20
1 2 3 4 5 6 7 

Германија бара ЕК да ги замрзне европските фондови за непослушните во ЕУ

пред 9 месеци - Економија

Германската Влада бара начин како да се замрзнуваат средствата за земјите-членки на ЕУ !? Германската Влада бара начин како...

Миро Церар потврди дека приватизацијата на НЛБ продолжува

пред 9 месеци - Економија

можни компликации во постапката за приватизација на Нова љубљанска банка(НЛБ) Словенечкиот премиер Миро Церар потврди во...

ЕК ќе претстави предлог за проширување на еврозоната

пред 9 месеци - Економија

Европската комисија се обидува да го направи усвојувањето на еврото попривлечно ?! Се очекува денеска Европската комисија да поднесе предлог за продлабочување на економската и монетарна унија.

Стопанска банка АД – Скопје ќе дели 127 денари бруто дивиденда по акција

пред 9 месеци - Економија

Бруто дивидендата по акција изнесува 127,00 денари . За фискалната 2016 година, Стопанска банка АД – Скопје оствари добивка по оданочување во износ од 2.

Нов пад на цената на нафтата

пред 10 месеци - Економија

Цената на барелот сирова нафта на 46,63 долaри за барел ! Цената на барелот сирова нафта од марката брент за испораките во јули во текот на утринското тргување на лондонската берза ICE во петокот падна за 2,8 отсто на 46,63 долaри за барел.

Нов пад на цената на нафтата

пред 10 месеци - Економија

„Сбербанк Европа” лани со профит од 33 милиони евра

пред 10 месеци - Економија

Нето профитот на „Сбербанк Европа“ лани изнесувал 33 милиони евра Нето профитот на „Сбербанк Европа“ лани изнесувал 33 милиони евра, бројот на клиентите е зголемен за 70.

Црногорските банки најголемите приходи ги оствариле од каматите

пред 10 месеци - Економија

Црногорските банки во првите три месеци заработиле вкупно 38,1 милион евра од камата ! Црногорскиот банкарски сектор првиот квартал од оваа година го заврши во плус од 7,8 милиони евра.

Еврото зајакна во однос на доларот и јенот по изборот на Макрон за француски претседател

пред 10 месеци - Економија

Непосредно по објавувањето на резултатите, еврото зајакна Утринава на берзите во Азија еврото зајакна во однос на главните...

Вредноста на Биткоинот не престанува да расте

пред 10 месеци - Економија

Вредноста на дигиталната крипто-валута Биткоин порасна за 95 долари Вредноста на дигиталната крипто-валута Биткоин порасна за 95 долари и е поголема од било кога.

BNP Paribas оствари повисока добивка за првиот квартал

пред 10 месеци - Економија

„BNP Paribas“ забележа изненадувачки раст на профитот „BNP Paribas“ забележа изненадувачки раст на профитот, поддржан од...

Кинеската HNA Group веќе е најголемиот акционер во Deutsche Bank

пред 10 месеци - Економија

кинескиот „HNA Group“ стана и најголемиот акционер во германската „Deutsche Bank“ Само два месеци откако објави дека влегува...

Цената на биткоинот достигна нов рекорд

пред 10 месеци - Економија

Нов рекорд од 1.330,72 долари оствари биткоинот Нов рекорд од 1.330,72 долари оствари биткоинот, објави „CoinDesk“. Претходниот историски врв за виртуелната валута беше постигнат на 10-ти март, кога цената достигна 1.

Еврозоната со инфлација од 1,9 проценти

пред 10 месеци - Економија

Инфлацијата во еврозоната порасна на 1,9% Инфлацијата во еврозоната се забрза и во април изнесува 1,9% што е малку под целта на Европската централна банка.

Sberbank е највредниот руски бренд

пред 10 месеци - Економија

Sberbank стана највредниот руски бренд – вредност е поголема за 23 проценти Sberbank стана највредниот руски бренд – нејзината вредност во однос на минатата година е поголема за 23 проценти и сега изнесува 570 милијарди рубљи.

1 2 3 4 5 6 7