притисни ентер »

Извори

Cooltura

„Тапанот се слуша надалеку“ концерт на Сара Симоновска

„Тапанот се слуша надалеку“ концерт на Сара Симоновска

Во Сули ан (Факултетот за ликовни уметности) вечерва (25 јуни) од 21 часот во рамки на „Скопско лето“ концерт на удирачки инструменти ќе одржи Сара Симоновска. На концертот, насловен „Тапанот се слуша надалеку“, таа ќе изведе дела од Бах, Добри Палиев, Ерик Самут и Вон Маиси. Сара Симоновска (Куманово, 1994), по стапките на својот татко, почнала да

IN MEMORIAM: Почина Елена Мисиркова

IN MEMORIAM: Почина Елена Мисиркова

Почина познатата пијанистка со светска кариера Елена Мисиркова-Лоза, правнука на македонскиот преродбеник Крсте Петков Мисирков. Мисиркова беше реномирана македонска пијанистка, интернационално афирмирана, која беше родена во Скопје. Средното музичко образование по пијано го завршува во ДМБУЦ „Илија Николовски – Луј“ во Скопје. Дипломира и завршува

Етнокореолозите да се вклучат во центрите за култура

Етнокореолозите да се вклучат во центрите за култура

Етнокореолозите да се вклучат во центрите и домовите за култура - работен состанок на оваа тема се одржа во Неготино. Се разгледуваше Предлог-стратегијата за вклучување на етнокореолозите во функционирањето на центрите и домовите за култура, музеите, државните фестивали и семинари. Присуствуваа етнокореолози или стручни лица кои се занимаваат со изучување

Семинар за изработка и музицирање на ќемане

Семинар за изработка и музицирање на ќемане

Изворните музички инструменти во Македонија се важни за зачувување на нејзината културна традиција, а ќемането е еден од најпознатите во источниот регион на државата и потребно е да се обучуваат млади луѓе за изработка и музицирање на овој инструмент. Ова е главниот заклучок од семинарот за ќемане што се одржа во Центарот за култура „Бели мугри“ во

Почнува 9-тата Меѓународна ликовна колонија „Вевчански видувања“

Почнува 9-тата Меѓународна ликовна колонија „Вевчански видувања“

Четириесеттина сликари од Македонија, но и повеќе европски држави од денеска во наредните три недели ќе творат на 9-тата меѓународна ликовна колонија „Вевчански видувања“, организирана од компанијата ВИА од Вевчани. Врвни сликарски имиња од земјава, но и од Грција, Бугарија, Словенија, Србија, Полска, Франција, Шведска, ќе творат на тема „Заедничките

Јане Бакрески изложува на Интернационалниот симпозиум за електронска уметност во Дурбан

Јане Бакрески изложува на Интернационалниот симпозиум за електронска уметност во Дурбан

Уметникот и доцент на Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“, Охрид, Јане Бакрески со свои уметнички инсталации и предавање учествува на Интернационалниот симпозиум за електронска уметност (ИСЕА), во Дурбан, Јужноафриканска република. Инсталациите со наслов „Аугментативна апстракција“ и „Голем човек“ своите почетоци ги

Дела од летната ликовна школа пред гевгелиската публика

Дела од летната ликовна школа пред гевгелиската публика

Во ликовното студио на Пионерскиот дом во Гевгелија е отворена годишната изложба од работилница на која се претставени делата изработени од децата во рамки на летната ликовна школа која работеше под менторство на ликовниот уметник Мирјана Крстева-Массетти. Малите ликовни уметници, рече Массетти, годинава создаваа дела во духот на боите на летото. Техниките

Книжевна вечер на Лидија Димковска во Тирана

Книжевна вечер на Лидија Димковска во Тирана

Книжевна вечер на Лидија Димковска во организација на „Поетека“, во рамки на проектот „Читајќи го Балканот“, вчера се одржа во Тирана, Албанија. На книжевната вечер, која Димковска специјално и ја посвети на неодамна починатата хрватска писателка со европско реноме, Даша Дрндиќ, се читаа извадоци од делата на Дрндиќ и песни од Димковска во препев на

Почнува шестото издание на „Битола Шекспир фестивал“

Почнува шестото издание на „Битола Шекспир фестивал“

Во Битола денеска (23 јуни) ќе почне шестиот „Шекспир фестивал“ кој ќе го отвори домаќинот и организатор на фестивалот, битолскиот Народен театар, со претставата „Јулие Цезар (Res Publica  - Cosa Nostra)“ на Златко Паковиќ. Најавена e програма до 30 јуни кога фестивалот ќе биде затворен од Црногорскиот народен театар од Подгорица, кој со многуброен

Џони Деп за „Ролинг стоун“: Го допрев дното

Џони Деп за „Ролинг стоун“: Го допрев дното

Актерот Џони Деп во интервјуто за „Ролинг стоун“ за прв пат соопшти детали за банкротот, пороците и животот по разводот. За време на интервјуто Деп пушел мешавина од тутун и марихуана, а новинарот на „Ролинг стоун“ забележува дека испил и поголемо количество вино. - Не е точно дека трошам 30.000 долари на вино, трошам многу повеќе, истакнува актерот