притисни ентер »

Извори

24 Инфо

Мадуро вели дека повеќе од 65 отсто од Венецуелците сакаат нов парламент

Мадуро вели дека повеќе од 65 отсто од Венецуелците сакаат нов парламент

Повеќе од 65 отсто од Венецуелците сакаат да го променат составот на Националното собрание, изјави во неделата венецуелскиот претседател Николас Мадуро, пренесува ТАСС. „Сите истражувања покажуваат дека повеќе од 65 отсто од Венецуелците сакаат да изберат ново Национално собрание“, рече Мадуро во говорот што се емитуваше на националната телевизија

Постои голем потенцијал, Скопје и Атина треба да ја охрабрат соработката и да обезбедат средства таа да се имплементира Скопје, 16 декември 2019 (МИА) –

Постои голем потенцијал, Скопје и Атина треба да ја охрабрат соработката и да обезбедат средства таа да се имплементира Скопје, 16 декември 2019 (МИА) –

Соработката меѓу Северна Макединија и Грција може да се подобри, постои голем потенцијал за тоа особено во области како образованието, но потребна е поголема поддршка од државата, пред се во делот на институционалната соработка, која во моментов недостига. Владите треба да ја охрабрат соработката и да обезбедат средства таа да се имплементира, пред

Шилегов: Населбата Влае треба да биде пример за селекцијата на отпадот

Шилегов: Населбата Влае треба да биде пример за селекцијата на отпадот

Градот Скопје, ЈП „Комунална хигиена“ и Општина Карпош денеска почнаа пилот-проект за примарна селекција на комуналниот отпад од домаќинствата, со којшто ќе бидат опфатени 500 индивидуални домаќинства од населбата Влае. Овие домаќинства ќе го селектираат својот комунален отпад на сува и влажна фракција. -Како што најавивме оваа есен, Градот Скопје

Министерот за внатрешни работи на Естонија ја нарече финската премиерка „касиерка“

Министерот за внатрешни работи на Естонија ја нарече финската премиерка „касиерка“

Министерот за внатрешни работи на Естонија, Март Хелме, крена голема прашина со своите неодамнешни изјави за финската влада во која доминираат младите жени, пренесува „Спутник“ . Хелме не штедеше на зборови критикувајќи ја новата финска влада на левиот центар велејќи дека е составена од улични активисти и неписмени, повикувајќи се дури и на историски

Одложено оценувањето на обвинението против Јакимовски, петмина признале вина

Одложено оценувањето на обвинението против Јакимовски, петмина признале вина

По поднесување на Обвинителниот акт поднесен до Основниот кривичен суд – Скопје на 30.10.2019 година, од страна на четири обвинети лица се поднесени изјави за признавање на вина, а на денеска закажаното рочиште за оценка на Обвинителниот акт уште едно лице даде изјава за признавање на вина. Надлежниот јавен обвинител заради спроведување  на постапката

ЕУ ја намали провизијата за прекугранични плаќања во евра

ЕУ ја намали провизијата за прекугранични плаќања во евра

Од денес се применуваат нови правила во рамките на ЕУ во однос на прекуграничните плаќања во евра. Провизиите за уплати во евра во земјите членки што не се во еврозоната ќе бидат намалени и ќе бидат пресметани како домашни уплати, соопшти Европската комисија. Новите правила на ЕУ овозможуваат сите прекугранични уплати во евра во Бугарија, Хрватска,

Бразил ќе ја пренесе амбасадата во Израел во Ерусалим

Бразил ќе ја пренесе амбасадата во Израел во Ерусалим

Синот на бразилскиот претседател Јаир Болсонаро, Едуардо, изјави дека неговиот татко ќе ја пренесе бразилската амбасада во Израел во Ерусалим следејќи го примерот на американскиот претседател Доналд Трамп, пренесува РТ. „Како што рече татко ми, бразилската амбасада ќе се пресели во Ерусалим. Тоа не е ништо необично”, рече Болсонаро на отворањето на

Арсовски: Бизнисмен јавно кажа дека Заеви му вршат рекет, ОЈО си молчи

Арсовски: Бизнисмен јавно кажа дека Заеви му вршат рекет, ОЈО си молчи

Интегрален текст од прес конференција на Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ „Да бевме правна држава, а не сме, тоа секој го гледа, Обвинителството уште кога се емитуваше јавната емисија на еден национален медиум требаше по допрен глас да отвори случај за индициите дека Вице Заев, братот на премиерот Зоран Заев вршел рекет врз бизнисменот Киро

Филипче: Пуштена во употреба нова медицинска опрема во Општата болница во Куманово

Филипче: Пуштена во употреба нова медицинска опрема во Општата болница во Куманово

Денеска, министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, беше во посета на Општата болница во Куманово, каде што се пушти во употреба новата медицинска опрема која за потребите на оваа здравствена установа ја обезбеди Министерството за здравство. Станува збор за ендоскопски столб и видео ларингоскоп кои наоѓаат примена во интервенции на повеќе типови

Албанци од Косово уапсени за убиството на црногорскиот полицаец

Албанци од Косово уапсени за убиството на црногорскиот полицаец

Тројца Албанци се уапсени за убиството на службеникот на граничната полиција на Црна Гора, Милутин Лековиќ, кој почина во неделата како последица од ранувањето во Игало откако лекарите со часови се обидувале да му го спасат животот, пренесува „Спутник“. На Лековиќ со пиштол во глава му пукале од задното седиште на службениот автомобил осомничените