар потег и нешто различно од вообиченото.

Бизарен механизам на умирање би ни помогнал да ја прелажеме смртта

Бизарен механизам на умирање би ни помогнал да ја прелажеме смртта?!

пред 16 часа - Техно

За прв пат кај црвите бил забележан феноменот „ригор мортис“ т.е „вкочанетоста на смртта“ кој кај нив се случува во првите нејзини фази (додека се уште живи), за разлика од луѓето кај што тој спаѓа во последните фази на смртта.

Путин освои 76  67 отсто од гласовите на вчерашните претседателски избори во Русија

Путин освои 76, 67 отсто од гласовите на вчерашните претседателски избори во Русија

пред 16 часа - Свет

Владимир Путин е реизбран за претседател на изборите во Русија, што се одржаа вчера, освојуваќи 76,67 од гласовите, покажуваат податоците на изборната комисија од обработени 99,9 отсто ливчиња.

1 2 3 4 5 6 7