притисни ентер »

Извори

Булевар

Мигранти од Сирија се собираат на Грчката граница

Мигранти од Сирија се собираат на Грчката граница

Грчкиот премиер Мицотакис на својот твитер профил соопшти: Значителен број мигранти и бегалци се собраа во големи групи на грчко-турската копнена граница и се обидоа илегално да влезат во земјата. Сакам да бидам јасен: нема да се толерираат нелегални влегувања во Грција. Ја зголемуваме нашата гранична безбедност. Грција не може да има никаква одговорност

Без разлика што се некаде таму далеку, тие ја сакаат Македонија

Без разлика што се некаде таму далеку, тие ја сакаат Македонија

Секој ден плачам, но не знам дали тоа е од тага или среќа. Пораснавме генерации момчиња и девојчиња во ист град, живеевме безгрижно секој со своја филозофија за среќа. Бевме на многу забави, скромни летни одмори до Охрид, а зима до Маврово или Попова Шапка. Немавме многу пари, но бевме среќни. После 5-6 години од време на време ќе споделиме по некој

Господ гледа: Татко на осум деца нашол новчаник полн со пари и го вратил на сопственикот

Господ гледа: Татко на осум деца нашол новчаник полн со пари и го вратил на сопственикот

Сулејман Зеќири од Хаџиќ блиску до Сараево, познат по пекарот Лола, е татко на осум деца, а својата хуманост ја покажал некоолку пати на дело. Овој благороден човек преживува од собирање старо железо. Иако живее од денес за утре, не се двоумеше минатиот викенд да го вратил изгубениот паричник полн со пари на еден бизнисмен. – Јас го најдов паричникот

Македoнско Бамби – Срничката која живее со семејство во С. Белица

Македoнско Бамби – Срничката која живее со семејство во С. Белица

Неодамна се појави видео снимка која е објавена на фан страната на месната заедница на село Белица. На видео снимката се гледа како едно кичевско семејство од селото чува необично милениче. Станува збор за срничка. Срничка која ја нарекуваат Бамби. Бамби е миленик кој слободно се шета низ домот на овие луѓе. На видеото можете да погледнете како јаде

Снимка од баба и дедо, заболени од корона вирусот, го растажи целиот свет – Се држат за рака и се збогуваат

Снимка од баба и дедо, заболени од корона вирусот, го растажи целиот свет – Се држат за рака и се збогуваат

Додека Кина, но и остатокот од светот, се бори со смртоносниот корона вирус, на интернет почнала да кружи трогателна снимка на која се гледа постар пар како се држи за рака. Станува збор за двајца заболени 80-годишници. Бабата и дедото лежат во кревет, со маски на лицето, и се држат за арка. Мажот нешто зборувал и се обидувал да ја охрабри својата

Марија е исчезната цели три дена: Семејството очајно моли за помош

Марија е исчезната цели три дена: Семејството очајно моли за помош

Се бара исчезнато лице Марија Брзакова од Босилово на возраст 28 години. Кога била видена последен пат облечена била во тренерки. Излезена од дома на 18.01 2020 година во утринските часови. Се замолуваат сите граѓани кои ке видат или имат некое сознание да пријават во полиција или на телфонскиот број 070 447 338.

Се греат со шише топла вода во раце, живеат во беда: Со солзи во очите вели: Животно не живее во овие услови, а не човек

Се греат со шише топла вода во раце, живеат во беда: Со солзи во очите вели: Животно не живее во овие услови, а не човек

24 Телевизија со сторија која ќе ве расплаче. Во одаја која повеќе личи на пештера, отколку на соба, 40. годишниот Јордан Јованов го прослави својот именден. Немаше ниту славеничка песна, ниту радост во неговиот дом бидејќи тој и неговата мајка живеат во ужасни услови. Јордан нема пријатели, ниту колеги од работа. Единствен другар му е неговата неподвижна

Видео: Охриѓанец на оригинален начин од вода ја запроси девојката на Водици

Видео: Охриѓанец на оригинален начин од вода ја запроси девојката на Водици

Традицијата за Водици е исклучително силна во нашиот крај. Овој празник за охриѓани е посебен, а дефинитивно за двајца млади ќе биде посебен за цел живот. Марјан Лаброски, познат угостителски менаџер од Охрид, денеска на уникатен начин од езерските води ја побара раката на неговата сакана Катерина. Нека им е вечна љубовта!

Урнебесно видео : Лева скија, десна, немој Меца таму !

Урнебесно видео : Лева скија, десна, немој Меца таму !

Интересно е кога ќе падне снег и да се препуштите на природата да уживате со топол чај на височините или пак да скијате како хоби, но тоа бајка престанува кога ќе се качите на скиите ако не знаете да скијате тогаш забавата почнува. Ова е видео со комични босанци или срби каде што го учи да скија, вакви видеа има еден тон и дефинитивно ќе ве насмеат

Јапонците одлучија: Спиење на работа – ЗАДОЛЖИТЕЛНО

Јапонците одлучија: Спиење на работа – ЗАДОЛЖИТЕЛНО

Јапонските работодавци одлучија спиењето на работното место да стане дел од работните одговорности на секој вработен. Тоа не се мисли дека вработените ќе добијат неколку минути да ги затворат очите пред својот компјутер, туку на располагање ќе добијат просторија за спиење. Го одлучија тоа откако новата студија открила поспаност кај вработените, која