20
1 2 3 4 5 6 7 
Низ Македонија ќе транзитира природен гас за развој на инфраструктурата во Западен Балкан

Низ Македонија ќе транзитира природен гас за развој на инфраструктурата во Западен Балкан

пред 11 часа - Живот

Како што соопшти владината прес-служба, а пренесе МИА, согласно мерките за градење доверба помеѓу Република Македонија и...

Испратете свој проект на Светскиот фестивал на архитектура 2018

Испратете свој проект на Светскиот фестивал на архитектура 2018

пред 12 часа - Живот

Сега е право време да ја спакувате својата пријава и да држите среќа. По две години одржување во Берлин, единаесетиот по ред Светски фестивал на архитектура ќе се одржи во Амстердам од 28 до 30 ноември 2018.

Семинар Топлински мостови  суштина проблеми и практични решенија во Софија

Семинар “Топлински мостови – суштина, проблеми и практични решенија“ во Софија

пред 13 часа - Живот

БАИС (Бугарска асоцијација за изолации во градежништвото) ќе одржи еднодневен СЕМИНАР на тема “ТОПЛИНСКИ МОСТОВИ – СУШТИНА,...

О2 Коалиција Купуваат ли Уставниот суд и општина Карпош време за инвеститорите на спорните ДУП ови

О2 Коалиција: Купуваат ли Уставниот суд и општина Карпош време за инвеститорите на спорните ДУП-ови?

пред 16 часа - Живот

„Дали општината Карпош во последен момент се обидува да “им купи време“ на градежните инвеститори, поднесувајќи дописи со кои се очекува одложување на одлуката на Уставниот суд?“, прашуваат од О2 Коалицијата.

Се санираат дупките на скопските сообраќајници

Се санираат дупките на скопските сообраќајници

пред 16 часа - Живот

По налог на Град Скопје, екипи на ЈП „Улици и патишта“ деновиве реализираат акција за санирање на ударни дупки на коловозите на градските сообраќајници.

Единбург град  дел од светското културно наследство

Единбург, град – дел од светското културно наследство

пред 17 часа - Живот

Единбург е главен град на Шкотска уште од 15 век (1452година). Денес тој е дом на шкотскиот Парламент,седиште на многу државни...

Термоцентралата на гигантот Volkswagen преминува од јаглен на природен гас

Термоцентралата на гигантот Volkswagen, преминува од јаглен на природен гас

пред 18 часа - Живот

Групацијата Volkswagen, најголемиот европски производител на автомобили, ќе вложи 400 милиони евра во реконструкција и пренамена на сопствената термоцентрала од јаглен на природен гас во комбиниран гасно – парен процес.

Паметното јавно осветлување во Европа може да донесе заштеди од 2 1 милијарди евра

Паметното јавно осветлување во Европа може да донесе заштеди од 2,1 милијарди евра

пред 18 часа - Живот

Замената на старото улично осветлување во Европа со паметно, би можела да создаде годишна заштеда од 2,1 милијарди евра, вели Натан Пирс, директор на програмата на ЕУ, Sharing Cities.

Печка на дрва дизајнирана од Philip Starck

Печка на дрва дизајнирана од Philip Starck

пред 3 дена - Живот

Philip Starck ја дизајнираше Speetbox, модуларната печка на дрва на која топло добредојде ќе и посака секој проектант на ентериери.

Монтажни домови кои се расклопуваат како на филм

Монтажни домови кои се расклопуваат како на филм

пред 3 дена - Живот

Британската фирма „Ten folders“ (www.tenfoldengineering.com) внесува револуција во изградбата на куќи. Ако принципот на инсталација...

Растечките куќи на Скопје

Растечките куќи на Скопје

пред 3 дена - Живот

Во Музејот на современа уметност, на 13 март 2018 година, изложбата „PRE/FABRIC, Растечките куќи на Скопје“ ја отвори Министерот за култура.

Потпишан билaтерален договор со Швајцарската Влада за водоснабдување на Делчево

Потпишан билaтерален договор со Швајцарската Влада за водоснабдување на Делчево

пред 3 дена - Живот

Од Министерството за животна средина и просторно планирање сопштуваат дека денеска министерот Садула Дураки, градоначалникот на општина Делчево Горан Трајковски, директорот на ЈПКД Брегалница Розета Цонева и Н.

Bjarke Ingels Group BIG го проектира новиот Национален театар во Тирана

Bjarke Ingels Group (BIG) го проектира новиот Национален театар во Тирана

пред 4 дена - Живот

Данскиот архитект Бјарк Ингелс го проектира новиот Национален театар на Албанија. Ингелс е оснивач и креативен партнер на меѓународно реномираната фирма Bjarke Ingels Group (BIG).

Интеграција на модерна архитектура со природа

Интеграција на модерна архитектура со природа

пред 4 дена - Живот

Резиденцијата De La Canardicre сокриена е длабоко во шума во подножјето на масивот Laurentian во јужен Квебек, Канада. Од куќата се простира поглед на блиското езеро, а нејзината интересна структура овозможува потполна интеграција со пејсажот.

Ќе се уредува Урбан парк  за бездомниците се бара сместување

Ќе се уредува „Урбан парк“ – за бездомниците се бара сместување

пред 4 дена - Живот

Општина Центар најави решавање на проблемот со депонијата во рамки на дворот на трошната куќа на работ на „Урбан парк“ на улица Јордан Мијалков, спроти Геолошкиот завод.

1 2 3 4 5 6 7