20
1 2 3 4 5 6 7 
Google ја претстави Chat  Андроид верзијата на iMessage

Google ја претстави Chat, Андроид верзијата на iMessage

пред еден час - Техно

Google започна со глобално издавање на новиот сервис за текст разговор, Chat . Целта на овој сервис ќе биде да ги замени SMS пораките на Android уредите.

Oath  Yahoo  повеќе не е сопственик на Flickr

Oath (Yahoo) повеќе не е сопственик на Flickr

пред еден час - Техно

SmugMug е новиот сопственик на Flickr. Сервисот досега беше во сопственост на Oath, поранешен Yahoo. Сепак по купувањетo на Yahoo од Verzion, во Oath нема простор ниту за платформата, ниту за заедницата која споделува фотографии.

Ова е иднината на хирургијата

Ова е иднината на хирургијата

пред еден час - Техно

Kuka Robot Group без сомневање се дел од најмоќните роботи. Компанијата неодамна претстави систем на робот и проширена реалност кој може да ја биде иднината операционите сали.

Шпионирање на вистински начин  со iSpy

Шпионирање на вистински начин, со iSpy

пред 3 дена - Техно

iSpy е бесплатен и исклучително корисен софтер, особено доколку отсекогаш сте сакале поголемо чувство на безбедност кое доаѓа со поставување камери низ куќата.

Пролетни распродажби на PC игри

Пролетни распродажби на PC игри

пред 3 дена - Техно

Со убавото време доаѓаат и бројни распродажби на игри. Повеќето продавници на дигитални игри го искористија почетокот на сезоната за да понудат длабоки попусти на игри до 90%.

Заштите ги вашите лични податоци со Kryptelite 8

Заштите ги вашите лични податоци со Kryptelite 8

пред 3 дена - Техно

Постојат многу работи кои би можеле да ги направите доколку сте загрижени за вашата приватност и не сакате некои ваши лични податоци да паднат во погрешни раце.

ИТ Кариера профил  Благоја Евкоски од Netcetera

ИТ Кариера профил: Благоја Евкоски од Netcetera

пред 3 дена - Техно

ИТ Кариера профил е серијал преку кој ќе ја претставиме ИТ заедницата, начинот на работење, функционирање и динамиката на луѓето во ИТ секторот.

Facebook ќе префрла над 1 5 милиони корисници надвор од досегот на новиот закон GDPR

Facebook ќе префрла над 1.5 милиони корисници надвор од досегот на новиот закон GDPR

пред 3 дена - Техно

Не поминаа ни десет дена откако основачот на Facebook сведочеше пред конгресот. Тогаш Марк Закерберг излезе со мислење дека Европа се движи во вистинска насока кога регулирањето на податоците е во прашање.

Направи сам домашен асистент  Amazon ги објави плановите за Alexa

Направи сам домашен асистент, Amazon ги објави плановите за Alexa

пред 3 дена - Техно

Amazon ги објави плановите за Alexa , па сега секој ентузијаст ќе може сам да си направи верзија на популарните Echo уреди.

Како поминавме на обуката за е трговија Ladies in e commerce

Како поминавме на обуката за е-трговија Ladies in e-commerce

пред 3 дена - Техно

Изминативе два дена, на 18 и 19 април, во просториите на Public Room се одржа Ladies in e-commerce, првата обука за е-трговија организирана од Асоцијација за е-трговија на Македонија .

Што се зборуваше на првиот Дигитален самит на земјите од Западен Балкан

Што се зборуваше на првиот Дигитален самит на земјите од Западен Балкан

пред 3 дена - Техно

Оваа недела Скопје е центар на регионот кога дигиталните теми се во прашање. Премиери, министри и експерти во своите области говорат на неколку интересни, отворени и актуелни теми.

Хрватскиот стартап LittleDot доби инвестиција од South Central Ventures

Хрватскиот стартап LittleDot доби инвестиција од South Central Ventures

пред 3 дена - Техно

South Central Ventures ќе инвестира до 600.000 евра во хрватската стартап компанија LittleDot . Компанијата овозможува преку технологија која е достапна секогаш, да се одвратат родителите од пребарување на симптоми за своите деца на Google.

GG S04E24  Најепските моменти од видео игри

GG S04E24: Најепските моменти од видео игри

пред 3 дена - Техно

Главна тема на оваа епизода се најепски моменти во видео игри.  Бобо, Данко и Гораст ги коментираа и Vampyr, Hearthstone: Witchwood, Extinction и Radical Heights.

Подготвени ли сте за уште еден Codefest

Подготвени ли сте за уште еден Codefest?

пред 4 дена - Техно

Викендов во Охрид ќе се одржи Codefest девелопериски маратон. Настанот започнува веќе во петок со регистрација, отворање и говори.

34 компании потпишаа сет мерки за сајбер напади   на повидок дигитална Женевска конвенција

34 компании потпишаа сет мерки за сајбер напади – на повидок дигитална Женевска конвенција?

пред 4 дена - Техно

Facebook, Microsoft и уште 32 компании се заколнаа дека нема да им помагаат на владите да лансираат сајбер напади. Ова се однесува не само на непомагање, туку и на заштита од сајбер напади, јави New York Times .

1 2 3 4 5 6 7