притисни ентер »

Извори

Денар

Од ноќеска на полноќ бензините поскапуваат, дизелот поевтинува

Од ноќеска на полноќ бензините поскапуваат, дизелот поевтинува

Од ножеска на полноќ за половина денар поскапуваат бензините, а за исто толку поевтинува дизелот. Екстра лесното масло за домаќинство се намалува за еден денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 60 ден/лит, а ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава по цена од 62 денари за литар.Малопродажната цена

Зошто си заминуваат најдобрите работници?

Зошто си заминуваат најдобрите работници?

Големата плата не е причината поради која ќе ги задржите најдобрите работници на работа, туку тоа се мотивираноста, визијата и забавата. Просечното време кое вработените го поминуваат во некоја фабрика изнесува 18 месеци, а клучната вештина на секој менаџер би требало да биде способноста да се задржи секој талентиран работник. Повеќето работници неможе

Колку е здрав јаболковиот оцет

Колку е здрав јаболковиот оцет

Јаболковиот оцет е богат со многу витамини и минерали, односно А, Б, Ц, флуор, фосфор, калциум, магнезиум, натриум и железо и содржи 13 есенцијални аминокиселини и ензими. Јаболкото како главна состојќа има многу високи нутритивни својства, содржи бројни витамини и минерали меѓу кои можеби највредниот е пектин – диететско влакно растворливо во вода

Нова студија: Луѓето можат да го пренесат коронавирусот на мачките и кучињата

Нова студија: Луѓето можат да го пренесат коронавирусот на мачките и кучињата

Студија на италијански научници покажала дека луѓето можат да го пренесат коронавирусот на мачките и кучињата. Во студијата се испитани 540 кучиња и 277 мачки, кои живеат во домаќинства во северна Италија, посебно во Ломбардија. Научниците откриле антитела на коронавирус во 3,4 проценти од кучињата и 3,9 проценти од мачките, што укажува на тоа дека

Грчките премини „Дојрани“ и „Ники“ ќе се отворат по 15 август

Грчките премини „Дојрани“ и „Ники“ ќе се отворат по 15 август

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека грчките гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ ќе бидат целосно затворени за сообраќај до 15.08.2020 (сабота). Вакво известување до граничните служби на граничните премини „Стар Дојран“ и „Меџитлија“ било доставено од страна на грчката гранична служба од граничните премини „Дојрани“ и „Ники“,

Фотографии кои покажуваат како ќе изгледаат „Huawei Mate 40“ и „Mate 40 Pro“

Фотографии кои покажуваат како ќе изгледаат „Huawei Mate 40“ и „Mate 40 Pro“

„Huawei“ се потпира на камерите во своите премиум модели и без изненадување е дека компанијата ќе продолжи да го прави тоа во серијата „Mate 40“, која ќе биде објавена наесен. Благодарение на „@OnLeaks“ сега можеме да ги видиме првите рендери на „Mate 40“ и „Mate 40 Pro“, кои детално го откриваат дизајнот на моделите. Гледаме дека во однос на дизајнот,

Кој тренер му е омилен на Левандовски?

Кој тренер му е омилен на Левандовски?

Роберт Левандовски зад себе има уште една успешна сезона, во која за „влакно“ му избега „Златната копачка“. Полјакот во интервју за ЕСПН меѓу другото открил кој му е омилен тренер. „Јирген Клоп, потоа Пеп Гвардиола“, рекол Левандовски. „Клоп има две лица. Можете да забележите дека некогаш се однесува како да ви е татко, но тука е и другата страна,

МФ: Прв месечен раст на буџетските приходи во јули од почетокот на Ковид-19 кризата

МФ: Прв месечен раст на буџетските приходи во јули од почетокот на Ковид-19 кризата

Во јули се забележува прв месечен раст на приходите во буџетот од почетокот на Ковид-19 кризата, со месечен раст од 1,4% во однос на лани. Ова се должи на растот на придонесите, но и на повеќе видови даноци. По реализацијата во јуни која бележеше значително подобра наплата на приходите од април и мај, по олабавување на рестрикциите и реотварање на

Производството на електрична енергија со јаглен забележа прв пад во историјата

Производството на електрична енергија со јаглен забележа прв пад во историјата

Глобалното производство на електрична енергија од електрани со јаглен го регистрира својот прв пад во историјата во првиот квартал на 2020-та година, објави „Bloomberg“. Падот доаѓа во услови на затворање на дел од капацитетот за време на пандемијата и одложувањето на некои од најголемите проекти за изградба на нови електрани на јаглен. Затворањето

Веќе 230.000 луѓе го имаат нарачано новиот „Ford Bronco“

Веќе 230.000 луѓе го имаат нарачано новиот „Ford Bronco“

Неодмана претставениот „Ford Bronco“ го привлече вниманието на голем број луѓе, а тоа го потврдија и од компанијата со тоа што веќе имаат 230.000 нарачки за овој модел, а се верува дека тоа не е се и дека побарувачката ќе продолжи да расте. Интересно е тоа што „Ford“ ги најави првите испораки дури за пролетта 2021-ва, па така сосема е сигурно дека