20
1 2 3 4 5 6 7 
Две бронзени медали за јуниорите на КК Макпетрол

Две бронзени медали за јуниорите на КК „Макпетрол“

пред 6 минути - Спорт

Викендов во Чачак , Србија се одржа 47-от по ред карате турнир „Златен појас на Чачак“ за кадети јуниори и сениори-ки. Младите каратисти на Макпетрол во јуниорска конкуренција успеаја да освојат два бронзени медали.

 Тиквеш и Домен Лепово го потврдија статусот Најтрофејни винарници во регионот

„Тиквеш“ и „Домен Лепово“ го потврдија статусот: Најтрофејни винарници во регионот

пред 26 минути - Без катеторија

Македонското премум црвено вино „Домен Лепово Гранд Куве“ (Domaine Lepovo Grand Cuvée), од бербата 2015-та, по трет пат е прогласено за најдобро вино на меѓународниот вински натпревар „Вино Љубљана“.

Топ три најплатени професии во Македонија

Топ три најплатени професии во Македонија

пред 36 минути - Економија

Државниот завод за статистика ги објави податоците за просечната плата во Македонија во февруари, 2018 година од кои може да се види дека највисоки просечни плати се исплатени во секторите: 1.

Просечната месечна плата стигна до 375 евра

Просечната месечна плата стигна до 375 евра

пред 51 минути - Економија

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во февруари 2018, изнесува 23.158 денари или 375 евра. Просечната месечна...

Нови униформи за полицајците од Шестата управа при МВР

Нови униформи за полицајците од Шестата управа при МВР

пред еден час - Македонија

Припадниците на Одделот за заштита на одредени личности или објекти познат како Шеста управа денеска добија нови службени униформи.

 Гринјард доаѓа во Македонија Голема шанса за извозниците на овошје и зеленчук

„Гринјард“ доаѓа во Македонија: Голема шанса за извозниците на овошје и зеленчук

пред еден час - Економија

Идната недела во Македонија ќе дојдат претставници на „Гринјард“, компанијата - лидер во обезбедувањето свежо овошје и зеленчук за европските супермаркети.

Цeните на нафтата уриваат рекорди Не очекува поскапување на горивата

Цeните на нафтата уриваат рекорди: Не очекува поскапување на горивата

пред еден час - Економија

Цените на нафтата на светските пазари се зголемија и минатата недела, втора седмица по ред, и се движат околу највисоките нивоа од крајот на 2014 година, откако Саудиска Арабија порача дека сака повисоки цени на „црното злато“.

Дејан Митревски Урко не се појави да сведочи за Тенк

Дејан Митревски Урко не се појави да сведочи за „Тенк“

пред еден час - Македонија

Во Кривичниот суд денеска се одржува ново рочиште за предметот на СЈО „Тенк“, што се однесува за набавката на луксузниот мерцедес од 600 илјади евра.

НБРМ ги претстави новите пластични банкноти од 10 и 50 денари

НБРМ ги претстави новите „пластични“ банкноти од 10 и 50 денари

пред еден час - Економија

НБРМ го претстави првичниот сликовен приказ на првите полимерни банкноти на Република Македонија, коишто на 15 мај годинава влегуваат во оптек, а се во апоенска вредност од 10 и 50 денари.

Уникатно откритие во Неготинско Пронајдени фосилни остатоци од слон постар од мамутите

Уникатно откритие во Неготинско: Пронајдени фосилни остатоци од слон постар од мамутите

пред 3 часа - Македонија

Националната установа Природонаучен музеј на Македонија и Министерството за култура на Република Македонија ја информираат јавноста за уникатно палеонтолошко откритие во близина на с.

По повеќе од две години Јавното обвинителство ја отфрли кривичната пријава против Макпетрол

По повеќе од две години, Јавното обвинителство ја отфрли кривичната пријава против Макпетрол

пред 3 часа - Економија

По повеќе од две години истрага Јавното обвинителство ја затвори кривичната постапка покрената против нафтената компанија...

Од 1 мај во УЈП Скопје само со закажан термин

Од 1 мај во УЈП Скопје само со закажан термин

пред 3 часа - Економија

Услугите на Регионалната дирекција на УЈП во Скопје од 1 мај ќе бидат достапни само доколку даночните обврзници и сметководители имаат закажано термин за средба со даночните агенти.

МВР ќе потроши милион денари на сертификација ISO9001

МВР ќе потроши милион денари на сертификација ISO9001

пред 3 часа - Економија

Министерството за внатрешни работи на РМ распиша оглас за набавка на услуги за сертификација на организациони единици по ISO9001.

 Жито Полог со загуба ја почна 2018 година

„Жито Полог“ со загуба ја почна 2018 година

пред 3 часа - Економија

„Жито Полог“ АД Тетово во првите три месеци од годинава оствари загуба од 319.000 денари, што е намалување во однос на претходната...

На Скопскиот маратон ќе трчаме заедно со Стопанска банка а д Битола

На Скопскиот маратон ќе трчаме заедно со Стопанска банка а.д. Битола

пред 4 часа - Живот

Скопје, следниот месец, ќе биде домаќин на светски познатиот Скопски маратон. На овој најмасовен настан во Македонија ќе трчаат илјадници љубители на овој спорт и на здравиот живот.

1 2 3 4 5 6 7