20
1 2 3 4 5 6 7 
Apple следниот месец ќе го објави iPhone SE 2

Apple следниот месец ќе го објави iPhone SE 2

пред 8 минути - Техно

Според најновите гласини, кои пристигнуваат од неименуваните производители на делови, Apple во мај ќе го објави iPhone SE 2, иако не е сигурно дека телефонот ќе го носи споменатото име.

Проектот Objets Nomades на Louis Vuitton

Проектот Objets Nomades на Louis Vuitton

пред 43 минути - Техно

Француската модна куќа, Louis Vuitton се враќа во Милано со својот проект Objets Nomades во Palazzo Bocconi и со задоволство ја претстави својата колекција Les Petits Nomadesна, од 18 до 22 април 2018 година.

Корисниците на Facebook отсега ќе мораат да прифаќаат таргетирани реклами

Корисниците на Facebook отсега ќе мораат да прифаќаат таргетирани реклами

пред 48 минути - Техно

Facebook соопшти дека од корисниците ќе бара да прифаќаат таргетирани реклами и огласи како услов за користење на услугите кои ги нуди компанијата.

Почна продажбата на 70 инчниот 8K телевизор на Sharp

Почна продажбата на 70-инчниот 8K телевизор на Sharp

пред еден час - Техно

Компанијата Sharp ја објави цената и почетокот на продажбата на својот 70-инчен 8K телевизор. Телевизорот на Sharp, моделот LV-70X500E ќе чини во Европа 11.

Редовно користите Viber  но овие трикови не сте ги знаеле

Редовно користите Viber, но овие трикови не сте ги знаеле!

пред 2 часа - Техно

Viber е апликација која одамна ја освои љубовта на клиентите, но не се сите запознаени со нејзините функции. Ако сте заинтересирани како да ја подобрите работата на оваа апликација, еве како може да го направите тоа.

Астрономите ќе прават детален атлас на Универзумот

Астрономите ќе прават детален атлас на Универзумот

пред 2 часа - Техно

Астрономите од Русија и Германија започнуваат еден заеднички и мошне амбициозен проект. Тие имаат намера да ги откријат неколкуте милиони активни галаксии во центарот на кои се наоѓаат и супермасивни црни дупки.

Microsoft подготвува полесна верзија на Windows 10

Microsoft подготвува полесна верзија на Windows 10

пред 4 часа - Техно

Очекуваното ажурирање, Redstone 5, може да биде најновото поголемо ажурирање на Windows 10, а потоа Microsoft да објавува само мали надградби, главно поврзани со безбедноста на оперативниот систем.

Камери ќе откриваат дали возачот го користи телефонот додека вози

Камери ќе откриваат дали возачот го користи телефонот додека вози

пред 4 часа - Техно

Благодарение на најновата технологија која што открива употреба на мобилни уреди, возачите кои што користат телефон додека возат, наскоро би можеле да бидат казнети и без да го знаат тоа.

Најбрзиот SUV на светот   382 километри на час

Најбрзиот SUV на светот – 382 километри на час

пред 4 часа - Техно

Имаме нов лидер кога е во прашање брзината на најпопуларната класа на автомобили во светот. Јапонец од тронот го смени Јапонец, новиот најбрз SUV на светот е Nissan Qashqai-R.

Tesla привремено го запира производството на Model 3

пред 19 часа - Техно

Компанијата Tesla привремено го запира производството на електромобилот „Model 3“, и покрај долгата листа на клиенти кои ги чекаат своите автомобили.

Во Скопје оптичка илузија против брзите возачи

Во Скопје оптичка илузија против брзите возачи

пред 22 часа - Техно

По примерот на повеќе градови во светот и во Скопје ќе се цртаат 3Д пешачки премини. Тридимензионални (3Д) пешачки премини ќе се цртаат низ улиците и булеварите во Скопје.

Како да го продолжите животниот век на батеријата на лаптопот

Како да го продолжите животниот век на батеријата на лаптопот?

пред 23 часа - Техно

Ако спаѓате во онаа група луѓе кои го поминуваат поголемиот дел од денот на лаптоп во работа или забава, знаете дека најголем проблем ви е траењето на батеријата.

Amazon Prime со 100 милиони претплатници

Amazon Prime со 100 милиони претплатници

пред 23 часа - Техно

Во обраќање на Џеф Безос кон акционерите на компанијата Amazon, главниот извршен директор напиша дека сервисот Amazon Prime има дури 100 милиони претплатници ширум светот.

Со мрежен кабел вашиот телевизор ќе стане Android TV

Со мрежен кабел вашиот телевизор ќе стане Android TV

пред еден ден - Техно

За сите оние кои имаат LCD, LED, Plasma или OLED телевизор кој не е паметен, еве одличен начин да го надградат само со еден мрежен кабел – оној што се користи за да ги поврзете вашите уреди на вашиот рутер.

Основно училиште во Кина кое ќе го градат и роботи

Основно училиште во Кина кое ќе го градат и роботи

пред еден ден - Техно

Zaha Hadid Architects објавија интересен план за изградба на несекојдневно основно училиште во планинската провинција Џијангсу во Кина, во која ќе бидат прикажани серии од современи училници изградени во еден дел и од роботи.

1 2 3 4 5 6 7