притисни ентер »

Извори

24auto

Екзоскелетот на Hyundai доби Red Dot награда

Екзоскелетот на Hyundai доби Red Dot награда

Hyundai објави дека специјално развиениот егзоскелет Vest Exoskeleton (VEX), дизајниран за поддршка на работата на вработените на производната линија ја доби иновативната награда Red Dot Design за 2020 година. Од Hyundai велaт дека она што го развила компанијата е до 42% полесен од неговите конкурентни производи, и се не потпира на батерии, туку на

Сега е мода, но.. Opel уште од 1968 ги истражува електричните погони

Сега е мода, но.. Opel уште од 1968 ги истражува електричните погони

Со новите Corsa-e и Grandland X плаг ин хибрид, најновите електрифицирани автомобили од Opel штотуку излегуваат на патиштата. Целосно електричниот Opel Vivaro и наследникот на електрифицираната Mokka X ќе следат подоцна годинава, додека Opel Combo-e и Opel Zafira Life-e и наследникот на Astra ќе се приклучат на тимот во 2021 година. Сите модели на

Како да се справиме со замаглувањето на стаклата на автомобилот?

Како да се справиме со замаглувањето на стаклата на автомобилот?

Влажното време редовно води и до зголемeна влажност во автомобилот. Мокрите држачи, влажниот тапацир и влагата на алиштата водат до замаглување на стаклата. Системите за греење на вентилацијата на автомобилите кај постарите возила не секогаш се справуваат со замаглените стакла. Затоа е добро да се знаат неколку работи и да се дојде до одговор на прашањето:

На патиштата во Европа има само 1 отсто електрични возила

На патиштата во Европа има само 1 отсто електрични возила

Наспроти растот на новопродадени возила со алтернативен погон во Европа нивниот удел на патиштата во 2018 година е само 3,8 проценти. Од нив 0,7 проценти биле хибридни, 0,2 проценти електрични на батерии и 0,1 процент плаг-ин хибрид. Тоа е мал удел за остварување на целите на Европската Унија до 2050 година. Патниот транспорт во Европа е најголем извор

Порше Македонија ви нуди: Купете ново возило од дома – добијте плус бонус од 1.000 евра

Порше Македонија ви нуди: Купете ново возило од дома – добијте плус бонус од 1.000 евра

Панедмијата со КОВИД-19 или попознато како коронавирусот го парализирае светот, буквално во секој сегмент. Вонредните состојби и полициските часови кои се на сила во многу земји ги погоди и автомобилските производители. Поради строгите мерки, а со цел да не изгубат многу на продажбата, многу светски брендови овозможија купување на автомобил од дома

BMW воведе апликација за електромобили (ВИДЕО)

BMW воведе апликација за електромобили (ВИДЕО)

Од почетокот на 2019 година досега компанијата BMW рaбoти на специјална дигитална услуга за своите plug-in хибриди, која е наречена BMW еDrivе Zоnеs, која дозволува автомоатско префрлување кон целосно електричен режим во прелиминарно определени зони. Возењето со нула емисии на штетни гасови очигледно е претпочитаниот начин на транспорт во градскиот

Електромобилите добро се продаваат, скокнаа над 80% во Европа

Електромобилите добро се продаваат, скокнаа над 80% во Европа

Агенцијата JATO отчита пораст од над 80% на продажба на електромобилите до ниво од 135.500 примероци во текот на минатиот месец. Наспроти побарувачката на класични бензин и дизел автомобили, електрифицираните одбележуваат и сериозно зголемување во пазарниот удел од 6,6% во текот на февруари во 2019 година до 13% во јануари. Од JATO информираат дека

Во Русија новите возила 4 години се ослободени од технички преглед

Во Русија новите возила 4 години се ослободени од технички преглед

Во екот на епидемијата од коронавирус Руската државна Дума одобри промени во законот со кои се менуваат роковите за задолжителен технички преглед на автомобилите. Според пишувањето на „Известија“, согласно новите правила, на задолжителен технички преглед секоја година ќе подлежат само возилата постари од 10 години. Оние што се со старост од 4 до 10

Во Македонија најмногу се вози на нафта, но и на алкохол!

Во Македонија најмногу се вози на нафта, но и на алкохол!

Од вкупно регистрираните 477.350 моторни возила, 250.540 се на нафта, покажуваат статистиките за 2018 година објавени од страна на Државниот Завод за статистика. Дизелските агрегати се уште се популарни во Македонија што го покажуваат и бројките. Разликата е најмногу поради товарните возила и автобусите кои користат дизел. Бензински мотори имаат 214

Ferrari почнува со работа на 14 април

Ferrari почнува со работа на 14 април

Кон крајот на минатата недела, Ferrari објави дека компанијата има зацртано цел да го рестартира производството на 14 април. Од Ferrai велат дека поради исклучително несигурното опкружување создадено со распространетоста на „Ковид-19“, компанијата ги презема сите неопходни чекори за да го обезбеди здравјето и егзистенцијата на своите вработени, како