20
1 2 3 4 5 6 7 
НАТПРОСЕЧНО ВИСОКИ ТЕМПЕРАТУРИ ЗА ОВОЈ ПЕРИОД ОД ГОДИНАТА

НАТПРОСЕЧНО ВИСОКИ ТЕМПЕРАТУРИ ЗА ОВОЈ ПЕРИОД ОД ГОДИНАТА

пред 9 месеци - Без катеторија

Во утринските часови насекаде во Македонија e претежно сончево и надпросечно топло време за овој период од годината. Ке дува слаб северозападен и североисточен ветер.

Заев го екипира владиниот тим

Заев го екипира владиниот тим

пред 9 месеци - Без катеторија

Владиниот тим предводен од Зоран Заев денеска се очекува да го комплетира вториот ешалон во владата, но и да ги разгледа кадровските решенија за избор на државни секретари и директори на јавни претпријатија.

Во Собранието седници на две комисии

Во Собранието седници на две комисии

пред 9 месеци - Без катеторија

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Комисијата за прашања на изборите и именувањата.

Кошарка  Голден Стејт ја освоија шампионската титула во НБА

Кошарка: Голден Стејт ја освоија шампионската титула во НБА

пред 9 месеци - Спорт

Ништо од епскиот пресврт во најдобрата професионална кошаркарска лига во светот НБА - кошаркарите на Голден Стејт, понесени...

Столтенберг  Заеднички прифатливо решение за името ќе го придвижи процесот напред

Столтенберг: Заеднички прифатливо решение за името ќе го придвижи процесот напред

пред 9 месеци - Без катеторија

Вратите на НАТО остануваат отворени за нови членки, вклучително и за Македонија, порача попладнево во Брисел, првиот човек на Алијансата, Јенс Столтенберг по средбата со премиерот Зоран Заев.

Младите фудбалери заминаа на ЕП во Полска

Младите фудбалери заминаа на ЕП во Полска

пред 9 месеци - Спорт

Фудбалска репрезентација на Македонија попладнево со специјален чартер авион замина за Гдањск на Европското првенство во Полска за играчи до 21 година.

Гувернерот Богов очекува широк консензус за избор на вицегувернер на НБМ

Гувернерот Богов очекува широк консензус за избор на вицегувернер на НБМ

пред 9 месеци - Без катеторија

Гувернерот на Народна банка на Македонија, Димитар Богов, пред да достави предлог до Собранието за избор на вицегувернер на НБРМ, ќе изврши консултации со координаторите на пратеничките групи.

ССМ  Привремено вработените ќе имаат исти права како и другите вработени

ССМ: Привремено вработените ќе имаат исти права како и другите вработени

пред 9 месеци - Без катеторија

Работниците кои се вработени преку агенциите за привремени вработувања ќе ги имаат истите права како и останатите вработени, согласно Законот за работни односи.

Обвинетите во  Диво насеље  и денеска го бојкотираа судењето

Обвинетите во "Диво насеље" и денеска го бојкотираа судењето

пред 9 месеци - Без катеторија

Обвинетите во случајот "Диво насеље" и денеска го бојкотираа судењето, бидејќи како што велат, во судницата не се делело...

Средба Заев Хан  Реформите и името услов за евроинтеграцискиот пат на Македонија

Средба Заев-Хан: Реформите и името услов за евроинтеграцискиот пат на Македонија

пред 9 месеци - Без катеторија

Решение за прашањето за името и понатаму е клучен услов за продолжување и убрзување на евроинтеграцискиот пат на Македонија, соопшти денеска еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, по средбата во Брисел со македонскиот премиер Зоран Заев.

Царинска измама во вредност од над милион денари

Царинска измама во вредност од над милион денари

пред 9 месеци - Без катеторија

Царинската управа на Македонија до јавното обвинитекство во Гевгелија против еден охриганец и фирмата каде тој е одговорно лице поднела кривична пријава заради сомневање дека извршиле царинска измамама во висина од 1.

Во Црна Гора свечено подигнато знамето на НАТО

Во Црна Гора свечено подигнато знамето на НАТО

пред 9 месеци - Без катеторија

На повеќе места во Црна Гора утрово свечено е подигнато знамето на НАТО, кое во иднина постојано ќе стои покрај црногорското.

Пластични пари од 10 и од 50 денари

Пластични пари од 10 и од 50 денари

пред 9 месеци - Без катеторија

До крајот на годината треба да се појават пластични пари од 10 и од 50 денари, објави Народна банка на Македонија, НБРМ. Според НБРМ, овие пари тешко се оштетуваат и тешко се фалсификуваат.

Тенис  Ѓоковиќ падна на четврто место  Надал се проби на второто

Тенис: Ѓоковиќ падна на четврто место, Надал се проби на второто

пред 9 месеци - Спорт

Новак Ѓоковиќ падна на четвртото место на АТП – листата, за прв пат по 18 октомври 2009 година. Тој беше елиминиран во четвртфиналето на гренслем турнирот Ролан Гарос.

Во април 10 000 турски туристи ја посетиле Македонија

Во април 10.000 турски туристи ја посетиле Македонија

пред 9 месеци - Без катеторија

Во април годинава најбројни посетители на земјава биле турските државјани. Според податоците на Државниот завод за статистика,...

1 2 3 4 5 6 7