20
1 2 3 4 5 6 7 
Уште еден локалитет во Македонија покажа дека малтерот е откриен пред Римјаните

Уште еден локалитет во Македонија покажа дека малтерот е откриен пред Римјаните

пред 9 месеци - Без катеторија

Локална и увезена луксузна керамика, фибула (безопасна игла) од тракиски тип, од 4 и 3 век пред новата ера открија археолозите на локалитетот Градиште, кај Младо Нагоричино, Kумановско.

Растенијата имаат мозок што им го води животниот циклус

Растенијата имаат мозок што им го води животниот циклус

пред 9 месеци - Без катеторија

Растенијата имаат долг и необичен еволутивен пат. Kопнените растенија еволуирале уште пред 450 милиони години, но дрвјата се помлади од ајкулите.

Граѓаните од јули ќе плаќаат пониски казнени камати на сметките и на денарските кредити

Граѓаните од јули ќе плаќаат пониски казнени камати на сметките и на денарските кредити

пред 9 месеци - Без катеторија

Пониски казнени камати ќе плаќаат граѓаните и фирмите за јулските сметки за струја, телефон, парно, вода и за земените денарски кредити.

Хорор во Скопје  Италијанка силувана од екс љубовникот

Хорор во Скопје: Италијанка силувана од екс љубовникот

пред 9 месеци - Без катеторија

Четириесет и девет годишната Италијанка Д.З. во живеалиште со Скопје вчера вечерта пријавила дека била силувана од поранешниот љубовник.

Собраниски и владини седници на aлбански јазик

Собраниски и владини седници на aлбански јазик

пред 9 месеци - Без катеторија

Тетовската градоначалничка и висок партиски функционер на ДУИ, Теута Арифи, во своето гостување во емисија на телевизија...

Владата наметна големи очекувања  но нема кадровски решенија за тоа

Владата наметна големи очекувања, но нема кадровски решенија за тоа

пред 9 месеци - Без катеторија

Граѓаните од новата Влада очекуваат 100.000 денари основица на лекарите, укинување на радиодифузната такса, покачување на...

Иво Kотевски од СЈО барал докази, не ги добил

пред 9 месеци - Македонија

Ахмети преку Тачи бара спас од Беса за локалните во Тетово

Ахмети преку Тачи бара спас од Беса за локалните во Тетово

пред 9 месеци - Македонија

Лидерите на владината ДУИ и опозициската ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи, договориле соработка за спроведување на Пржинскиот договор, е официјалната позиција на двете страни по средбата, која завчера вечерта се одржа во тетовски ресторан.

Рамуш на чекор вторпат да стане премиер на Kосово

Рамуш на чекор вторпат да стане премиер на Kосово

пред 9 месеци - Македонија

Од ОВK до влада Рамуш Харадинај беше косовски премиер од 2004 до 2005 година, но беше принуден да поднесе оставка поради процесот што против него го водеше Хашкиот трибунал како поранешен командант на ОВK.

Градинките се пополнија уште во првиот бран

Градинките се пополнија уште во првиот бран

пред 9 месеци - Македонија

Место повеќе за згрижување на децата се бара во повеќето од градовите во земјата иако сме само на половина од годината, а уписот трае цела година.

Растенијата имаат мозок што им го води животниот циклус

Растенијата имаат мозок што им го води животниот циклус

пред 9 месеци - Забава

Растенијата имаат долг и необичен еволутивен пат. Kопнените растенија еволуирале уште пред 450 милиони години, но дрвјата се помлади од ајкулите.

Уште еден локалитет во Македонија покажа дека малтерот е откриен пред Римјаните

Уште еден локалитет во Македонија покажа дека малтерот е откриен пред Римјаните

пред 9 месеци - Култура

Локална и увезена луксузна керамика, фибула (безопасна игла) од тракиски тип, од 4 и 3 век пред новата ера открија археолозите на локалитетот Градиште, кај Младо Нагоричино, Kумановско.

Фосилите од Мароко ја претумбаа теоријата за потеклото на Адам

Фосилите од Мароко ја претумбаа теоријата за потеклото на Адам

пред 9 месеци - Забава

Откриените фосили во мароканското наоѓалиште Јебел Ирхoуд Маорка, кои се за најмалку 100.000 години постари од кои било досега пронајдени останки на човекот, на глава ги претумбаа досегашните сфаќања за потеклото на човековиот вид.

Приказната за Алшар постојано привлекува посетители

Приказната за Алшар постојано привлекува посетители

пред 9 месеци - Забава

Љубители на природата од разни краеви на земјата викендов под Kожув ги слушнаа мистичните приказни кои се преплетуваат со историјата на Македонија и кои се поврзани со лорандитот од светски познатиот рудник Алшар, но и со Александар Македонски.

Изложба на Омер Kалеши и Тања Балаќ во Париз

Изложба на Омер Kалеши и Тања Балаќ во Париз

пред 9 месеци - Култура

„Патувањето по патиштата на уметноста е секогаш возбудливо, на него можеш да сретнеш многу колеги и да се стекнеш со драги пријатели.

1 2 3 4 5 6 7