притисни ентер »

Извори

A1on

ВМРО-ДПМНЕ: За три месеци власта на Заев создаде долг од милијарда евра, а парите ги нема

ВМРО-ДПМНЕ: За три месеци власта на Заев создаде долг од милијарда евра, а парите ги нема

ВМРО-ДПМНЕ одржа прес-конференција на која ја обвини власта на СДСМ дека го пумпа јавниот долг на државата, а од тоа граѓаните немаат ќар. Еве го целиот текст од прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ: „Власта на Заев со своето неодговорно и неспособно владеење успеа да го покачи јавниот долг за една милијарда евра во рок од само три месеци, односно од

Трамп бара од државните агенции да вработуваат Американци наместо странци

Трамп бара од државните агенции да вработуваат Американци наместо странци

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ со кој се бара од федералните агенции да докажат дека не вработуваат луѓе од странство наместо Американци квалификувани за тие работни места. Белата куќа објави дека уредбата ќе ги спречи државните агенции да ги менуваат Американците со евтина работна сила од странство, пренесува Гласот на Америка

Грчкиот премиер направи мали промени во Владата

Грчкиот премиер направи мали промени во Владата

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис денеска направил функционални подобрувања во министерствата за финансии, за развој, за труд, за здравство и животна средина, според владиниот портпарол Стелиос Пецас, кој ги соопшти промените во Владата. Во мини-реконструкцијата направени се неколку мали промени, односно двајца заменици-министри станаа алтернативни

Утре без струја делови од општините Аеродром, Сопиште, Ѓорче Петров и Чучер-Сандево

Утре без струја делови од општините Аеродром, Сопиште, Ѓорче Петров и Чучер-Сандево

Од „ЕВН Македонија“ АД информираа дека на 5 август 2020 година се планирани технички зафати во електро-системот на Град Скопје и од таа причина дел од корисниците во општините Аеродром, Сопиште, Ѓорче Петров и Чучер-Сандево ќе имаат прекин на електричната енергија. – Во периодот од 08:30 до 13:30 часот корисниците од ул. Тодор Чангов – подуличките

Над 65.000 земјоделци поднеле барања за субвенции

Над 65.000 земјоделци поднеле барања за субвенции

Вкупно 65.544 земјоделци поднеле барање за субвенции до 31 јули кога беше крајниот рок за аплицирање, соопшти денеска Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој. Оттаму оценуваат дека успешно е завршен процесот на пријавување за користење финансиска поддршка во земјоделството. – Аплицирањето се одвиваше електронски. Но,

Маж спасен на Клиниката за кардиологија, извршено стентирање на трауматска трансекција на торакална аорта

Маж спасен на Клиниката за кардиологија, извршено стентирање на трауматска трансекција на торакална аорта

Маж на возраст од 42 години е спасен од сигурна смрт, откако на Клиниката за кардиологија му било извршено стентирање на трауматска трансекција на торакална аорта, повреда која носи ризик од масивно крварење без можност за прекин. Ваква интервенција е за првпат е самостојно изведена на Клиниката, од страна на тимот кардиолози, заедно со хирург и анестезиолог

Независниот градежен синдикат ќе протестира против поскапувањето на струјата

Независниот градежен синдикат ќе протестира против поскапувањето на струјата

Независниот синдикат на градежни работници, инженери и трговци во градежништвото (НСГРИТГ) денеска најави дека ќе организира мирен протест поради одлуката на Регулаторната комисија за енергетика за зголемување на цената на струјата за 7,4 проценти, оценувајќи дека тоа е показател за недомаќинско работење. – Најавеното поскапување на струјата од 7,4

Десетмина охридски угостители добија казни од по 7.000 евра за бесправно изградени тераси и шанкови

Десетмина охридски угостители добија казни од по 7.000 евра за бесправно изградени тераси и шанкови

Поради зголемениот број на посетители во Охрид, во текот на изминатиот продолжен празничен викенд, екипи на Инспекторатот при Општина Охрид во координација со инспекторите на Државниот пазарен инспекторат, Управата за јавни приходи и Државниот инспекторат за труд, спроведоа заеднички контроли и извршија инспекциски надзор на плажите, угостителските

Германско лекарско здружение: Веќе се бориме со вториот бран на пандемијата

Германско лекарско здружение: Веќе се бориме со вториот бран на пандемијата

Германија веќе се бори со вториот бран на пандемијата, а здравствените експерти предупредуваат дека неодржувањето хигиена и непочитување на правилата за физичка дистанца придонесуваат за ширење на вирусот. – Веќе сме во втор бран, изјави Сузана Jона, претседателка на германското лекарско здружение „Марбургер Бунд“. Во последните неколку недели бројот

За првпат од почетокот на пандемијата, државата почна да прибира повеќе пари во буџетот

За првпат од почетокот на пандемијата, државата почна да прибира повеќе пари во буџетот

Во јули е забележан првиот месечен раст на приходите во Буџетот од почетокот на КОВИД кризата, соопшти денеска Министерството за финансии, посочувајќи дека ова укажува оти ревитализацијата на економијата се одвива со добра динамика. – Вкупната наплата на приходи во јули изнесува 17,9 милијарди денари. Даночните приходи се наплатени во износ од 10,2