20
1 2 3 4 5 6 7 
 Гугл претстави нов квантен процесор

“Гугл” претстави нов квантен процесор

пред 20 часа - Техно

Circuit board. Electronic computer hardware technology. Motherboard digital chip. Tech science EDA background. Integrated communication processor.

Престојот во вселената му ја сменил ДНК и сега не личи на својот брат близнак

Престојот во вселената му ја сменил ДНК и сега не личи на својот брат близнак

пред 21 часа - Техно

Пред да замине во Вселената, американскиот астронаут Скот Кели имал иста ДНК структура како и неговиот брат близнак Марк, кој останал на Земјата.

Русија испраќа летало на Марс следната година

Русија испраќа летало на Марс следната година

пред 24 часа - Техно

Русија ќе започне серија мисии на Марс, а првата е планирана за 2019 година кога ќе биде лансирано летало без човечки екипаж.

Имате кафени очи а сакате сини Лесно ќе направите промена

Имате кафени очи, а сакате сини? Лесно ќе направите промена

пред еден ден - Техно

Доколку посакате да имате нова боја на вашите очи, повеќе нема да мора да носите контактни леќи. Сето тоа може да се направи со еден ласерски третман.

Научниците откриле како да го забават стареењето

Научниците откриле како да го забават стареењето

пред еден ден - Техно

Woman running on trail thru meadow Стареењето е неизбежен процес во животот на секое живо суштество. Многумина се обидуваат да го запрат или да го успорат по пат на различни методи, како што се, на пример, разни креми, лекови или естетска хирургија.

 Гугл најави забрана за рекламирање на криптовалути

“Гугл” најави забрана за рекламирање на криптовалути

пред еден ден - Техно

Golden bitcoin digital currency, futuristic digital money, technology worldwide network concept, vector illustration “Гугл” одлучи да тргне по стапките на Фејсбук, така што во иднина ќе забрани рекламирање на било што поврзано со криптовалути.

Што значи Плогинг во здравиот начин на живеење

Што значи „Плогинг“ во здравиот начин на живеење

пред еден ден - Без катеторија

Дали сакате да трчате? Дали ви смета отпадот во природата? Позади името плогинг се крие новиот тренд од Шведска, кој личната грижа за вашето тело ја спојува со грижата за околината.

Сонот на основачот на Гугл наскоро ќе стане реалност

Сонот на основачот на “Гугл” наскоро ќе стане реалност

пред 3 дена - Техно

Незапирливата природа на технологијата е толку радикална, што понекогаш ни се чини дека ништо повеќе не е невозможно, а некои...

Од Симпсонови до Пинк Флојд Хокинг остави неизбришлив белег на популарната култура

Од Симпсонови до Пинк Флојд: Хокинг остави неизбришлив белег на популарната култура

пред 3 дена - Техно

Не многу од научниците на модерното време оставиле толкав белег во популарната култура како Стивен Хокинг. Имал бројни настапи на ситкоми, во неговиот живот се снимале филмови, цитиран е во научно-фантастични серии, а добил и музичка посветеност.

Ова 3 минутно видео можеби ќе ви ја смени перцепцијата за времето

Ова 3 минутно видео можеби ќе ви ја смени перцепцијата за времето

пред 4 дена - Без катеторија

Сите знаеме дека Земјата е стара, но тешко е да се прецизира колку точно. Но, на крајот, што точно значат отприлика 4,5 милијарди...

Островот кој преку ноќ се појави повторно исчезна

Островот кој преку ноќ се појави повторно исчезна

пред 4 дена - Техно

Се чини дека островот Shelly, познатата туристичка атракција во близина на Хатерас во Северна Каролина, исчезна речиси преку ноќ.

Ракчињата кои ја претвораат микропластиката во нанопластика

Ракчињата кои ја претвораат микропластиката во нанопластика

пред 4 дена - Техно

Научниците идентификувале нешто досега непознато. Ракчињата од Антарктикот, кои инаку се главна исхрана за морските цицачи, во нивниот дигестивен систем ја претвораат микропластиката во нанопластика.

Руската војска го тестира непобедливиот проектил

Руската војска го тестира „непобедливиот“ проектил

пред 5 дена - Техно

Проектилот кој рускиот претседател Владимир Путин, на 1ви март го нарече „Кинжал“ беше лансиран од борбен авион на МиГ-31 кој полета од аеродром во југозападниот дел на Русија, објави руското Министерство за одбрана.

Знаци кои укажуваат на нарушување на тироидна жлезда

Знаци кои укажуваат на нарушување на тироидна жлезда

пред 5 дена - Техно

Доколку не се третира навремено, хипотироидизмот може да го зголеми нивото на холестерол и создаде поголема веројатност за мозочен или срцев удар.

 Селфи трендот го следат два пингвини на Антарктикот

“Селфи” трендот го следат два пингвини на Антарктикот

пред 5 дена - Без катеторија

Правењето селфи е многу популарно помеѓу луѓето, но кога ќе го видите ова селфи на два пингвини од Антарктикот ќе се воодушевите.

1 2 3 4 5 6 7