притисни ентер »

Извори

Ако

Познат српски доктор по физикална медицина почина од Ковид 19

Познат српски доктор по физикална медицина почина од Ковид 19

Милан Милеусниќ, 49 години, познат српски доктор специјалист по физикална медицина и рехабилитација почина од Ковид 19, соопшти Клиниката по спортска медицина чиј основач беше тој.. Тој се заразил од корона вирусот, но имал тешка клиничка слика и по кратка, но тешка борба починал изминатата ноќ . Милеусниќ беше омилен доктор на српските спортисти,

Заев: По 19 години европски пат добивме преговарачка рамка со ЕУ

Заев: По 19 години европски пат добивме преговарачка рамка со ЕУ

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, со своите сопартијци и коалициски партнери, пред Собрание на РСМ, зборуваше за вчерашната одлука на ЕК за одобрување на рамката за преговори со ЕУ, доставена вчера до сите земји членки. Се заблагодари на Хрватска за историската одлука во нивното претседавање за формалната одлука за започнување на преговорите, а потенцираше

Димитров: Во Брисел усвоена преговарачката рамка, македонскиот јазик станува официјален јазик во ЕУ

Димитров: Во Брисел усвоена преговарачката рамка, македонскиот јазик станува официјален јазик во ЕУ

,,Денес имаме еден важен исчекор што треба да го одбележиме – Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка и од денес документот е во рацете на земјите членки. На првиот ден на германското претседателство, кое исто како и хрватското, ќе биде историско’-изјави министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Во Предлог-преговарачката

,,Излези од лифтот, ти си црна…црна крава“-расистички инцидент предизвикан од српска докторка во Нови Сад(видео)

,,Излези од лифтот, ти си црна…црна крава“-расистички инцидент предизвикан од српска докторка во Нови Сад(видео)

Раководството на Клинички центар Нови Сад, го осуди расистичкиот испад на нивна вработена, д-р Милена Шчекиќ, кој со расистички навреди се обиде да избрка од лифтот црномуреста студентка од Ирска. Студентката го снимала целиот инцидент и прашала зошто ја брка од лифтот. Докторката на англиски и вели поради корона. Затоа што си црна…вели докторката

Денешна состојба со Ковид 19 во Македонија

Денешна состојба со Ковид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-64, Куманово-4, Дебар-4, Штип-2, Прилеп-2, Тетово-14, Струга-5, Битола-3, Охрид-7, Гостивар-2, Македонски Брод-1, Свети Николе-2, Кичево-5, Ресен-5. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 123

ЗНМ:Вирусот нема милост, Шенол беше голем професионалец и вистински другар

ЗНМ:Вирусот нема милост, Шенол беше голем професионалец и вистински другар

Шенол Ахмети, снимател и камерман од албанската редакција во Македонската радио-телевизија вечерва почина од коронавирусот. Ахмети беше долгогодишен снимател и камерман во МТВ, како и активен член во секцијата на сниматели при ЗНМ. „Го испраќаме Шенол како голем професионалец, добар колега и вистински другар. Со овој немил настан се покажа дека вирусот

,,Туркиш Ерлајнс“ го скрши мразот на скопскиот аеродром(видео)

,,Туркиш Ерлајнс“ го скрши мразот на скопскиот аеродром(видео)

Утрово прво слетување по неколкумесечен застој поради Ковид 19, направи авионот на ,,Туркиш Ерлајнс“, кој од Истанбул во Скопје донесе 104 патници. ,,Го пречекавме со авијацискиот поздрав за ,,добредојде“ – воден мост во форма на виножито“-информираа од скопскиот аеродром. Веднаш по него (7:56h) слета и авионот на Пегасус Ерлајнс, исто така од Истанбул,

Аеродромите во Скопје и Охрид од денеска се отворени со посебни протоколи за Ковид 19

Аеродромите во Скопје и Охрид од денеска се отворени со посебни протоколи за Ковид 19

Патниците ќе треба да пристигнат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет, да носат заштитна маска постојано, да одржуваат физичко растојание и висок степен на лична хигиена. Согласно Одлуката на Владата на РСМ донесена на 23-ти јуни 2020 година, за повторно отворање на Меѓународниот Аеродром Скопје и Аеродромот Свети Апостол Павле Охрид од 1-ви

Филипче го осуди инцидентот во ,,8 септември“ и им даде целосна поддршка на своите колеги

Филипче го осуди инцидентот во ,,8 септември“ и им даде целосна поддршка на своите колеги

Министерот за здравство, Венко Филипче, се јави со реакција по вечерашниот сериозен инцидент во болницата ,,8 септември“. ,,Вечерва во Градската општа болница „8 Септември“, докторка беше нападната од семејство на пациентка која по неколку дена болничко лекување почина од коронавирусот. Во случајот интервенираше полицијата која приведе неколку члена

Приведено агресивно семејство поради закани кон докторка по смртта на нивен близок од Ковид 19

Приведено агресивно семејство поради закани кон докторка по смртта на нивен близок од Ковид 19

Во болницата ,,8 септември“ и околу неа вечерва се случи сериозен инцидент кога семејство на почината жена се закануваше и нападна докторка откако не им било дозволено да го преземат телото како што инсистирале, иако таа починала од последици на Ковид 19 за што има посебен протокол. Двајца синови на починатата 60 годишна жена инсистирале да го земат