притисни ентер »

Извори

365

Капушевски доби лиценца за трговија со мазут, ќе работи само со приватни компании

Капушевски доби лиценца за трговија со мазут, ќе работи само со приватни компании

59 Споделувања Share Tweet Компанијата „РКM“ ДООЕЛ Скопје, во сопственост на поранешниот директор на салата Борис Трајковски и на компаниите на рускиот бизнисмен Сергеј Самсоненко – Ратко Капушевски, добила лиценца за трговија со мазут. Според надлежната Регулаторна комисија за енергетика , „РКМ“ на Капушевски поднела барање за издавање на петгодишна

Физиотерапевтите од клиниката „Жан Митрев“ отсега достапни и за виртуелни консултации

Физиотерапевтите од клиниката „Жан Митрев“ отсега достапни и за виртуелни консултации

50 Споделувања Share Tweet Физиотерапевтите од клиниката „Жан Митрев“ отсега се достапни и за виртуелни консултации. „Во време на пандемија со коронавирус, а со цел да се заштитите себеси и другите околу Вас, закажете виртуелна консултација со нашиот тим физиотерапевти кои имаат долгогодишно клиничко искуство од постоперативната рехабилитација и можат

Интересни факти за тироидната жлезда

Интересни факти за тироидната жлезда

23 Споделувања Share Tweet Првите историски записи за тироидната жлезда се постари отколку што сте замислувале Постоењето на тироидната жлезда, како и болестите на тироидната жлезда, се забележани пред илјадници години. Околу 1600 години п.н.е. во Кина се користел изгорен сунѓер и морска трева (која содржи јод) за третман на гушавост (зголемена тироидна

Д-р Жан Митрев за Светскиот ден на органодарителството: Голем чин и една од највисоките форми на хуманост

Д-р Жан Митрев за Светскиот ден на органодарителството: Голем чин и една од највисоките форми на хуманост

77 Споделувања Share Tweet Светскиот ден на донирање на органи се одбележува на 13 август секоја година. На овој ден здруженијата и подржувачите на оваа хумана кауза преземаат многубројни активности во насока на подигнување на свесноста и мотивирање на луѓето да ги донираат своите здрави органи по смртта, а со тоа да спасат животи. Континуираното информирање

Пендаровски: Целта на Рамковниот договор не беше да прогласи победници и поразени

Пендаровски: Целта на Рамковниот договор не беше да прогласи победници и поразени

54 Споделувања Share Tweet Со Охридскиот рамковен договор се стави крај на воениот конфликт во 2001 година и се поставија темелите за уставни и законодавни измени со кои се гарантираат правата на помалку бројните етнички заедници. Договорот беше резултат на едномесечни преговори со поддршка од претставниците на Европската комисија и од САД. Договорот

Амбасадата на САД му го честита доделениот мандат на Зоран Заев

Амбасадата на САД му го честита доделениот мандат на Зоран Заев

50 Споделувања Share Tweet „Честитки до Зоран Заев за мандатот за формирање влада во Северна Македонија. Со нетрпение очекуваме да работиме заедно со новата влада штом ќе биде формирана“, напиша на Твитер американската амбасадорка во земјава – Кејт Мери Брнс. „Како нова НАТО членка“, додава таа, „ние ја поддржуваме посветеноста на земјата кон демократските

Мицкоски: Токму зашто Иванов му го даде мандатот на Груевски, Пендаровски не требаше да му го даде на Заев

Мицкоски: Токму зашто Иванов му го даде мандатот на Груевски, Пендаровски не требаше да му го даде на Заев

86 Споделувања Share Tweet Постапката на Пендаровски со доделувањето на мандатот за формирање влада на лидерот Зоран Заев е идентична со онаа во 2016 година на тогашниот претседател Ѓорге Иванов со доделувањето на мандатот на Никола Груевски, но токму тоа претставува дополнителна причина и потврда дека мандатот не треба да му се даде на пратеник кој

Мицкоски и пратеници од ВМРО-ДПМНЕ на Водно кај Пендаровски: „Мандатот е узурпиран!“

Мицкоски и пратеници од ВМРО-ДПМНЕ на Водно кај Пендаровски: „Мандатот е узурпиран!“

54 Споделувања Share Tweet Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ – Христијан Мицкоски, придружуван од пратеници од партијата, пристигна пред резиденцијата на претседателот на државата Стево Пендаровски, каде бараат одговор зошто и врз основа на што тој му го доделил мандатот за формирање влада на лидерот на СДСМ – Зоран Заев. Како што најави Мицкоски претходно на

Двајца починати и 141 новозаразени во последните 24 часа во земјава

Двајца починати и 141 новозаразени во последните 24 часа во земјава

50 Споделувања Share Tweet Во последните 24 часа се направени 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 48 Куманово – 21 Дебар – 2 Штип – 15 Прилеп – 1 Струга – 1 Битола – 7 Кавадарци – 9 Гостивар – 4 Гевгелија – 1 Струмица – 4 Кочани – 4 Пробиштип – 2 Демир Хисар – 1 Македонски Брод – 4 Берово – 1 Виница – 7 Свети

Заев: Се докажа дека граѓаните знаат да наградат храбри и исправни одлуки за својот народ, потенцијалните коалициони партнери треба тоа да го разберат

Заев: Се докажа дека граѓаните знаат да наградат храбри и исправни одлуки за својот народ, потенцијалните коалициони партнери треба тоа да го разберат

104 Споделувања Share Tweet Новиот мандатар Зоран Заев е подготовен целосно да ја прифати честа и одговорноста да ја предводи новата Влада во целото времетраење од новиот четиригодишен мандат, истакна тој денеска во Вила Водно, прашан дали покрај подготовките за формирање стабилна влада и тој самиот се подготвува да биде, условно речено, стабилен премиер