притисни ентер »

Извори

Банкарство

Извлечен четвртиот добитник од наградната игра „Биди VISA милионер“ на Стопанска банка АД – Скопје

Извлечен четвртиот добитник од наградната игра „Биди VISA милионер“ на Стопанска банка АД – Скопје

Стопанска банка АД – Скопје ја извлече и четвртата награда од неделните извлекувања на наградите од по 75.000мкд во рамки на наградната игра „Биди VISA милионер“. Четвртиот добитник извлечен по случаен избор од збирот на сите трансакции со VISA дебитни или кредитни картички во трговија или на интернет направени од 04.11 до 10.11/2019 е: добитник: Славе

Ангеловска:Долго време се запоставувал нашиот највреден капитал-луѓето, тоа го менуваме со буџетот за 2020

Ангеловска:Долго време се запоставувал нашиот највреден капитал-луѓето, тоа го менуваме со буџетот за 2020

Предлог буџетот за 2020 година, кој Владата го усвои неделава е тема на разговорот со министерката за финансии Нина Ангеловска. Таа во интервјуто за МИА посочува на инвестициите во човечкиот капитал кои имаат централно место во Предлог-буџетот за 2020 година. Наведувајќи податоци за индексот на човечкиот капитал во земјава во однос на развиените земји

ЕУ се поблиску до единствена банкарска унија – Што ги кочи германските банки?

ЕУ се поблиску до единствена банкарска унија – Што ги кочи германските банки?

Европската Унија е се поблиску до создавање на единствена европска банкарска унија која треба да го поддржи развојот на пазарот на капитал, да ја зголеми довербата на инвеститорите, како и да ги прошири можностите за развој на приватниот сектор. По се изгледа дека компромис ќе биде постигнат благодарение на германскиот банкарски сектор кој сака да

Ангеловска на „Македонија 2025“: Продуктивноста на работните места и во општеството зависи од тоа колку сме инвестирале во човечкиот потенцијал

Ангеловска на „Македонија 2025“: Продуктивноста на работните места и во општеството зависи од тоа колку сме инвестирале во човечкиот потенцијал

Еден од предизвиците за нашата земја е зголемување на продуктивноста. Затоа зборуваме за инвестирање во човечки капитал, односно колку сме вложиле во надградување на луѓето, колку сме го искористиле нивниот целосен потенцијал на работните места и во општеството воопшто. Ова го посочи министерката за финансии Нина Ангеловска зборувајќи на панел-дискусијата

Наградна игра „Feel good Friday со Mastercard картичките на Шпаркасе Банка“

Наградна игра „Feel good Friday со Mastercard картичките на Шпаркасе Банка“

Шпаркасе Банка Македонија ја започна новата наградна игра „ Feel good Friday со Mastercard картичките на Шпаркасе Банка “ Наградната игра е наменета за сите нови корисници на кој било од пакетите за физички лица (S, М, L, Премиум) или Пакет за млади со вклучена Mastercard Debit бесконтактна дебитна картичка за физички лица издадена од Шпаркасе Банка

Биткоинот бележи пораст од над 140 отсто од почетокот на годината

Биткоинот бележи пораст од над 140 отсто од почетокот на годината

Од почетокот на годината до денес, биткоинот бележи пораст од над 140% и неговата сегашна вредност е над 9.000 американски долари. Биткоинот е еден вид дигитални пари (крипто валута). Она што го прави различен од конвенционалните пари е дека ниту една институција не ја контролира мрежата на биткоинот, што значи дека банката не може да ги контролира

Групацијата Триглав за првите девет месеци од 2019 година оствари добивка од 72 милиони евра

Групацијата Триглав за првите девет месеци од 2019 година оствари добивка од 72 милиони евра

Во првите девет месеци од оваа година, Групацијата Триглав реализираше 905,5 милиони евра консолидирани бруто премии, што е за десет проценти повеќе отколку во истиот период лани. Досега, побарувањата за отштета се релативно поволни, со бруто побарувања платени од Групацијата во износ од 505,5 милиони евра (индекс 102), пренесува Триглав . Во првите

UniCredit го продава целиот свој удел во италијанската инвестициска банка „Mediobanc“

UniCredit го продава целиот свој удел во италијанската инвестициска банка „Mediobanc“

Најголемата банка за кредитни услуги во Италија, UniCredit banca, планира да го продаде целиот свој удел во инвестициската банка „Mediobanc“. Тоа е потег што ќе го прекине 70-годишното партнерство помеѓу овие банки и има потенцијал да го раздрма корпоративниот банкарски сектор во земјата. Продажбата на акциите беше објавена доцна во средата. Во четвртокот,

Предлог-буџет за 2020 вреден 3,9 милијарди – Дали е одржлив и на што најмногу ќе се троши догодина?

Предлог-буџет за 2020 вреден 3,9 милијарди – Дали е одржлив и на што најмногу ќе се троши догодина?

Со Предлог буџетот за 2020 година растат социјалните трансфери, а ќе се одвојат повеќе пари за образование и здраство, ќе се зголемат платите на вработените во овие сектори, ќе се зголемат пензиите за 700 денари и ќе се плаќаат субвенции на бизнисмени за придонеси кои ќе ги зголемат платите од 600 до 6.000 денари. Според драфт верзијата на документот

Менаџерски промени на раководните позиции во Кроациа осигурување Живот и Неживот

Менаџерски промени на раководните позиции во Кроациа осигурување Живот и Неживот

Менаџерски промени на раководните позиции на брендот Кроациа осигурување Живот и Неживот, моментален лидер на пазарот на осигурување во земјава. Директорските места во двете компании ги превземаа две дами – Вилма Учета Дузлевска после 8 успешни години како Генерален извршен директор на Кроациа осигурување Живот преминува на функција Генерален извршен