притисни ентер »

Извори

Алсат-М

ВМРО ДПМНЕ ги замрзна односите со претседателот Стево Пендаровски

ВМРО ДПМНЕ ги замрзна односите со претседателот Стево Пендаровски

ВМРО – ДПМНЕ ги замрзна односите со претседателот Стево Пендаровски. Ваквиот став на партијата го соопшти лидерот, Христијан Мицкоски, по средбата во вила Водно каде ВМРО ДПМНЕ не добил прецизен став по кој основ е доделен мандатот на Зоран Заев за составување влада без да обезбеди мнозинство. Мицкоски тврди дека доколку лидерот на СДСМ не состави

ДУИ: Добра основа за нова Влада

ДУИ: Добра основа за нова Влада

По добивањето на мандатот, лидерот на СДСМ, Зоран Заев имаше тричасовна средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на која присуствуваа и партиските секретари. ДУИ преку заедничко соопштение објави дека претседателот на оваа партија, Али Ахмети и претседателот на СДСМ, Зоран Заев одржале работна средба во конструктивна атмосфера и заклучиле дека има добри

Брнс му честиташе на Заев за мандатот

Брнс му честиташе на Заев за мандатот

Американската амбасадорка во Скопје, Кејт Мери Брнс му честиташе на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за добивањето мандат за формирање на Влада. Брнс на Твитер напиша дека очекува да соработува со новата Влада штом се формира. „Како нова членка на НАТО, ние ја поддржуваме посветеноста на земјата кон демократските принципи, владеењето на правото и европската

Комисијата за заразни болести препорача во училишните клупи да се вратат само учениците од прво, второ и трето одделение

Комисијата за заразни болести препорача во училишните клупи да се вратат само учениците од прво, второ и трето одделение

Учениците од прво заклучно со трето одделение ќе ја започнат новата учебна година со физичко присуство. Останатиот дел од основното и средно образование ќе ја следат наставата од далечина или онлајн. Ова го предложи Комисијата за заразни болести на средбата со претставниците на Министерството за образование. Истото го потврдија министерите за здравство

На 19 годишнината од Охридскиот договор, партиите се со поделени ставови за реализирањето на овој документ

На 19 годишнината од Охридскиот договор, партиите се со поделени ставови за реализирањето на овој документ

19 години по потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, политичките партии со различни оценки во однос на овој документ кој стави крај на вооружениот конфликт од 2001 – та. Алијанса за Албанците смете дека етничката рамноправност, соодветната застапеност како ни децентрализацијата не се целосно реализирани и очекува дека овие, како што ги нарече,

Пендаровски му го додели на Заев мандатот за формирање на новата влада

Пендаровски му го додели на Заев мандатот за формирање на новата влада

Мандатот за формирање на нова Влада е во рацете на Зоран Заев. На пладне претседателот Стево Пендаровски му го врачи документот за формирање Влада. Шефот на државата имаше само кратка протоколарна изјава. Заев најави дека ќе ги продолжи преговорите со останатите партии за формирање Влада која, како што рече, ќе работи на интеграција во ЕУ, економски

КОВИД-19, две лица починаа, 141 нов случај, 175 оздравени

КОВИД-19, две лица починаа, 141 нов случај, 175 оздравени

Од 1.848 тестови за коронавирус направени во последните 24 часа, болеста е потврдена кај 141 лице. Двоцифрен број има во Скопје, 48, Куманово 21 и Штип 15. Вклучувајќи ги овие најнови случаи, вкупниот број заразени кај нас достигна 12.357, додека активни се 3.163. Главниот град го задржува првото место во однос на активните случаи 1.067, потоа доаѓа

„Еуростандард“, Поштата остана без платен промет

„Еуростандард“, Поштата остана без платен промет

Македонски Пошти останаа без платен промет по пропаѓањето „Еуростандард банка“. Мора итно да се потпише договор со друга банка, најавува генералниот директор на поштите, Ејуп Рустеми. Поради склучениот договор со пропаднатата банка, од денеска во пошта не може да се наплаќаат сметки за струја, комунални услуги да се врши исплата на пензии и социјална

Вратите на „Еуростандард“ затворени

Вратите на „Еуростандард“ затворени

Граѓаните со отворени сметки во Еуростандард банка останаа без своите пари. Над 130 илјади од нив денеска не можат да си ги подигнат пензиите, платите, социјалната помош или пак заштедените пари во банката која оди под стечај. Вратите на Еуростандард денеска осамнаа пломбирани од страна на Народната банка. Се чека да биде назначен стечаен управник

Али Ахмети остана сам на масата, другите албански лидери не дојдоа

Али Ахмети остана сам на масата, другите албански лидери не дојдоа

Ниеден од албанските лидери поканети од Али Ахмети не се појави на предвидената средба. Ахмети изрази разочараност од недоаѓањето на лидерите на средбата, на која, како што рече, ќе им се заблагодарел за досегашните постигнувања и би се зборувало за поделба на одговорностите во иднина. Наместо заедничка маса, Ахмети оствари неформална средба со новинарите