20
1 2 3 4 5 6 7 
Дали се заштитени од морбили сите родени по 1971 година

Дали се заштитени од морбили сите родени по 1971 година?

пред 2 дена - Здравје

До 1987 година децата се заштитувале со една доза вакцина против морбили, кога била воведена ревакцинацијата Вакцинирањето против малите сипаници – морбили во Македонија почнало во 1971 година, а редовно се вакцинирало од 1972 година.

Помешајте лук и млеко  оваа смеса има чудотворен ефект за кој докторите немаат објаснување

Помешајте лук и млеко, оваа смеса има чудотворен ефект за кој докторите немаат објаснување

пред 5 дена - Здравје

Овој природен лек помага при асма , кардиовскуларниот систем , покачен холестерол и импотенција/ Исто така помага при несоница.

Првите 7 симптоми за рак

Првите 7 симптоми за рак!

пред 5 дена - Здравје

Ракот е доста подмолен и во многу случаи останува незабележан. Според некои експерти, сепак тоа не е сосема така и всушност телото се обидува да ни помогне за проблемот, но ние не го слушаме.

Чудесна чичока   за висок притисок  за дијабетес  природен чистач на цревата

Чудесна чичока – за висок притисок, за дијабетес, природен чистач на цревата

пред 5 дена - Здравје

Малкумина слушнале за моќниот зеленчук со име Чичока, уште познат како див компир. Во некои земји е хит во кулинарството, а причината не е модерниот начин на живот, туку здравствените придобивки.

Само 1 лажица ќе ве прочисти од отрови

Само 1 лажица ќе ве прочисти од отрови

пред 5 дена - Здравје

Нашите црева се навистина важни и треба од време на време да ги исчистиме од отровите кои се собираат во нашиот организам, поради конзумирањето на разните намирници.

Најдобриот лек за триглицериди и холестерол

Најдобриот лек за триглицериди и холестерол

пред 6 дена - Здравје

Овој природен лек за холестерол и триглицериди им се препорачува на сите кои веќе долго имаат проблем со вишокот маснотии во крв, но и на лица кои се целосно здрави – како превенција.

Често носите слушалки на ушите    Ова треба да го прочитате

Често носите слушалки на ушите? – Ова треба да го прочитате

пред една недела - Здравје

Докторите откриваат неверојатни последици од честото носење на слушалки во ушите. Во новата епизода на емисијата “Докторите” се зборуваше за црнките.

Билка која штити од мозочен удар

Билка која штити од мозочен удар

пред една недела - Здравје

Активната супстанца на рузмаринот, корнозик, го штити мозокот од мозочен удар и невродегенерација, кои се создаваат поради оштетувања на мозокот предизвикани од слободните радикали.

Кардиологот Кедев за прв пат во светот направи стентирање за превенција од мозочен удар

Кардиологот Кедев за прв пат во светот направи стентирање за превенција од мозочен удар

пред една недела - Здравје

Шеесет и петгодишен Македонец е првиот пациент на кого му е ставен стент на каротида со новиот систем „неурогард“, кој го разви компанијата „Контего медикал“ од Јужна Каролина.

Тумори на дишното стебло ќе се острануваат без хирушки зафат на Пулмологија

Тумори на дишното стебло ќе се острануваат без хирушки зафат на Пулмологија

пред една недела - Здравје

Сите видови тумори, полипи, кои растат во самото дишно стебло и прават опструкција со помош на крио сонда по пат на замрзнување...

Чудо на природната медицина  Мед и банана за кашлање  бронхитис

Чудо на природната медицина: Мед и банана за кашлање, бронхитис…

пред 2 недели - Здравје

Лекувањето на хронично кашлање и бронхитисот се секогаш проблематични, дури и за традиционалната медицина. Но, еден домашен...

Ѓумбирот 10 илјада пати посилен од хемотерапијата

Ѓумбирот 10 илјада пати посилен од хемотерапијата

пред 2 недели - Здравје

Ѓумбирот е една од најмоќните билки на светот. Истражувањата покажуваат дека ѓумбирот има антиоксидативно и противвоспалително дејство, и други лековити својства.

ПРЕПОЗНАЈТЕ ГИ ПРВИТЕ ЗНАЦИ НА САЛМОНЕЛА

ПРЕПОЗНАЈТЕ ГИ ПРВИТЕ ЗНАЦИ НА САЛМОНЕЛА

пред 2 недели - Здравје

Луѓето инфицирани со салмонела, развиваат дијареа, повраќање, треска и абдоминални болки во период од 12-72 часа. Болеста трае од 4-7 дена, поретко со хоспитализација.

Бактерија што и ден денес постои покоси една цивилизација

Бактерија што и ден денес постои покоси една цивилизација

пред 2 недели - Здравје

Научниците веруваат дека ја откриле причината за епидемијата што усмрти 17 милиони луѓе. ДНК анализата на заби од 10 тела...

Откриено од кое месо се добива рак

Откриено од кое месо се добива рак

пред 3 недели - Здравје

Конзумирањето на месо веќе подолго време се поврзува со ракот, а истражувачите од Универзитетот во Невада конечно го открија генот што го предизвикува тоа.

1 2 3 4 5 6 7