притисни ентер »

Извори

Bold

Google има алатка за превод на знаковен јазик за смартфони

Google има алатка за превод на знаковен јазик за смартфони

Програмерите на Google успеаја да создадат алатка за превод на знаковен јазик што може да се интегрира во паметен телефон. Решенија за превод на знаковни јазици постоеја и до сега, но тие бараа моќни компјутери. Методот создаден од Google преведува гестови во реално време на обичен паметен телефон. Во процесот на развој, Google користеше 30.000 слики

Создадоа нискокалоричен путер од вода

Создадоа нискокалоричен путер од вода

Добро познатиот путер кој го користиме за сендвичи и за подготовка на разни јадења, ако се употребува во големи количини може да предизвика здравствени проблеми. Новото откритие на научниците од универзитетот Корнел ќе им се допадне на сите љубители на овој производ. Тие создадоа нискокалорично масло, кое се состои главно од обична вода. Според Алиреза

Android остана без телото

Android остана без телото

Google ја објави новата верзија на Android но сега едноставно наречена Android 10. Google објави прекинува да ги именува верзиите на Android според слатки. Освен овие промени, Google го промени и логото на Android оперативниот систем. Од досегашното тело на андроидот, остана само главата, очите и двете антени. Компанијата Google постојано прави измени

Кина има циркус-театар со 7000 места

Кина има циркус-театар со 7000 места

Сместен јужно од Макао, гигантскиот циркуски театар е изграден од студиото за забава за архитектура „Stufish“ и треба да биде замената за Меѓународниот циркуски град Чимелонг Хенгин, кој беше непоправливо оштетен од тајфун во 2016 година. Новиот циркус-театар се карактеризира со својата претерана, мрачна форма, која треба да личи на циркуски шатор,

„Motherless Brooklyn“ – најочекуваниот филм оваа есен

„Motherless Brooklyn“ – најочекуваниот филм оваа есен

Ова е несомнено еден од најочекуваните филмови оваа есен. Со оглед на режисерското искуство на Едвард Нортон, „Motherless Brooklyn“ ќе биде претставен на сите големи претстојни фестивали и се смета за еден од фаворитите во претстојната сезона на награди. Претстојниот хит е филмска адаптација на истоимениот роман на Џонатан Летем. Приказната е за приватен

Чилеански тенисер суспендиран на 8 години бидејќи местел натпревари

Чилеански тенисер суспендиран на 8 години бидејќи местел натпревари

Чилеанецот Хуан Карлос Саес доби драстична казна од Интернационалната тениска федерација поради учество во наместени натпревари. Во битката со „тениската мафија“, ИТФ му изрече 8-годишна забрана за настап на сите тениски натпревари под капата на ИТФ и АТП. Неколку години по ред, Саис бил предмет на истрага, поради зголемени облози на неговите натпревари

Инките имале технологија за омекнување на каменот?

Инките имале технологија за омекнување на каменот?

Сакајахуаман е цитадела на северниот крај на градот Куско во Перу, историски, главен град на Империјата Инка. Археолозите и другите научници кои со години го истражуваат теренот, и натаму остануваат во прашалници за начинот на кој се изградени прекрасните антички перуански структури како што е Саксахуаман. Оваа неверојатна структура се состои од огромни

Европски коски пронајдени на Хималајското Скелетно Езеро

Европски коски пронајдени на Хималајското Скелетно Езеро

На бреговите на Хималајското Езеро Роопкунд пред неколку години се појавија неколку стотици човечки коски, по кои тоа го доби прекарот Скелетно езеро. Претходно, се веруваше дека ова се остатоци од жртви на катастрофа, како силен град или епидемија. Денеска молекуларните биолози го негираа тоа: бидејќи се покажа дека остатоците им припаѓаат на две

Глув тенисер победи на АТП меч

Глув тенисер победи на АТП меч

Duckhee Lee влегува во историјата како прв глув тенисер кој успеал да победи на меч од АТП турнејата. Тој победи на првиот меч на турнирот во Winston Salem, против свајцарецот Henri Laaksonen со резултат 7:6 и 6:1. Мечот имаше и прекин од 5 часови заради олуја. После победата, Lee изјави: „Некои луѓе ме зафркаваа заради мојот хендикеп. Ми зборуваа

Ако сте љубители на политички комедии доаѓа – The Politician

Ако сте љубители на политички комедии доаѓа – The Politician

Netflix носи нова политичка комедија. Станува збор за серијата The Politician која би можела да биде токму она што сакате да го гледате ако досега бевте фан на серијата Glee или можеби Scream Queens. Автор на новата серија е Рајан Марфи, без сомнеж, еден од најпопуларните showrunner-и на денешницата. The Politician се фокусира на борбата на неколку