притисни ентер »

Извори

Basketball

(ВИДЕО) Додека седите дома, уживајте во ретро кошарка: Вардар-Струмица (2007)

(ВИДЕО) Додека седите дома, уживајте во ретро кошарка: Вардар-Струмица (2007)

Ситуацијата со корона вирусот не принуди да останеме во своите домови, во очекување да се среди состојбата. Времето не мора напразно да се троши, може да се искористи и за учење кошарка или гледање на некои натпревари од веќе подалечното минато. Поточно, од времето кога во Македонија беа полни салите на кошаркарските натпревари. Ова е натпреварот меѓу

КФСМ го исфрли Гостивар од Првата лига, управата го нападна Бали Саити!

КФСМ го исфрли Гостивар од Првата лига, управата го нападна Бали Саити!

Иако Владата ја замрзна исплатата на сите долгови во периодот на борба против корона вирусот, Управниот одбор на КФСМ одлучи да го исфрли Кошаркарскиот клуб Гостивар од Првата лига и да го префрли во понизок ранг на натпреварување. Причина се неплатени котизации за последните две сезони, како и долгови кон судиите. Клубот ја прифати мерката на Федерацијата

Членот на Селтикс ќе донира крв за истражувања против COVID-19

Членот на Селтикс ќе донира крв за истражувања против COVID-19

masslive.com Дури четворица НБА кошаркари кои ја поминаа пандмеијата во изолација веќе немаат симптоми, се согласиле да дадат примерок за научни истражувања за вакцина против коронавирусот. Според Маркус Џојнер, анестезиолог на Мајо Клиниката која соработува со НБА лигата, еден од нив е Маркус Смарт од Бостон, а имињата на другите тројца не се објавени

Плејмејкерот на втората, беше избран и во првата декада од новиот милениум

Плејмејкерот на втората, беше избран и во првата декада од новиот милениум

euroleague.net Организаторот на играта што ги одбележа првите 20 години од постоењето на елитното клупско натпреварување, доаѓа од Атина и е еден од најдобрите во историјата на овој спорт, што играат двонасочна кошарка. Димитрис Дијамантидис ја помина целата евролигашка кариера во ПАО, заедно освоија три титули. Во 2011-та кога им ја донесе 6-та на

Се излечија и Лејкерс!

Се излечија и Лејкерс!

nba.com Две седмици по објавата дека во таборот имаат заболени од вирусот COVID-19, претставници на франшизата соопштија дека карантинот вродил со плод. Не беше обелоденето кои двајца играчи на Лејкерс се заболени, но последните тестови покажуваат дека комплетниот состав и стручен штаб на тимот од ЛА, ја победиле пандемијата. Откако Нетс објавија дека

(ВИДЕО) Чаршав и кош, против карантинот и евентуален нервен слом

(ВИДЕО) Чаршав и кош, против карантинот и евентуален нервен слом

Насловната фотографија е printscreen од филмот „Раѓањето на легендата“ од 1991-та година, посветен на легендарниот кошаркар Пистол Пит Маравич и нема директна, но има и тоа колкава индиректна врска со овој текст. Спортот, во случајов кошарката, е посилна од се. Спортската активност е едно до ретките нешта на светов, што одеднаш ги развива и телото

(ВИДЕО) Додека седите дома, уживајте во ретро кошарка: МЗТ Скопје-Кочани (1994)

(ВИДЕО) Додека седите дома, уживајте во ретро кошарка: МЗТ Скопје-Кочани (1994)

infobeto.com Ситуацијата со корона вирусот не принуди да останеме во своите домови, во очекување да се среди состојбата. Времето не мора напразно да се троши, може да се искористи и за учење кошарка или гледање на некои натпревари од веќе подалечното минато. Поточно, од времето кога во Македонија беа полни салите на кошаркарските натпревари. Ова е

Лигата на шампионите ќе продлжи наесен

Лигата на шампионите ќе продлжи наесен

championsleague.basketball Раководството на најелитното континентално клупско кошаркарско натпреварување под капата на ФИБА, донесоа одлука за продолжување на сезоната кога ќе помине пандемијата корона. Бордот на ФИБА по пат на видео-конференциска врска реши сите мечеви од актуелната сезона што не се одиграле, предвидени за март и мај 2020, да се одложат

(ВИДЕО) Додека седите дома, уживајте во ретро кошарка: Николферт-МЗТ Скопје (2001)

(ВИДЕО) Додека седите дома, уживајте во ретро кошарка: Николферт-МЗТ Скопје (2001)

Ситуацијата со корона вирусот не принуди да останеме во своите домови, во очекување да се среди состојбата. Времето не мора напразно да се троши, може да се искористи и за учење кошарка или гледање на некои натпревари од веќе подалечното минато. Поточно, од времето кога во Македонија беа полни салите на кошаркарските натпревари. Ова е натпреварот меѓу

МЗТ Скопје бара враќање во АБА лигата – по стариот принцип!

МЗТ Скопје бара враќање во АБА лигата – по стариот принцип!

Со оглед на светската пандемија со коронавирусот и принудниот прекин на сите светски спортски активности, меѓу кои се и првенствата во АБА и АБА2, управата на МЗТ Скопје Аеродром денеска испрати писмо до раководството на регионалното натпреварување во кое го објасни својот став во однос на евентуалниот прекин на сезоната, но и на изгледот на лигите