притисни ентер »

Извори

Алсат-М

Од среда треба да почне асфалтирањето на пристапот до мобилната клиника

Од среда треба да почне асфалтирањето на пристапот до мобилната клиника

Се расчитува теренот близу мобилната болница поставена до Инфективната клиника во Скопје. Од среда треба да почне асфалтирањето на пристапот до неа. Мобилнo – воената болница што ја подигна Армијата би се активирала ако се јави потреба од згрижување пациенти заразени со Ковид 19. Објектот е монтиран на просторот каде што беа бараките на поранешниот

Денеска државава доби медицинска заштитна опрема од Унгарија

Денеска државава доби медицинска заштитна опрема од Унгарија

Од Унгарија пристигна донација од 100.000 маски и 5.000 заштитни одела наменети за борба против коронавирусот. Шефот на унгарската дипломатијата Петар Сијарто, на заедничката прес конференција со неговиот домаќин Никола Димитров рече дека помошта е во рамките на  одговорната политика која Унгарија ја води кон соседите. Словенија, Хрватска и Србија

Спасовски: Да се почитуваат мерките за да не се донесат драстични рестрикции

Спасовски: Да се почитуваат мерките за да не се донесат драстични рестрикции

Можни се дополнителни мерки за превенција од ширењето на Ковид-19 рече техничкиот премиер, Оливер Спасовски, во одговор на новинарско прашање дали се исцрпени мерките за заштита или владата има на располагање и други рестрикции. Спасовски кажа дека евентуалното воведување на дополнителни мерки зависи од дисциплината на граѓаните и нивната совест, апелирајќи

Нови 15 случаи на Ковид-19 во земјава

Нови 15 случаи на Ковид-19 во земјава

Изминативе 24 часа регистрирани се нови случаи на пациенти со коронавирус, информираше на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Со тоа, вкупниот број на позитивни на Ковид-19 во земјава достигна 570 лица. Loading...

Спасовски: Велигден и Рамзан да си ги честитаме преку телефон

Спасовски: Велигден и Рамзан да си ги честитаме преку телефон

Велигден и Рамазан мора да ги поминеме дома, рече премиерот Оливер Спасовски додавајќи дека пораките и честитките верниците да си ги упатат преку телефон, а не собрани кај роднините. „Тоа нема да нѐ направи послаби верници, напротив, тоа ќе ни го зајакне духот зашто сите знаеме дека со тоа спасуваме живот“, рече Спасовски. Loading...

Спасовски: Најлошото допрва нѐ очекува, се очекуваат меѓу 2.000 и 2.500 случаи

Спасовски: Најлошото допрва нѐ очекува, се очекуваат меѓу 2.000 и 2.500 случаи

Нашата земја сѐ уште го нема достигнато најлошото, пикот се очекува за две до три недели, рече во денешното обраќање техничкиот премиер Оливер Спасовски. Како што кажа тој, фазата којашто претстои е фаза во која се очекуваат најголемите предизвици. „Ова е нова радикална фаза и за стабилноста на здравствениот систем, заштитата на здравствените работници,

Мобилна апликација што кажува дали сте имале контакт со заболен од Ковид-19

Мобилна апликација што кажува дали сте имале контакт со заболен од Ковид-19

Преку телефонска апликација ќе се открива дали сте биле во контат со носител на коронавирусот. Оваа апликација ќе биде достапна за граѓаните утре или задутре вели за Алсат миниистерот за инфоматичко општество и администрација, Дамјан Манчевски. Моментално се работи на нејзиниот финален дизајн. Апликацијата ќе биде достапна за „Андроид“ и „АјОс“ корисниците,

Во март и во првите денови од април над 20.000 вработени останале без работа

Во март и во првите денови од април над 20.000 вработени останале без работа

Во последниов месец во Агенцијата за вработување се одјавени над 20 илјади лица. Алсат дојде до листи на податоци кои покажуваат дека најмногу откази биле поделени во Скопје. Но, високи бројки за престанок на работен однос има и во останатите помали или поголеми градови низ земјава. Освен откази од работодавачи, листата содржи и податоци колку работници

Синдикалци: Здравствената криза преминува во криза на пазарот на труд

Синдикалци: Здравствената криза преминува во криза на пазарот на труд

Здравствената криза преминува во криза на пазарот на труд, се жалат синдикалците. Секојдневно во Сојузот на синдикати пристигнуваат поплаки од работници кои биле приморани да потпишат спогодбени откази од својот работодавач. Ваквото нечесно постапување на газдите, од ССМ велат дека нема да го дозволат. Законот за работни односи и колективните договори

Продолжен полициски час наместо изолација во струшко?

Продолжен полициски час наместо изолација во струшко?

Полициски час наместо изолација. Ова е една од опциите која е на маса за струшкиот регион и за населените места каде има инфицирани од корона вирус. Ова за Алсат го потврдија од Кризниот штаб во општина Струга. За сега најзагрижувачка е ситуацијата во Лабуништа каде до вчера има 17 заразени  од 24 те случаи во струшкиот регион. Останатите се од Велешта,