20
1 2 3 4 5 6 7 
16 08 2016 08 15  Резултати од турнирот во мал фудбал Климент Колески

16.08.2016 08:15 - Резултати од турнирот во мал фудбал „Климент Колески“

на 8.2016 - Без катеторија

Вториот меморијален турнир во мал фудбал „Климент Колески“ започна со ефикасни натпревари кои изобилуваа со голови. На програмата во вториот натпреварувачки ден има три мечеви, а започнуваат во 20 часот.

15 08 2016 18 57  Машко безживотно тело пронајдено во Свети Наум

15.08.2016 18:57 - Машко безживотно тело пронајдено во Свети Наум

на 8.2016 - Без катеторија

Машко безживотно тело е пронајдено денеска попладне околу 16 часот во водите на Охридското езеро кај Свети Наум, за Ohrid News информацијата ја потврди, портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски.

15 08 2016 17 03  Долга расправа за причините поради кои секоја година се носи одлука за паралелки со помал број ученици

15.08.2016 17:03 - Долга расправа за причините поради кои секоја година се носи одлука за паралелки со помал број ученици

на 8.2016 - Без катеторија

Предлог одлуките за давање согласност за формирање паралелки со помалку од 24 ученици во основните и средните училишта во Охрид, на денешната седница на советот, поттикна неколкучасовна расправа.

15 08 2016 14 47  Претседатели градоначалници експерти од повеќе земји ќе предаваат на Школата за млади лидери во Охрид

15.08.2016 14:47 - Претседатели,градоначалници,експерти од повеќе земји ќе предаваат на Школата за млади лидери во Охрид

на 8.2016 - Без катеторија

Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, денеска ја отвори Школата за млади лидери што на негова иницијатива по седми пат се одржува во Охрид, како проект што ги обединува младите и талентираните луѓе од.

15 08 2016 14 48  Томе Камнаровски Нема никакви тајни во успехот на Мајкл Фелпс

15.08.2016 14:48 - Томе Камнаровски: Нема никакви тајни во успехот на Мајкл Фелпс

на 8.2016 - Без катеторија

Со 28 одличја од кои 23 со најсветол сјај пливачот Мајкл Фелпс заминува во легендите на Олимписките игри. Неговата успешна приказна започнува во Сиднеј 2000 година, а заврши во Рио годинава со освојување на нови пет златни.

15 08 2016 11 55  Почнуваат уписите на факултетите

15.08.2016 11:55 - Почнуваат уписите на факултетите

на 8.2016 - Без катеторија

Од денес почнува пријавувањето за упис во прва година додипломски студии за 2016/2017 година на трите државни универзитети во Битола, Штип и Охрид.

15 08 2016 09 22  Вечерва на Охридско лето концерт на српскиот пијанист Филип Маџунков

15.08.2016 09:22 - Вечерва на Охридско лето концерт на српскиот пијанист Филип Маџунков

на 8.2016 - Без катеторија

Вечерва, во црквата Св.Софија со почеток во 21 часот, рамки на фестивалот „Охридско лето“ е концертот на српскиот пијанист Филип Маџунков.

15 08 2016 08 15  Започнуваат мечевите на турнирот во мал фудбал Климент Колески

15.08.2016 08:15 - Започнуваат мечевите на турнирот во мал фудбал „Климент Колески“

на 8.2016 - Без катеторија

Со четири мечеви на програмата започнуваат возбудувањата на вториот турнир во мал фудбал со меморијален карактер „Климент Колески“.

15 08 2016 02 54  Концерт за паметење и прераскување на The Prodigy во Охрид фотогалерија

15.08.2016 02:54 - Концерт за паметење и прераскување на „The Prodigy“ во Охрид (фотогалерија)

на 8.2016 - Без катеторија

Англиската електронска музичка група „The Prodigy“ приредија двочасовен концерт за паметење и прераскување на стадионот „Билјанини Извори“ во рамките од фестивалот „Ohrid Calling 2016“.

14 08 2016 23 20  Во Охрид свечено отворање на седмата по ред Школа за млади лидери

14.08.2016 23:20 - Во Охрид свечено отворање на седмата по ред Школа за млади лидери

на 8.2016 - Без катеторија

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ќе се обрати на свеченото отворање на Школата за млади лидери, што на негова иницијатива по седми пат ќе се одржи во Охрид од 15 до 26 август.

14 08 2016 15 10  Извештаите од работењето на јавните претпријатија утре пред советниците

14.08.2016 15:10 - Извештаите од работењето на јавните претпријатија утре пред советниците

на 8.2016 - Без катеторија

Предлог одлуки за давање согласност за формирање паралелки со помалку од 24 ученици, за давање согласност за изведување на училишни екскурзии, согласност за формирање групи во охридските градинки со помал, односно.

14 08 2016 13 05  Концертот на Ал Ди Меола го исполни Антички театар до последното место

14.08.2016 13:05 - Концертот на Ал Ди Меола го исполни Антички театар до последното место

на 8.2016 - Без катеторија

И покрај ниските температури, вчеравечер, публиката со уживање го проследи концертот на еден од најпознатите гитаристи во светот, Ал Ди Меола, што се одржа во прекрасниот амбиент на Античкиот театар.

14 08 2016 11 08  Вечерва на Охридско лето концерт на Државниот камерен оркестар од Казахстан

14.08.2016 11:08 - Вечерва на „Охридско лето“ концерт на Државниот камерен оркестар од Казахстан

на 8.2016 - Без катеторија

Во рамки на фестивалот „Охридско лето“, вечерва, со почеток во 21 часот во црквата Св. Софија, е концертот на Државниот камерен оркестар „Академија за солисти“  Ајман Мусакајајева (виолина, Казахстан), Хуан.

14 08 2016 09 25  The Australian Охрид Историја на езерото

14.08.2016 09:25 - The Australian „Охрид: Историја на езерото“

на 8.2016 - Без катеторија

„Ако има глетка која го симболизира Охрид, градот во Поранешната југословенска држава Македонија, тоа е црквата Св. Јован Канео со поглед на езерото.

14 08 2016 08 31  Кошаркарите на АВ Охрид ги запалија моторите

14.08.2016 08:31 - Кошаркарите на АВ Охрид ги запалија моторите

на 8.2016 - Без катеторија

Кошаркарскиот клуб АВ Охрид ги запали моторите стартувајќи со подготовките за дебитанската сезона во кошаркарската елита во Македонија.

1 2 3 4 5 6 7