20
1 2 3 4 5 6 7 
Десет шумари ги чуваат шумите во кумановско

Десет шумари ги чуваат шумите во кумановско

на 8.2016 - Без катеторија

Десет шумочувари од ЈП “Македонски шуми“- подружница Куманово, се грижат за заштита на шумскиот фонд во кумановско-липковскиот регион.

Притвор за паланчанецот што ја удри сосетката со секира по глава

Притвор за паланчанецот што ја удри сосетката со секира по глава

на 8.2016 - Без катеторија

Притвор во траење од 30 дена му е одреден на М.Д.(72) од с.Луке, кривопаланечко, бидејќи сакал да ја убие неговата соседка М.

Се обеси 11 годишно момче во  Перо Чичо

Се обеси 11 годишно момче во “Перо Чичо“

на 8.2016 - Без катеторија

Единаесетгодишно момче вчера се обесило во својот дом во населбата „Перо Чичо„ во Куманово. Трагедијата се случила синоќа околу 19 часот, кога детето врзало платнен ремен за рачките на витрината и го ставило околу вратот.

Државна матура во август ќе полагаат 250 средношколци од регионот

Државна матура во август ќе полагаат 250 средношколци од регионот

на 8.2016 - Без катеторија

Околу 250 ученици од североисточниот регион се пријавиле да полагаат државна матура во августовскиот испитен рок, од денес до четврток.

Сириец прободен со нож на Табановце

Сириец прободен со нож на Табановце

на 8.2016 - Без катеторија

Двајца државјани на Сирија вчера биле нападнати со нож во близина на транзитниот центар Табановце, на македонско-српската граница.

Народни преданија за кумановските села

Народни преданија за кумановските села

на 8.2016 - Без катеторија

Овие народни преданија за Кумановскиот крај, настанати се како резултат на теренските (географски, антропогеографски и историски) истражувања во кумановскиот крај, кои ги имаат вршено неколку истражувачи во различни временски периоди.

Народни преданија во Кумановскиот крај

Народни преданија во Кумановскиот крај

на 8.2016 - Без катеторија

Овие народни преданија за Кумановскиот крај, настанати се како резултат на теренските (географски, антропогеографски и историски) истражувања во кумановскиот крај, кои ги имаат вршено неколку истражувачи во различни временски периоди.

Кумановски акцијаши бараат доброволци за чистење на поплавените куќи

Кумановски акцијаши бараат доброволци за чистење на поплавените куќи

на 8.2016 - Без катеторија

Кумановски акцијаши ги повикуваат граѓаните утре да заминат во поплавените подрачја и да им помогнат на жителите да ги расчистат нивните домовите.

Убиецот на полицаецот се лекувал во душевна болница во Шведска

Убиецот на полицаецот се лекувал во душевна болница во Шведска

на 8.2016 - Без катеторија

Енвер Бајрамовски (33) од кумановската населба Средорек, кој го уби полицаецот Горан Станишевски (36), 9 месеци бил азилант во Шведска и ги поминал во болница за ментално здравје.

Детско игралиште во стариот парк

Детско игралиште во стариот парк

на 8.2016 - Без катеторија

Детско катче никна во стариот градски парк. Новиот детски комлекс  е опремено со современи реквизити за детска игра. Во...

На Табановце запленети 400 вратоврски

На Табановце запленети 400 вратоврски

на 8.2016 - Без катеторија

На граничниот премин Табановце автопат на влез во државата во автомобил со швајцарски таблички откриени се 400 парчиња свилени вратоврски.

Наместо пари скипери барале скопските градоначалници

Наместо пари скипери барале скопските градоначалници

на 8.2016 - Без катеторија

Општината Куманово одвои 1,5 милиони денари помош за поплавените подрачја кои требаше да ги уплати на жиро сметка, но скопските...

Јанева го бара предметот на Божиновски

Јанева го бара предметот на Божиновски

на 8.2016 - Без катеторија

Специјалното обвинителство на Катица Јанево го бара од обвинителството предметот за притворениот новинар Зоран Божиновски од Куманово.

Дијабетичарите собираат инсулин за поплавените

Дијабетичарите собираат инсулин за поплавените

на 8.2016 - Без катеторија

Здружението на дијабетичери од Куманово започна акција за собирање на инсулинска терапија за поплавените подрачја во скопско.

Општината испрати тешка механизација за поплавените населби

Општината испрати тешка механизација за поплавените населби

на 8.2016 - Без катеторија

Булдужери, багери, камиони, пумпи за извлекување на отпадни води, приколки и возила за превоз на работници, испрати општината Куманово за помош на поплавените подрачја во скопскиот регион.

1 2 3 4 5 6 7