20
1 2 3 4 5 6 7 
На Онкологија го нема лекот кој се дава еднаш месечно на пациенти кои се лекуваат од карцином на дојки

На Онкологија го нема лекот кој се дава еднаш месечно на пациенти кои се лекуваат од карцином на дојки

пред 8 месеци - Здравје

Веќе подолг период на клиниката за онкологија ја нема инекцијата/ лекот (Decapeptyl) која се дава еднаш месечно на пациенти кои се лекуваат од карцином на дојки, тврдат пациенти кои се оставени да чекаат на милоста на здравството.

Зголемена потрошувачка на вода во Куманово

Зголемена потрошувачка на вода во Куманово

пред 9 месеци - Здравје

Дневната потрошувачка на вода во Куманово просечно, последниве денови изнесува од 330 до 350 литри вода во секунда, информираа денеска надлежните од јавното претпријатие „Водовод”.

Земјотрес од четири степени според Рихтер во охридско   Паника кај жителите

Земјотрес од четири степени според Рихтер во охридско – Паника кај жителите

пред 9 месеци - Здравје

Земјотрес со магнитуда од четири степени според Рихтеровата скала е регистриран претпладне во 11:39 минути,на 10 километри источно од Охрид, соопшти Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Од утре попладне поројни врнежи од дожд и грмежи

Од утре попладне поројни врнежи од дожд и грмежи

пред 9 месеци - Здравје

Утре во попладневните и вечерните часови од север ќе се спушта посвежа воздушна маса која на повеќе места ќе предизвика нестабилно време со поројни врнежи од дожд и појава на грмежи.

Денеска до 42 степена  да се избегнува престој на отворено од 11 до 17 часот

Денеска до 42 степена, да се избегнува престој на отворено од 11 до 17 часот

пред 9 месеци - Здравје

Бремените жени и хронично болните на возраст над 60 години да бидат ослободени од работа, а градежните работници да не работат...

Северноирките добија право на бесплатен абортус во Англија

Северноирките добија право на бесплатен абортус во Англија

пред 9 месеци - Здравје

– Жените од Северна Ирска во иднина ќе може да ги користат болниците на државното здравство во Англија за бесплатен прекин на бременоста, соопшти синоќа британската Влада.

Едно лице загина во сообраќајна несреќа кај кочанско Прибачево

Едно лице загина во сообраќајна несреќа кај кочанско Прибачево

пред 9 месеци - Здравје

Изутринава во 6:40 часот во близина на Кочанското село Прибачево кај месноста викана Пруга, се случи тешка сообраќајна несреќа во која животот го загуби лицето В.

Таравари секоја недела ќе посетува по една здравствена установа   Денеска беше во матичната Клиника за неврологија

Таравари секоја недела ќе посетува по една здравствена установа – Денеска беше во матичната Клиника за неврологија

пред 9 месеци - Здравје

Утринска работна средба со колегите од Клиника за неврологија Министерот за здравство д-р Арбен Таравари, заедно со заменик...

Серија земјотреси повторно го потресоа охридскиот регион

Серија земјотреси повторно го потресоа охридскиот регион

пред 9 месеци - Здравје

– Серија земјотреси ноќеска и изутринава повторно го потресоа охридскиот регион. Првиот земјотрес, според информациите од Европскиот медитерански сеизмолошки центар, е регистриран во 02:37 часот со магнитуда од 3 степени според Рихтеровата скала.

Македонија три дена во портокалова фаза  Трудниците и хронично болните да не одат на работа

Македонија три дена во портокалова фаза- Трудниците и хронично болните да не одат на работа

пред 9 месеци - Здравје

Согласно најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи, во текот на следните три дена, почнувајќи од...

Нов земјотрес во охридскиот регион

Нов земјотрес во охридскиот регион

пред 9 месеци - Здравје

Земјотрес со магнитуда од 2,9 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во 3:52 часот во Охридскиот регион. Сеизмолошката...

Топло до 38 степени  од недела заладување

Топло до 38 степени, од недела заладување

пред 9 месеци - Здравје

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен и југозападен правец.

Сончево и топло  попладне нестабилно

Сончево и топло, попладне нестабилно

пред 9 месеци - Здравје

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло. Претпладне со мала до умерена облачност, а попладне ќе има изолирана појава на локална нестабилност со локален пороен дожд и грмежи особено во југоисточните делови.

Во САД во следната деценија без здравствено осигурување ќе останат 22 милиона Американци

Во САД во следната деценија без здравствено осигурување ќе останат 22 милиона Американци

пред 9 месеци - Здравје

Околу 22 милиона Американци можно е да останат без здравствено осигурување во следната деценија според закон на Сенатот што треба да го замени Обамакер, се вели во извештај на конгресен Одбор за буџет.

Природен сладолед од ванила чини 500 евра за килограм

Природен сладолед од ванила чини 500 евра за килограм

пред 9 месеци - Здравје

Цената на природниот сладолед од ванила во изминатите години се зголеми во целиот свет и мали се надежите дека ќе се намали, изјави сопственикот на фирмата „Aust&Hahman“ која е еден од најпознатите снабдувачи на пазарите со ванила.

1 2 3 4 5 6 7