притисни ентер »

Извори

24 Ракомет

Среќен роденден!

Среќен роденден!

Доста познат ракометар кој е веќе долго на ракометната сцена денеска има роденден. Се работи за Шпанецот кој е дел од екипата на ПСЖ, Виран Морос. Еден од најдобрите дефанзивци, денеска ќе го прослави својот 36. Роденден. Среќен роденден Виран!

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Вардар во Хрватска, Еурофарм во Русија ја затвораат 2019 година

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Вардар во Хрватска, Еурофарм во Русија ја затвораат 2019 година

Екипите на Вардар и на Еурофарм Работник денеска го играат последниот натпревар за 2019 година со што ја спуштаат завесата. „Црвено-црните“ од 17 часот ќе му гостуваат на тимот на Нексе во Нашице и тоа ќе биде средба на која вардарци ќе настапат со втора постава односно главно со играчи од тимот на Вардар јуниор бидејќи ракометарите од првиот состав

Загреб и Вујовиќ издржаа едно полувреме против Веспрем

Загреб и Вујовиќ издржаа едно полувреме против Веспрем

Тимот на Веспрем, за  разлика од вчерашниот меч против Металопластика во Шабац, кога настапи со младински состав засилен со тројца првотимци, на денешниот дуел во Загреб беше со првиот состав и успеа да слави со 23-26. Во првиот дел кој заврши 13-13 имаше дури 12 израмнувања на резултатот, ниту една од екипите не успеа да оствари поголема предност

Мијалов за 24 Ракомет: Опстанокот го имаме, но теоретски уште сме со шанси и за плеј-оф

Мијалов за 24 Ракомет: Опстанокот го имаме, но теоретски уште сме со шанси и за плеј-оф

Комплетирањето на 14 кола од Супер машката лига донесе и финиш на првиот дел од сезоната, па до крајот на регуларниот дел останаа уште четири кола во кои ќе има битка за четири места кои водат во плеј-офот. Тимот на Радовиш е најблизу до првата четворка, па напролет ќе се чека грешка на некој од конкурентите. „Во овој дел од сезоната одработивме според

Новиот селектор на Словенија ќе дебитира против Македонија

Новиот селектор на Словенија ќе дебитира против Македонија

На крајот на декември репрезентациајта на Словенија ќе ги почне подготовките за Европското првенство, а Зрече ќе биде местото каде што ќе се почне со работа. Словенците групната фаза ќе ја играат во Шведскa, каде што во група со домаќинот, Швајцарија и Полска ќе се борат за едно од првите две места кои водат во следната фаза. После разделбата со Веселин

Кастратовиќ за 24 Ракомет: Имавме турбулентна полусезона, но завршивме на првото место

Кастратовиќ за 24 Ракомет: Имавме турбулентна полусезона, но завршивме на првото место

Екипата на Металург се наоѓа на првото место во Супер машката лига. Составот кој ја почна сезоната со еден, а есенскиот дел го финишираше со друг тренер имаше доста промени, но и турбуленции, па затоа самиот пласман на првото место е позитивен. Тренерот Зоран Кастратовиќ е задоволен што се на врвот и што веќе имаат обезбедено плеј-оф, а вели дека и

Шведска со еден десен бек на Европското првенство (ФОТО)

Шведска со еден десен бек на Европското првенство (ФОТО)

Селекторот на репрезетнацијата на Шведска, Кристјан Андерсон го објави списокот на ракометари со кој ќе го започне првенството. Пред своите гледачи Шведска ќе брка висок пласман со 16 ракометари меѓу кои ќе нема доста познати имиња. Андерсон на десната бековска позиција го повика само Албин Лагергрин од Магдебург и со само еден десен бек тргнува во

Гулден ем играше ракомет на Мундијалот, ем го доеше петмесечниот син

Гулден ем играше ракомет на Мундијалот, ем го доеше петмесечниот син

Легендарниот руски тренер Евгениј Трефилов кој беше и долгогодишен селектор на репрезентацијата, во овој момент не работи во ниту еден клуб откако поради проблеми со здравјето се раздели со Кубан Краснодар. Како функционер во Руската ракометна федерација тој е во Јапонија на Светското првнство за жени, а во интервју за ТВ6 ги критикуваше репрезентативките

Митков и Брегенц фатија ритам

Митков и Брегенц фатија ритам

Тимот на Брегенц каде што настапува поранешниот македонски репрезентативец Влатко Митков, славеше над незгодното гостување кај Грац. Во натпревар од 14. коло во австрискиот шампионат, Брегенц оствари минимална победа со  25-26, па иако на полувреме имаше водство од три гола, во финишот мораше да стравува од домашните. Митков беше втор стрелец во тимот

ЕХФ го одбра најдоброто од ЛШ – Кизиќ, Чаневски, Радовиќ, Јотиќ…(ВИДЕО)

ЕХФ го одбра најдоброто од ЛШ – Кизиќ, Чаневски, Радовиќ, Јотиќ…(ВИДЕО)

Голманот на европскиот шампион Вардар, Марко Кизиќ, ја има втората најдобра одбрана во ТОП 20 изборот на медиа тимот на ЕХФ по десет одиграни кола во Лигата на шампионите. Покрај Кизиќ, мест меѓу најдбрите има и за двојната интервенција на голманот на Еурофарм Работник, Градимир Чаневски, кој на гостувањето кај Кокс најпрво одбрани пенал, а потоа го