20
1 2 3 4 5 6 7 
Африн Жесток артилериски напад на турската армија

Африн: Жесток артилериски напад на турската армија

пред еден ден - Свет

Турската армија почна жесток артилериски напад врз градот Африн во северозападна Сирија. Според силите за заштита на народот на сириските курди, досега загинале дваесетина луѓе.

Иванов во Баку Македонија поддржува иницијативи за подобрување на инфраструктурата и поврзаноста

Иванов во Баку: Македонија поддржува иницијативи за подобрување на инфраструктурата и поврзаноста

пред еден ден - Македонија

Целта на Република Македонија е членство во НАТО и во Европската унија, ние сме вклучени во европскиот економски простор, но нам ни е неопходна и европска инфраструктура.

Финансиска полиција Кривична пријава против Доневски и уште едно лице

Финансиска полиција: Кривична пријава против Доневски и уште едно лице

пред еден ден - Македонија

Поранешниот директор на Службата за општи и заеднички работи Васе Доневски заработи кривична пријава за злоупотреба на службената положба.

ФЗОМ ќе ја зголеми квотата за овој месец и вкупниот буџет за лекови

ФЗОМ ќе ја зголеми квотата за овој месец и вкупниот буџет за лекови

пред еден ден - Македонија

Фондот за здравство ја зголеми квотата на лекови препишани на рецепт за месецов- дополнителни 15 милиони денари линеарно ќе бидат распределени по аптеките.

Груевски Не ми беше целта да предизвикам инцидент во Собранието

Груевски: Не ми беше целта да предизвикам инцидент во Собранието

пред еден ден - Македонија

Не ми беше целта да предизвикам инцидент во Собранието, ниту пак имав намера физички да се пресметам со Џафери. Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски појаснува за неговата реакција откако беше изгласан Законот за јазиците.

Преку дигитализација до поголема конкурентост на малите економии

Преку дигитализација до поголема конкурентост на малите економии

пред еден ден - Економија

Малите економии мора да ги следат новите технологии, со дигитализација, компаниите ќе бидат поконкурентни и отворени кон светот.

Заев најави реконструкција на Владата апелира Законот за јазици да се пушти да живее

Заев најави реконструкција на Владата, апелира Законот за јазици да се пушти да живее

пред еден ден - Македонија

Законот за јазиците продолжува да ја бранува политичката сцена во земјава. Премиерот Заев тврди дека со Законот нема ништо да се промени, напротив, неговото непотпишување може да предизвика проблеми.

Случај ТНТ  Обвинетите тврдат дека не сториле кривично дело

Случај „ТНТ“: Обвинетите тврдат дека не сториле кривично дело

пред еден ден - Македонија

Ќе докажеме дека комплексот „Космос“ беше класичен пример за дивоградба, а инвеститорот во неколку наврати го прекрши Законот, изјави екс-министерот Миле Јанакиески на судењето за случајот „ТНТ“.

Путин очекува нов мандат води во речиси сите анкети

Путин очекува нов мандат, води во речиси сите анкети

пред еден ден - Свет

Претседателот Владимир Путин ги повика своите сограѓани да гласаат на изборите в недела на кои има седуммина конкуренти. 65-годишниот лидер очекува нов мандат со кој ќе заокружи речиси четвртина век владеење.

Обуки за интеграција на мигрантите и барателите на азил

Обуки за интеграција на мигрантите и барателите на азил

пред еден ден - Македонија

Седнување на исто место и во исто време на младата популација со мигрантите и барателите на азил е најдобриот начин меѓусебно...

АХВ Во земјава нема сомнително белгиско месо

АХВ: Во земјава нема сомнително белгиско месо

пред еден ден - Македонија

Првиот човек на Агенцијата, Зоран Атанасов со апел до ловџиите- да се откажат од ритуалот после уловот да прават гозби со црниот дроб, бидејќи е многу опасен за здравјето.

Иванов на глобален форум во Азербејџан

Иванов на глобален форум во Азербејџан

пред еден ден - Македонија

На Македонија ѝ се неопходни и НАТО и ЕУ, но и кинескиот проект „Еден појас, еден пат“ поради економските коридори и можности што ги нуди во Европа и Евроазија, истакна шефот на македонската држава Иванов на Глобалниот форум во Баку, Азербејџан.

Со грант од ЕУ ќе се подобрува конкурентноста во туризмот

Со грант од ЕУ ќе се подобрува конкурентноста во туризмот

пред еден ден - Економија

Со грант од Европската унија од 18 милиони евра и со уште 3,2 милионa буџетски пари ќе се подобрува конкурентноста во туризмот.

Метео Променливо време за викендот

Метео: Променливо време за викендот

пред еден ден - Македонија

Утре во Македонија се очекува променливо облачно и значително потопло време со сончеви периоди. Ќе дува засилен, а повремено и силен ветер од јужен правец кој што на моменти ќе надминува брзина од 80, а на планините и од 100 километри на час.

 Вашингтон пост  Трамп ќе го смени советникот за национална безбедност Мекмастер

„Вашингтон пост“: Трамп ќе го смени советникот за национална безбедност, Мекмастер

пред еден ден - Свет

Американскиот претседател Доналд Трамп одлучил да го смени својот советник за национална безбедност генерал Херберт Мекмастер, тврди весникот „Вашингтон пост“.

1 2 3 4 5 6 7