20
1 2 3 4 5 6 7 
Иванов следната недела домаќин на лидерите од Процесот Брдо Бриони

Иванов следната недела домаќин на лидерите од Процесот Брдо-Бриони

ново - Македонија

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на 27 април во Скопје ќе биде домаќин на состанокот на лидерите на земјите-учеснички од Процесот Брдо-Бриони.

Околу 600 парчиња неексплодирани убојни средства уништени на Криволак

Околу 600 парчиња неексплодирани убојни средства уништени на Криволак

пред 35 минути - Македонија

Околу 600 парчиња неексплодирани убојни средства беа уништени на Криволак, во организација на Дирекцијата за заштита и спасување, со логистика на министерствата за одбрана, внатрешни работи и здравство.

Ирачки авиони извршија напади врз позиции на ИД во Сирија

Ирачки авиони извршија напади врз позиции на ИД во Сирија

пред 50 минути - Свет

Ирачкото Воено воздухопловство во координација со сириската армија, денеска изврши напади врз позиции на џихадистичката група Исламска држава (ИД) во Сирија.

По седум години можно проширување на веќе реформирана Унија

По седум години можно проширување на веќе реформирана Унија

пред еден час - Македонија

Враќање на Западен Балкан во воените 90-ти години не е изгледно. Политиката на проширување и реформата на ЕУ можат да одат паралелно, велат за Дојче веле Александра Штиглмајер и Дејвид Мекалистер.

Белгиски фирми извезувале забранети хемиски супстанци во Сирија

Белгиски фирми извезувале забранети хемиски супстанци во Сирија

пред еден час - Свет

Три белгиски фирми се обвинети дека помеѓу 2014 и 2016 година во Сиријаи спратиле 96 тони изопропанол, супстанца кој се користи...

Италија  Приведени 22 лица при потрага по озлогласениот мафијаш Денаро

Италија: Приведени 22 лица при потрага по озлогласениот мафијаш Денаро

пред 2 часа - Свет

Италијанската полиција денеска приведе 22 лица, осомничени дека се дел од сицилијанската мафија, а во рамки на операцијата за потрага по најбараниот италијански мафијаш, шефот на „Коза ностра“ Матео Денаро.

Трамп  Ако средбата со Ким не е плодна  си заминувам

Трамп: Ако средбата со Ким не е плодна, си заминувам

пред 3 часа - Свет

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека ќе ја напушти средбата со севернокорејскиот властодржец Ким Јонг Ун доколку таа не биде „плодна“.

Скандал со оставените деца на екскурзија во Италија  вината се префрлува од една на друга страна

Скандал со оставените деца на екскурзија во Италија, вината се префрлува од една на друга страна

пред 3 часа - Македонија

По оставањето на двајцата средношколци екскурзијанти во Италија, бидејќи доцнеле 15 ина минути а нивната група ја продолжила екскурзијата во Франција, за време на патувањето кое се одржало од 2 до 8 април, бројни реакции следуваа во јавноста.

Мурињо  Погба беше многу добар

Мурињо: Погба беше многу добар

пред 3 часа - Фудбал

Тренерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо, по натпреварот со Бурнемут (2:0), го пофали играчот од средниот ред Пол Погба.

ЕК  Подобрена медиумска клима и ослободено новинарство

ЕК: Подобрена медиумска клима и ослободено новинарство

пред 4 часа - Македонија

Направен е добар прогрес во слободата на изразување, особено во подобрувањето на климата за работа на медиумите и намалување на притисокот врз новинарите, констатира ЕК во извештајот за напредокот на Македонија.

Кривична пријава за малолетничките кои претепаа соученичка во Неготино

Кривична пријава за малолетничките кои претепаа соученичка во Неготино

пред 4 часа - Македонија

Поради постоење на основано сомнение за сторено  кривично дело „Насилство“, казниво според Казнениот Законик надворешната...

Австрија ги заострува мерките за барателите на азил

Австрија ги заострува мерките за барателите на азил

пред 5 часа - Свет

Азилантите во Австрија ќе мора да платат по 840 евра и да ги предадат своите паметни телефони, се предвидува во новите мерки кои ги усвои австриската Влада.

Инфраструктурата во Тетово очајна

Инфраструктурата во Тетово очајна

пред 5 часа - Македонија

Голем број инфраструктурни проекти за град Тетово се заглавени. Општината вети дека ќе започне со градежни активности, со доаѓањето на пролетта, но на терен ништо не се случува.

ВМРО ДПМНЕ Кавадарци  Неисчистените канали во Тиквешијата ќе предизвикаат проблеми кај земјоделците

ВМРО ДПМНЕ Кавадарци: Неисчистените канали во Тиквешијата ќе предизвикаат проблеми кај земјоделците

пред 6 часа - Македонија

Неисчистените канали во Тиквешијата ќе предизвикаат проблеми кај земјоделците обвинија на прес ВМРО ДПМНЕ Кавадарци, од подружницата Тиквеш, ги отфрлаат обвинувањата.

Крива Паланка прва во Македонија со општински веб сајт за лицата со попреченост

Крива Паланка прва во Македонија со општински веб сајт за лицата со попреченост

пред 6 часа - Македонија

Подобрување на пристапноста до информациите од јавен карактер за лицата со попреченост, Крива Паланка прва во Македонија со општински веб сајт со ваков начин на функционирање.

1 2 3 4 5 6 7