притисни ентер »

Извори

Бриф

Лукаревска: Уцените, заканите и заплашувањата се минато, УЈП гради парнерски однос  со даночните обврзници

Лукаревска: Уцените, заканите и заплашувањата се минато, УЈП гради парнерски однос со даночните обврзници

Уцените, заканите, заплашувањата се минато и секоја реформа, услуга, мерка којашто ја спроведува и нуди Управата за јавни приходи, е доказ дека во изминатиов период градиме партнерски однос со даночните обврзници и целосно сме ставени на нивна услуга, вели директорката на УЈП, Сања Лукаревска во интервју за Стандард. За случајот „Рекет“ таа вели дека

Николовски: Со авионско засејување ќе ги штитиме земјоделските посеви од град

Николовски: Со авионско засејување ќе ги штитиме земјоделските посеви од град

Решаваме долгогодишен проблем на земјоделците, со авионско засејување ќе ги штитиме земјоделските посеви од град. Денеска е објавен јавниот оглас за Услуги за модификација на време со авионско засејување. ✈ Заштитата од град со авионско засејување ќе се спроведува на целата територија државата. Новиот систем за заштита од временски непогоди ќе постигнува

Шкријељ ги посети поранешните корисници на Заводот „Бања Банско“ за кои МТСП обезбеди станови за самостоен живот

Шкријељ ги посети поранешните корисници на Заводот „Бања Банско“ за кои МТСП обезбеди станови за самостоен живот

Дополнителната заменик-министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ денеска во Струмица ги посети и лицата кои претходно беа згрижени во ЈУ Завод за заштита и рехабилитација Бања Банско, а сега живеат во четири стана кои се целосно прилагодени на нивните потребите. -Продолжуваме со процесот на деинституционализација што го почнавме лани.

Вработувања за најдобрите студенти на УКИМ во Агенцијата за национална безбедност

Вработувања за најдобрите студенти на УКИМ во Агенцијата за национална безбедност

Дел од најдобрите студенти од општетствените и техничките факултети на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје ќе можат да најдат вработување во Агенцијата за национална безбедност. Тоа меѓу другото го овозможува Меморандум за соработка меѓу двете институции што го потпшаа денеска првите луѓе на АНБ и УКИМ, директорот Виктор Димовски и ректорот

(ВИДЕО) Царовска: Имаме зголемување на платите кај повеќе од 106 илјади работници за декември

(ВИДЕО) Царовска: Имаме зголемување на платите кај повеќе од 106 илјади работници за декември

За декемвриската плата имаме зголемување кај повеќе од 106 илјади работници во нашата држава, со што е остварен таргетот помеѓу 20 и 25 проценти од вработените во реалниот сектор да добијат зголемување на плати од 600 до 6.000 денари врз основа на мерката за субвенционирање на придонеси за раст на плати. Ова го изјави вицепремиерката за економски прашања

Се намалува бројот на македонските државјани кои се враќаат од ЕУ со договорот за реадмисија

Се намалува бројот на македонските државјани кои се враќаат од ЕУ со договорот за реадмисија

Се намалува бројот на македонските државјани кои се вратени од земјите од Европската Унија согласно договорот за реадмисија. Според податоците од МВР во 2019 година во земјата биле вратени 1.300 лица, додека во 2016 – 3.500, а во 2015 година – 9.000. Најголем број од овие лица се Роми. Постојаната анкетна комисија за заштита на слободите и правата

Зоран Заев од ФОН: Дел од програмата која ќе ја презентираме пред гласачите е интернационализација на образованието

Зоран Заев од ФОН: Дел од програмата која ќе ја презентираме пред гласачите е интернационализација на образованието

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денес учествуваше на меѓународната конференција на ФОН Универзитет посветена на улогата на високото образование и градењето на одржлив мир и развој. На својот панел Заев се осврна на значењето на високото образование во градењето на националната економија. Како дел од владата која ја предводев и дел од програмата која

Лицата со навршени 65 години, кои немаат 15 години стаж, ќе можат да го откупат стажот за да одат во пензија

Лицата со навршени 65 години, кои немаат 15 години стаж, ќе можат да го откупат стажот за да одат во пензија

Лицата кои навршиле 65 години, а немаат 15 години стаж поради тоа што не им биле платени дел од придонесите, ќе може да ги откупат години стаж што им фалат за да може да се стекнат со старосна пензија. Ова го предвидува Предлог-законското решение кое е на дневен ред на денешната собраниска седница. Предлогот е поднесен од група пратеници од ДУИ, а

Oбвинителство истражува злоупотреби, несовесно работење и попречување на правдата од Јово Вангеловски

Oбвинителство истражува злоупотреби, несовесно работење и попречување на правдата од Јово Вангеловски

Јавното обвинителство во предистражна постапка испитува кривична одговорност кај поранешниот претседател на Врховниот суд Јово Вангеловски кај кого се затекнати 57 одамна завршени, како и непотпишани предмети поради кои странките претрпеле штета во однос на разумен рок на судењата, како и за неостварување на нивните права со чувањето на нивните предмети

Поднесено обвинение за Емил Јакимовски за семејно насилство и закани

Поднесено обвинение за Емил Јакимовски за семејно насилство и закани

Скопското јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинение против Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар за закани и за семејно насилство врз поранешната сопруга и нејзиниот татко. Како што соопшти Јавното обвинителство, од резултатите на вештачењето спроведено по наредба на јавниот обвинител во текот