притисни ентер »

Извори

Coffeetime

13 август – Меѓународен ден на левичарите

13 август – Меѓународен ден на левичарите

Дали сакате да го видите светот од гледна точка на левораките луѓе? Дали знаевте дека само 10% од светското население е леворако? На Меѓународниот ден на левичарите, на 13 август, треба да го истражите тој свет за еден ден. Дали знаевте дека претседателите Роналд Реган, Бил Клинтон и Барак Обама беа левораки? Исто така Пол Мекартни или Џими Хендрикс,

КУД Илинден со ревија на народни носии и концерт на традиционална музика и игра ќе одбележи 65 години постоење

КУД Илинден со ревија на народни носии и концерт на традиционална музика и игра ќе одбележи 65 години постоење

Оваа година КУД Илинден Битола одбележува 65 години од основањето, 65 години културно творештво, 65 години опстојување, 65 години горди чувари на македонската традиција. Амбасадори на македонскиот фолклор и традиција насекаде низ светот, добитници на престижни награди и признанија, меѓу кои Гран при во Монт Дор Франција, прво место на еден од најреномираните

Отворете сметка или депозит во Халкбанк и добијте ваучер за да се почестите на наша сметка

Отворете сметка или депозит во Халкбанк и добијте ваучер за да се почестите на наша сметка

Физичките лица кои ќе отворат трансакциска сметка во Халкбанк преку која ќе добиваат плата или пензија или доколку почнат да штедат во Банката и тоа го направат до 30 септември, ќе добијат вредносен ваучер од 500 денари кој ќе може да го искористат во еден од листата од 135 локали од угостителскиот сектор низ целата територија на земјата, а кои се

Либерален институт: Време е за младински ангажман за глобално дејствување

Либерален институт: Време е за младински ангажман за глобално дејствување

Поголемо младинско учество и вклученост на младите во носењето на одлуки во државава е залагањето на Либералниот институт Скопје, потенцираат од Институтот по повод 12-ти август, интернационалниот ден на младите. „Меѓународниот ден на млади е ден кој е од особено значење и Либералниот институт кој заедно со своите интернационални партнери го одбележува

Дојче Телеком и Били Ајлиш го слават дигиталниот оптимизам на Генерацијата Z

Дојче Телеком и Били Ајлиш го слават дигиталниот оптимизам на Генерацијата Z

Дојче Телеком заедно со петкратната ГРЕМИ добитничка Били Ајлиш, го слави позитивното влијание на технологијата во времето на Генерацијата Z, генерација на млади кои имаат моќ и потенцијал да креираат подобра иднина. #WhatWeDoNext кампањата почнува на 12 август, Меѓународниот ден на младите на ОН со фокус на првата генерација која ја користи технологијата

Кафе кое ги исполнува сите ваши очекувања!

Кафе кое ги исполнува сите ваши очекувања!

Сме слушнале и безброј пати изговориле – „не можам да го замислам денот без домашно кафе“. Од секоја шолја кафе очекуваме и бараме да има мирис и вкус на кои сме навикнати, јачина која понекогаш очајно ни треба и квалитет што ни овозможува врвно уживање. Да, тоа е таа шолја кафе што нè буди наутро, ни дава енергија со првата голтка, ни ги полни акумулаторите

Првиот концерт на Александар Митевски и Драган Спасов – Дац закажан за 14. август во Охрид

Првиот концерт на Александар Митевски и Драган Спасов – Дац закажан за 14. август во Охрид

На 14.08.2020 година ( петок ), во Античкиот Театар во Охрид , со почеток од 22:00 часот, ќе се одржи првиот концерт на популарното дуо – Драган Спасов-Дац и Александар Митевски . Во рамки на музичката програма на концертот ќе бидат изведени популарните романтични нумери во комбинација со препознатливите евергрини со кои ова дуо ги освои симпатиите

Халкбанк со инвестиција над 25.000 евра за поддршка на угостителскиот сектор

Халкбанк со инвестиција над 25.000 евра за поддршка на угостителскиот сектор

Како дел од својата заложба за поддршка на малите бизниси погодени од корона-кризата, Халкбанк продолжува со уште една кампања наречена „На наша сметка“ преку која дава директна помош на вкупно 133 локали од угостителскиот сектор низ целата територија на земјата. Преку оваа кампања, која инаку ќе трае сѐ до 30 септември, сите нови или постоечки клиенти

Влахов: Студентите преку конференции носат „свеж воздух“ во студентските програми

Влахов: Студентите преку конференции носат „свеж воздух“ во студентските програми

За идејата, потребата, можностите и темите на Студентската конференција за глобални климатски промени разговаравме со претседателот на Студентскиот парламент на Факултет за ветеринарна медицина – Скопје, Јане Влахов. Од каде идејата за Студентска Конференција за глобални климатски промени? Јане Влахов: Идејата за студентски конференции не е нова, впрочен

Македонија и Албанија заеднички преку искуствениот туризам се развиваат во регионот

Македонија и Албанија заеднички преку искуствениот туризам се развиваат во регионот

Македонките Јасминка Поповска од Струга и Катерина Василевска од Охрид се креаторките на Genuine Experiences, поточно жени кои сакаат на локалните или интернационалните туристи во Македонија и соседна Албанија да им овозможат незаборавни искуства. На нивната платформа имаат над педесетина локални занаетчии, домаќинки, спортисти, водичи, професионалци