притисни ентер »

Извори

Бизнис вести

Регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата – почина една жена од околината на Струга

Регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата – почина една жена од околината на Струга

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани  22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (9), Куманово (3), Струга (3), Тетово (2), Дебар (2), Прилеп (2), Битола (1). Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска до 12.00 часот изнесува  241 лице. Според местото на живеење,

Македонски Телеком: да не дозволиме лажните вести да креираат дополнителна паника

Македонски Телеком: да не дозволиме лажните вести да креираат дополнителна паника

Деновиве на социјалните мрежи се споделуваат лажни информации дека Македонски Телеком ја активира тестната 5G мрежа и дека таа има негативно влијание врз здравјето на граѓаните. Без докази и факти  преку споделување лажни вести и стари медиумски написи од 2018 и 2019 година во погрешен контекст, се креира невистинита и негативна кампања за 5G мрежата

Министеството за транспорт и врски со препорака за дезинфекција на заедничките делови во станбените згради

Министеството за транспорт и врски со препорака за дезинфекција на заедничките делови во станбените згради

Министеството за транспорт и врски, согласно заклучоците донесени на Единаесеттиот состанок на Главниот координативен штаб за обезбедување на целосна координација во врска со спречување на внесување и ширење на коронавирус КОВИД – 19, преку Регулаторната комисија за домување испрати апел и препорака до сите граѓани кои живеат во колективни станбени

За една недела со специјалните возила пајак се подигнати само 28 возила од јавните површини

За една недела со специјалните возила пајак се подигнати само 28 возила од јавните површини

Во текот на изминатата недела (20.03 – 26.03.2020 година) со специјалните возила пајак се подигнати 28 возила од јавните површини. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 11 се отстранети од зонските паркиралишта, а преостанатите 17 возила по налог на сообраќајната полиција по основ на сторени прекршоци: паркирање на коловоз, велосипедска

Јавното здравје зависи од сите нас, секој е одговорен

Јавното здравје зависи од сите нас, секој е одговорен

Справувањето со пандемијата на вирусот КОВИД-19 зависи од сите нас. Ова е борба на секој од нас, борба што може да ја добиеме само заеднички како општество. Макпетрол АД постојано работи на обезбедување на безбедни услови за вработените и потрошувачите. Затоа, апелираме и инсистираме на строго почитување на донесените мерки со цел да обезбедиме ефикасно,

НБРМ: Денарот е и ќе остане стабилен – нема промени на нивото на неговиот девизен курс

НБРМ: Денарот е и ќе остане стабилен – нема промени на нивото на неговиот девизен курс

Имајќи предвид дека во некои медиуми и на социјалните мрежи има објави во коишто се коментираат девизни курсеви на онлајн-платформи, би сакале да укажеме дека овие онлајн-платформи не се релевантен извор за следење на вредноста на денарот . Објавите на овие онлајн-платформи не произлегуваат од реално тргување со валути. Единствен релевантен извор на

Овозможена работа на фабриките и за време на построгиот полицискиот час во сабота и недела, работниците ќе одат на работа со посебни дозволи

Овозможена работа на фабриките и за време на построгиот полицискиот час во сабота и недела, работниците ќе одат на работа со посебни дозволи

За време на полицискиот час којшто во сабота и недела ќе почнува од 16:00 часот и ќе трае до 05:00 часот следното утро производствените погони и фабрики го продолжуваат своето производство организирано во смени. Согласно заклучокот од дванаесеттиот состанок на Главниот координативен кризен штаб на Владата на Република Северна Македонија ве известуваме

Во рекорден рок подготвен теренот и овозможен пристап до Клиниката за инфективни болести за брзо справување со коронавирусот (Фото)

Во рекорден рок подготвен теренот и овозможен пристап до Клиниката за инфективни болести за брзо справување со коронавирусот (Фото)

Се подигнува монтажна болница со капацитет до 130 болнички кревети до Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. Со оваа болница клиниката се штити од преоптовареност, а даваме можност на медицинскиот персонал соодветно да ги распореди сопствените ресурси во борбата за превенција и заштита на населението од коронавирус, информира министерот

Се зголемил бројот на активните деловни субјекти во Република Северна Македонија за 5%

Се зголемил бројот на активните деловни субјекти во Република Северна Македонија за 5%

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на активните деловни субјекти во Република Северна Македонија, во 2019 година, изнесува 75 914 и во однос на 2018 година е зголемен за 5.0 %. Најмногу пораснал бројот на активните деловни субјекти во секторот Уметност, забава и рекреација (24.9 %, односно за 349 субјекти), Други услужни дејности

Гаговски: 5G e НЕЈОНИЗИРАЧКО зрачење и не може да влијае на нашето здравје

Гаговски: 5G e НЕЈОНИЗИРАЧКО зрачење и не може да влијае на нашето здравје

Деновите социјалните мрежи беа преплавени со информациите за 5Г мрежата и наводното нејзино штетно влијание врз здравјето на луѓето и околината. Но, Илијанчо Гаговски кој е основач и Директор на PrymApps со професионално искуство повеќе од 23 години работа во ИТ индустријата, и 11 години како прв човек на канцеларијата на Microsoft во Македонија вели