20
1 2 3 4 5 6 7 
Стипендии за летен курс по германски јазик

Стипендии за летен курс по германски јазик

пред 4 часа - Без катеторија

Академскиот центар за Централна, Источна и Југоисточна Европа од Баварија – BAYHOST им нуди на студенти од Македонија, како и од земји од регионот, можност за стипендии за летен курс по германски јазик за 2018 година.

 Три дена култура во Карев  филм театар изложба и многу музика

„Три дена култура“ во Карев – филм, театар, изложба и многу музика

пред 5 часа - Без катеторија

Средношколски филмски фестивал, театарски перформанси, изложба и концерти се дел од средношколската манифестација „Три дена култура“, која од утре до петок ќе се одржува во скопската гимназија „Никола Карев“.

 Видео  ДНО е НЛО во првата епизода на Engage Kicks  Gigs за годинава

[Видео] „ДНО е НЛО“ во првата епизода на „Engage Kicks & Gigs“ за годинава

пред 6 часа - Сцена

Во новото издание на Engage Kicks & Gigs, прво за годинава, ви ги претставуваме „ДНО е НЛО“. Владимир Поп Христов – Мио, Александар Поп Христов и Анастас Пујовски за слушателите на Радио МОФ исполнуваат некои од своите попознати, но и понови песни.

Игра во која градите царство на лажни вести со научна и едукативна цел

Игра во која градите царство на лажни вести со научна и едукативна цел

пред 7 часа - Техно

Лажните вести веќе се цела посебна индустрија. За нив се прават филмови, претстави, а сега се претвораат и во игра, со благородна цел – на луѓето да им се помогне полесно да ги сфатат начините за манипулација и измама.

24 часoвен хакатон за програмирање игри

24-часoвен хакатон за програмирање игри

пред 7 часа - Техно

Гете-институт Скопје во соработка со Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство- ФИНКИ организира 24-часовен хакатон за програмирање игри.

Радио МОФ слави седумка

Радио МОФ слави седумка

пред 7 часа - Без катеторија

Со отворено студио, дискусија, концерт и журка, Радио МОФ во четврток, на 22 февруари, ќе го прослави својот седми роденден .

Над 60 отсто од возачите користат мобилен додека возат

Над 60 отсто од возачите користат мобилен додека возат

пред 8 часа - Без катеторија

Употребата на мобилен телефон додека возачот управува моторно возило станува причина број еден за одвлекување на вниманието кај возачите, велат од Републички совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП).

 Став Полицијата под будното око на граѓаните

[Став] Полицијата под будното око на граѓаните

пред 8 часа - Колумни

ФОТО: steveryu.com Пишува: м-р Магдалена Лембовска Нема законски пречки да се снима полициски службеник за време на вршење на должноста, иако полицијата се противи на тоа.

Стотици цивили и деца убиени во бомбардирање на власта во Сирија

Стотици цивили и деца убиени во бомбардирање на власта во Сирија

пред 8 часа - Без катеторија

ФОТО: Mohammed Badra / ЕПА Бомбардирањата на безбедносните сили на сириската влада усмртиле најмалку 100 лица, меѓу нив...

УНИЦЕФ со глобална кампања За секое дете живот  Македонија со втора највисока стапка на смртност на новороденчиња во Европа

УНИЦЕФ со глобална кампања „За секое дете живот“ – Македонија со втора највисока стапка на смртност на новороденчиња во Европа

пред 9 часа - Без катеторија

Фондот за деца при Обединетите Нации или УНИЦЕФ денеска во Њујорк и во целиот свет ја почнува кампањата „За секое дете, живот“ со цел смртноста на новороденчињата да стане минато.

Анализа Криптовалути  од желба за брза заработувачка до колапс

Анализа: Криптовалути – од желба за брза заработувачка, до колапс

пред 9 часа - Техно

Не се оптимистички проценките на светските економисти за судбината на криптовалутите, меѓу кои и на биткоинот. Во Македонија,...

Тендерот поништен нема фигаро за радовишките административки за 8 Март

Тендерот поништен, нема фигаро за радовишките административки за 8 Март

пред 9 часа - Забава

Радовишкиот градоначалник се откажа од идејата на жените вработени во општинската администрација да им подари фигаро за коса за 8 Март, а со пари од општината.

Протести во Аргентина за легализирање на абортусот

Протести во Аргентина за легализирање на абортусот

пред 9 часа - Без катеторија

Илјадници Аргентинки протестираа пред Парламентот со барање за легализирање на абортусот и предупредија на ризиците по жените од нелегалните абортуси.

Хелсиншки комитет Да се почитуваат законските процедури кога мигрантите се враќаат од Македонија

Хелсиншки комитет: Да се почитуваат законските процедури кога мигрантите се враќаат од Македонија

пред 9 часа - Без катеторија

Полицијата да биде внимателна при превезување бегалци и мигранти, а припадниците на Министерството за внатрешни работи да...

 Дали сум следен   ученици легнаа пред Белата куќа барајќи поголема контрола на купување оружје

„Дали сум следен?“ – ученици легнаа пред Белата куќа барајќи поголема контрола на купување оружје

пред 10 часа - Без катеторија

Десетици ученици вчера легнаа на тротоарот пред Белата куќа за да побараат акција од претседателот за поголема контрола на оружјето откако 17 лица загинаа при пукање во училиште во Флорида.

1 2 3 4 5 6 7