20
1 2 3 4 5 6 7 
 Стоп Сорос  почна дебатата за пакетот закони против невладините организации во Унгарија

„Стоп Сорос“ - почна дебатата за пакетот закони против невладините организации во Унгарија

пред 6 часа - Свет

Унгарската влада има намера со нов пакет закони да ги стави под надзор невладините организации кои поттикнуваат „илегална миграција“ и со тоа се оддалечува уште повеќе од принципите на правна држава.

ЕУ се подготвува за можна трговска војна со САД

ЕУ се подготвува за можна трговска војна со САД

пред 6 часа - Економија

Доколку Вашингтон со нечесни методи ја штити својата индустрија од европската конкуренција, ЕУ ќе треба да биде во можност брзо да реагира и да возврати.

Ќе ја проба ли Заев супата на Меркел

Ќе ја проба ли Заев супата на Меркел?

пред 7 часа - Живот

Македонскиот премиер Зоран Заев утре пристигнува во прва официјална посета на Берлин. На агендата ќе доминираат теми од високата политика како спорот за името и реформите во Македонија.

Германија казна од 208 илјади евра за кражба на говедски џигер

Германија: казна од 208 илјади евра за кражба на говедски џигер

пред 8 часа - Живот

Суд во Минхен му одреди казна од 208.000 евра на 58-годишен човек поради тоа што заменил говедски џигер во пакување за овошје во супермаркет.

Македонија со втора највисока смртност на новороденчиња во Европа

Македонија со втора највисока смртност на новороденчиња во Европа

пред 9 часа - Македонија

Единствено Молдавија од сите европски држави има повисока стапка на морталитет на новороденчиња од Македонија, се наведува во најновиот извештај на Уницеф.

Што ако членството на СПД рече не за влада на Меркел

Што ако членството на СПД рече „не“ за влада на Меркел?

пред 9 часа - Свет

Чукна часот на социјалдемократите - членовите на СПД од денеска со писмо одговораат на одлучувачкото прашање: Голема коалиција, да или не? Согласноста со влада под раководство на Меркел е сѐ, само не сигурна.

Богатите побогати сиромашните посиромашни

Богатите побогати, сиромашните посиромашни

пред 10 часа - Економија

Социјалната нееднаквост станува сѐ поголема. Но таа не е природен закон. Пет мерки би можеле да го намалат јазот меѓу богатите и сиромашните.

Се бара заеднички јазик за законот за јазиците

Се бара заеднички јазик за законот за јазиците

пред 11 часа - Македонија

Доколку не помине групирање на амандманите доставени на Законот за употреба на јазиците, или не биде намален нивниот број...

Сирија Сто цивили убиени во еден ден во Гута

Сирија: Сто цивили убиени во еден ден во Гута

пред 11 часа - Свет

Во жестоките напади врз сирискиот бунтовнички регион Гута, близу престолнината Дамаск, според активисти вчера се убиени најмалку 100 цивили.

САД Бунт на жртвите

САД: Бунт на жртвите

пред 12 часа - Свет

Реакциите во САД на убиствените напади во училиштата досега се чини следеа ист модел- најпрво тага, а потоа заборав. Но тоа...

Фотографија на денот Снешко сонува за Мајорка

Фотографија на денот: Снешко сонува за Мајорка

пред 12 часа - Живот

Снегот и зимата имаат свои убавини, но дел од луѓето веќе сонуваат за сонце и плажа, овој Снешко во Алтхајм, покраината Баден...

Лавров проширувањето на НАТО со Македонија е грешка

Лавров: проширувањето на НАТО со Македонија е грешка

пред еден ден - Македонија

Влезот на Македонија и натамошното проширување на НАТО кон исток се спротивни на договорот постигнат по крајот на Студената војна, вели во интервју за агенцијата Бета, шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

Помага ли бесплатниот јавен превоз во борбата против загадувањето на воздухот

Помага ли бесплатниот јавен превоз во борбата против загадувањето на воздухот?

пред еден ден - Живот

Германија кокетира со бесплатниот јавен превоз, но во борбата против загадувањето на воздухот има покорисни рецепти, смета експертот за транспорт Одед Катс.

Меркел ја претстави својата наследничка

Меркел ја претстави својата наследничка?

пред еден ден - Свет

Канцеларката го обновува раководството на партијата - премиерката на покраината Сар, Анегрет Крамп-Каренбауер треба да биде нов генерален секретар на ЦДУ, а некои ѝ даваат добри шанси да ја наследи Ангела Меркел.

Заев идентитетот не е тема во ниту една точка од преговорите

Заев: идентитетот не е тема во ниту една точка од преговорите

пред еден ден - Македонија

Македонскиот премиер Зоран Заев во интервју за австриското државно радио ОРФ, вели дека е умерен оптимист во врска со решавањето на спорот за името со Грција.

1 2 3 4 5 6 7