притисни ентер »

Извори

Денар

Граѓаните ќе добијат 5,59 милиони евра поврат на ДДВ за изминатите три месеци

Граѓаните ќе добијат 5,59 милиони евра поврат на ДДВ за изминатите три месеци

За јануари, феврури и март годинава на граѓаните кои скенирале фискални сметки во текот на следниот месец ќе им бидат исплатени 343.803.953 денари или 5,59 милиони евра. Во овој период се скенирани 49.946.278 фискални сметки, остварен е промет од 21.957.355.689 денари, со вкупен ДДВ од 2.292.026.352 денари, соопшти денеска Управата за јавни приходи

Јапонија ја прекинува испораката на пратки во повеќе од 150 земји

Јапонија ја прекинува испораката на пратки во повеќе од 150 земји

Јапонската поштенска служба објави дека поради откажување на авионските летови предизвикани од пандемијата, од утре ќе ја прекине испораката на пратки во повеќе од 150 земји. Испораките по пошта ќе продолжат во Соединетите Американски Држави, Франција, Австралија и неколку други земји, како и во Хонг Конг. Пошта од Јапонија престана да пристигнува

Германската авиокомпанија го скратува работното време за две третини од работниците

Германската авиокомпанија го скратува работното време за две третини од работниците

Германската авиокомпанија Lufthansa го намалува бројот на работни часови за скоро две третини од своите вработени ширум светот, објави Business Insider. Извештајот е објавен во јавноста само еден ден откако компанијата постави 27.000 од 35.000 своите работници на скратено работно време со поддршка од владата, поради пандемијата од коронавирус. Сега, Lufthansa

Почина пациентка од Лабуништа, регистрирани нови 25 случаи

Почина пациентка од Лабуништа, регистрирани нови 25 случаи

Министерството за здравство соопшти дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години заболена од коронавирус. Пациентката имала претходни заболувања – коморбидитети: хронично опструктивна белодробна болест, дијабетес, срцева слабост и обезност. Во врска со пациентката

Ново: Аплицирај за кредит преку порака

Ново: Аплицирај за кредит преку порака

ФД Монимакс Финансиско како современа компанија со високи професионални стандарди постојано нуди иновативни, брзи и едноставни решенија за задоволување на финансиските потреби на своите клиенти. Од неодамна, клиентите на ФД Монимакс Финансиско и корисниците на Facebook можат да аплицираат за кредит брзо и лесно, преку порака на Facebook со користење

Ангеловска: Каматите на кредитите не се простуваат никаде

Ангеловска: Каматите на кредитите не се простуваат никаде

Економската стабилност на земјата се заснова и зависи од банкарскиот сектор, кој сега е стабилен, а таков треба да остане и по завршување на корона кризата, но каматите на кредитите никаде не се простуваат, рече министерката за економија Нина Ангеловска, одговорајќи на новинарско прашање дали е задовона од солидарноста на банките откако објавија дека

Рецесија им се заканува на сите земји во централна, јужна и источна Европа

Рецесија им се заканува на сите земји во централна, јужна и источна Европа

Виенскиот институт за економија, во анализата за економските последици од коронавирусот, наведува дека на сите земји од централна, јужна и источна Европа им се заканува рецесија. Во анализата се нагласува дека веќе се видливи значителни негативни последици, дека многу валути се ослабени и дека паѓа довербата на потрошувачите и претпријатијата. WIIW

Нови методи на работа: Што сè можете да направите за својот бизнис без да го напуштите својот дом

Нови методи на работа: Што сè можете да направите за својот бизнис без да го напуштите својот дом

Поради состојбата со корона вирусот сега е важно да се остане дома и повеќето активности да бидат завршени преку дигиталните канали. Според информациите од телекомуникациските оператори, интернет сообраќајот е дури двојно зголемен, но уверуваат дека мрежите се исклучително стабилни. Компаниите како што е А1 Македонија за многу кратко време одлично

Казината и автомат клубовите од Групацијата НОВОМАТИК и АПЕКС МК ќе ги задржат сите 2000 вработени

Казината и автомат клубовите од Групацијата НОВОМАТИК и АПЕКС МК ќе ги задржат сите 2000 вработени

Групацијата НОВОМАТИК и АПЕКС МК во соопштението до медиумите објави дека сите 1.700 вработени во Групацијата НОВОМАТИК (Адмирал, Астра и Казино Фламинго Хотел) и 250 вработени во компанијата АПЕКС, воопшто не треба да се грижат за своите работни места “Почитувајќи ги мерките пропишани од Владата на Република Северна Македонија, со цел да не се става

Само еден процент од возилата на патиштата во Европа во 2018 година биле електрични

Само еден процент од возилата на патиштата во Европа во 2018 година биле електрични

Наспроти растот на новопродадени возила со алтернативен погон во Европа нивниот удел на патиштата во 2018 година е само 3,8 проценти. Од нив 0,7 проценти биле хибридни, 0,2 проценти електрични на батерии и 0,1 процент плаг-ин хибрид. Тоа е мал удел за остварување на целите на Европската Унија до 2050 година. Патниот транспорт во Европа е најголем извор