притисни ентер »

Извори

Ако

Уште 5 пациенти излекувани, еден смртен случај и 25 новозаразени

Уште 5 пациенти излекувани, еден смртен случај и 25 новозаразени

Една 66 годишна пациентка почина, а 5 се излекувани и пуштени на домашна нега во изминатите 24 часа, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. Тој кажа дека има 25 новозаразени од коронавирус и сега вкупната бројка сега е 354. Вкупниот број тестирања досега извршени во земјата се 3.775.

Починатата родилка од Охрид била примена со мртов плод и обилна гнојна инфекција

Починатата родилка од Охрид била примена со мртов плод и обилна гнојна инфекција

Изминатото деноноќие на ГАК во Скопје, била донесена бремена жена во исклучително тешка состојба. Таа била препратена од Општата болница во Охрид, откако на гинеколошкото одделение било констатирано дека жената во поодмината бременост била донесена со тешки компликации, мртов плод, инфектирана плодова вода, а згора на тоа таа се обидела и овојпат да

ССК: Се оградуваме од владините економски мерки, ниту ќе се сочува економијата, ниту работните места

ССК: Се оградуваме од владините економски мерки, ниту ќе се сочува економијата, ниту работните места

,,Од наша страна се бараа системски мерки за сите засегнати микро, мали и средни претпријатија без оглед на дејноста. Наместо тоа со оваа делумна помош не се постигнува крајната цел, а тоа е да се сочува економијата и да се задржат работните места, особено за оние правни лица кои се најмали и незаштитени и на кои овие потреси ќе им го уништат целиот

Првоаприлска снежна покривка низ цела  Македонија

Првоаприлска снежна покривка низ цела Македонија

Не е првоаприлска шега. Речиси цела Македонија утрината осамна под снежна покривка. Овој пролетен снег е втор годинава во Скопје. Целата зимска сезона немаше снег, но со доаѓањето на пролетта, снежните врнежи зачестија…:)

Досега кај нас се направени 3.518 тестови за КОВИД 19

Досега кај нас се направени 3.518 тестови за КОВИД 19

Во една од своите препораки на СЗО за справување со вирусот Корона кој ја предизвикува болеста КОВИД 19 е помасовното тестирање на населението. Досега во Македонија се направени вкупно 3.518 тестови на КОВИД-19, заклучно со вчерашниот ден. Од тие тестови, позитивни на КОВИД 19 се 329 луѓе, од кои 308 се активни, 12 излечени и 9 починати. Министерот

Владата реши да не прифати кратење на платите на администрацијата и да скрати кај функционерите

Владата реши да не прифати кратење на платите на администрацијата и да скрати кај функционерите

Владата го објави пакетот економски мерки за спас на економијата и помош на граѓаните. ,,На денешната седница на Владата го донесовме вториот пакет, втор сет економски мерки за справување со кризата. Ова се економски мерки дизајнирани во широка консултација и суштинска дебата со членовите на Економскиот совет формиран токму за оваа цел, како и низ

Двајца пациенти починаа, уште 44 новозаразени од коронавирус

Двајца пациенти починаа, уште 44 новозаразени од коронавирус

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби од Ковид-19 починаа двајца мажи, едниот на возраст од 45 години од Куманово, другиот на возраст од 78 години од Дебар. Починатиот од Куманово имал дијабет, атријална фибрилација, хипертензија и обезност(гојазност), додека починатиот од Дебар имал ХОБ (Хронично

Најлош ден за Србија, 7 мртви и 115 новозаразени од коронавирус

Најлош ден за Србија, 7 мртви и 115 новозаразени од коронавирус

На драматична прес конференција на тимот доктори кои секојдневно им се обраќаат на граѓаните на Србија, беше кусо соопштено дека денеска е најлошиот ден од почетокот на епидемијата. 7 починати и уште 102 новозаразени, изјави епидемиологот д-р Горан Стевановиќ. Тој рече дека е ова резултат на недисциплината на граѓаните и дека ако вака продолжат, на

Најризичната група граѓани во време на епидемијата продолжува да се турка пред вратите на банките

Најризичната група граѓани во време на епидемијата продолжува да се турка пред вратите на банките

Исплатата на пензиите ги донесе пензионерите пред вратите на банките. Како најризична група граѓани врз кои коронавирусот може да има брзи фатални последици, тие секојдневно се доведуваат во ризик себеси, но и околината. Вчера во Тетово ситуацијата пред една банка беше на работ на инцидент. Банките ја спроведуваат препораката за постапување за време

ЕУ за Западен Балкан одвои 38 милиони евра за медицинска опрема и 374 за економско закрепнување

ЕУ за Западен Балкан одвои 38 милиони евра за медицинска опрема и 374 за економско закрепнување

Европската Комисија донесе одлука за финансиска помош на земјите од Западен Балкан. 38 милиони евра директна помош за медицинска опрема ќе бидат наменети за набавка на респиратори, заштитна медицинска опрема и лабораториски комплети. Македонија ќе добие 4 милиони евра, а најмногу се доделени на Србија, 15 миони евра. Албанија ќе добие исто така 4 милиони