20
1 2 3 4 5 6 7 

Проценител од Прилеп оштетил фирма за 185.000 денари

на 2.2015 - Без катеторија

Прилепската полиција поднесе кривична пријава против П.Р.(52) од Прилеп, овластен проценител за сторено кривично дело "злоупотреба на службената положба и овластување".

Општина Прилеп и Регионалната стопанска комора потпишаа меморандум за соработка

на 2.2015 - Без катеторија

Регионалната стопанска комора на Прилеп и Општина Прилеп се првите партнери кои потпишаа Меморандум за соработка, преку кој ќе се продлабочува и онака веќе добро восопставената соработка за развој на економски план.

20 годишен прилепчанец уапсен поради поседување марихуана и амфетамини

на 2.2015 - Без катеторија

С Прилеп поднесе кривична пријава против Д.Х.(20) од Велес за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“.

„Гентерм“ ќе инвестира 20 милиони евра и ќе вработи 2.000 лица

на 2.2015 - Без катеторија

Околу 2.000 нови вработувања најавува американската компанија „Гентерм“ која денеска ги потпиша договорите за реализирање на планираната инвестиција во економската зона Прилеп, вредна 20 милиони евра.

Нова мерка за невработените лица: Обука за работни места со субвенционирање

на 2.2015 - Без катеторија

Градоначалникот Марјан Ристески и директорката на Заводот за вработување Силвана Пашоска на денешната прес конференција ја презентираа новата „Обука за  работни места со субвенционирање“.

Охридска банка донираше вода загрозените лица од поплавите во прилепско

на 2.2015 - Без катеторија

Мотивирани од потребата за помош на настраданото население од поплавите, Охридска Банка денеска ја посетија касарната „Мирче Ацев“ и донираа вода за сите загрозени лица чии домови беа зафатени од поплавите.

„Порака“ и „Прилепска тутунарка“ најдобри маски на карневалот Прочка 2015

на 2.2015 - Без катеторија

Стручното жири на четиринаесетиот Меѓународен карневал во Прилеп „Прочка 2015“ ги прогласи најдобрите групни и поединечни маски на карневалот.

Мечкарите од Прилеп доаѓаат од крајот на градот

на 2.2015 - Без катеторија

Татнат мугрите од тапаните, зурлите и клопотарците, будејќи се од гласовите за прошка на сета пролиена крв низ годината што мина.

Прилепскиот градоначалник Марјан Ристески за Прочка 2015 со семејна маска Индијци

на 2.2015 - Без катеторија

Градоначалникот Марјан Ристески заедно со фамилијата за денешниот празник ја одбраа маската Индијци. Истата е поврзана со духот на традиционална Индија.

Парадата на мажуретки го најави утрешното меѓународно дефиле „Прочка“ 2015

на 2.2015 - Без катеторија

Градскиот оркестар и мажуретките предводени од кловнови, мечкари и маскирани сурати денес парадираа низ центарот на Прилеп, најавувајќи го утрешното големо меѓународно дефиле.

Во Прилеп: Доделени наградите за ликовната изложба за наубав цртеж - маска

на 2.2015 - Без катеторија

Со доделување на наградите за „Најубав цртеж маска“ која се оддржа во ликовниот салон на Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп започна Меѓународниот карневал – Прочка 2015.

Цел Прилеп викендов ќе биде под маски

на 2.2015 - Без катеторија

Прилеп викендов ќе пулсира во ритамот на маските.

Прилепскиот тутунски комбинат инсталира опрема за производство нови цигари

на 2.2015 - Без катеторија

„Филип Морис-Тутунски комбинат Прилеп“ ќе ја претстави инсталираната опрема за производство на нови формати цигари, согласно Договорот за стратешко партнерство меѓу двете компании Филип морис интернационал и Тутунски комбинат Прилеп.

„ЕХО“ во Прилеп

на 2.2015 - Без катеторија

Со поддршка на Општина Прилеп, Планинскиот филмски фестивал „Ехо" на 28ми февруари ќе гостува и во овој град.

Иницијатива за отворање на Центар за ран детски развој во Прилеп со поддршка на УНИЦЕФ

на 2.2015 - Без катеторија

На денешната работна средба на градоначалникот Ристески со претставникот на УНИЦЕФ во Македонија, Бертран Демулен, е покрената иницијатива за  отворање на Центар за ран детски развој во Прилеп, с о поддршка на УНИЦЕФ.

1 2 3 4 5 6 7