20
1 2 3 4 5 6 7 

Кој пат ќе го фати „Беса“: Гаши избран за претседател, Касами се спрема за конгрес

пред 17 часа - Македонија

Aфрим Гаши е избран за претседател на Движењето „БЕСА“ на денешниот конгрес што се одржа во Тетово. За него гласале 522 делегати, 12 биле против и осум воздржани од вкупно 575 делегати.

200 интелектуалци со прашање до политичарите: Кој ве овластил да преговарате за името и идентитетот?

пред 20 часа - Македонија

Над 200 интелектуалци испратија отворено писмо до политичките лидери  во кое прашуваат кој ги овластил да преговараат за нашето име и идентитет и за понижувањето што Македонија го трпи во преговарачкиот процес.

Koѕијас и Димитров полека но сигурно одат кон договор

пред 21 часа - Македонија

Постојат точки на поклопување на мислењата, но и позитивна клима по средбата во Виена, а клуч за конечен договор останува...

Вучиќ се вози во блиндиран автомобил од половина милион евра

пред еден ден - Без катеторија

Српскиот претседател Александар Вучиќ се вози во блиндиран автомобил кој вреди повеќе од половина милион евра.Станува збор за „Аudi A8L кој е подарок од шеикот Бин Зајед.

„Северна или „Горна“: Кое име не е прифатливо за Бугарија?

пред 2 дена - Македонија

Бугарскиот претседател Румен Радев вчера изјави дека Софија поддржува решение на спорот за името меѓу Скопје и Атина кое нема да вклучува територијални делови од Бугарија и нема да засега трети страни.

Комесарот знае нешто што владата молчи: ЕУ е многу убедена дека спорот со Грција ќе се реши до јули

пред 3 дена - Македонија

Европската унија е “многу убедена” дека Македонија ќе го реши тековниот долг спор со Грција за своето име пред јули, рече еврокомесарот за проширување Јоханес Хан.

Коѕијас ги сака имињата „Нова Македонија“, „Вардар Македонија“, „Горна Македонија“

пред 3 дена - Македонија

Министерот за надворешни работи на Грција во синоќешното интервју за грчката телевизија Алфа, снимено само неколку часа по...

Шилегов:Откако сум градоначалник не се котат кучиња-скитници

пред 3 дена - Македонија

На седницата за советнички прашања, советничката од ВМРО-ДПМНЕ Светлана Колариќ го праша градоначалникот Шилегов зошто не се превзема ништо конкретно за решавање на проблемот со кучињата скитници во градот, објави Курир.

Тинекс организатор на конференцијата “Логистика-новиот пат на успехот“

пред 3 дена - Македонија

На 15-ти февруари, во хотелот Marriot беше оддржана конференција за логистика “Логистика-новиот пат на успехот“    организирана од страна на Тинекс, водечкиот ланец на маркети во Македонија.

Џабе рокови и услови: ЕУ нема единствен став дали Балканот треба да биде дел од Унијата

пред 4 дена - Без катеторија

Европските министери за надворешни работи денеска во Софија не успеаја да се усогласат за предлогот на Еврокомисјата за проширување на Унијата кон Западен Балкан.

Потребни се уште отстапки: Братот на Дора смета дека преименувањето на аеродромот и автопатот не се доволни

пред 4 дена - Без катеторија

Владата без план и без гаранции тргна да даде сѐ, доволни и беа само два симболични потези, преименувањето на автопатот и...

Исто како за Македонија: Грција бара од Албанија да ги промени учебниците и да не се учи за Чамите

пред 4 дена - Без катеторија

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на седница на грчкиот Парламент побара Албанија да ги „прочисти“ на учебниците од „прашањето за Чамите“.

ВМРО-ДПМНЕ: Додека граѓаните осиромашуваат, СДСМ се пресметува со политичките неистомисленици

пред 4 дена - Македонија

Додека економијата тоне, трошоците за живот растат, а граѓаните секојдневно осиромашуваат, власта на СДСМ предводена од Зоран Заев, со цел да го отргне вниманието од секојдневните проблеми се пресметува со политичките неистомисленици.

Инфлацијата расте, трошоците за живот се зголемија

пред 4 дена - Без катеторија

Трошоците за живот во однос јануари 2018 – јануари 2017 година пораснале за 1.1%, додека цените на мало во истиот период бележат пораст за 2.

Груевски: : Рабирам дека Судот е под политички притисок, но секој судија треба да одлучува по законите

пред 5 дена - Македонија

По паузата од еден час дадена на денешното рочиште за случајот „Траекторија“, поранешниот премиер Никола Груевски побара...

1 2 3 4 5 6 7