притисни ентер »

Извори

Денешен

Од прво до трето одделение и во училиштата со мал број деца – во училници, другите он лајн!

Од прво до трето одделение и во училиштата со мал број деца – во училници, другите он лајн!

Комисијата за заразни болести предложи учениците од прво, второ и трето одделение од 1 септември да се вратат во училишните клупи. Другите генерации да продолжат со онлајн настава. Министерот за образование, Арбр Адеми, во врска со предлогот на Комисијата вели дека училиштата каде има мал број на ученици, таму наставата може да се одвива со физичко

Средба Заев-Ахмети во „конструктивна атмосфера“

Средба Заев-Ахмети во „конструктивна атмосфера“

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети и лидерот на СДСМ, Зоран Заев, оствариле работна средба, како што се вели во соопштението, во конструктивна атмосфера и заклучиле дека има добри основи за напредок. Средбата се случила по доделувањето на мандатот на Зоран Заев од страна на претседателот Стево Пендаровски за формирање влада, повторно без присуство на јавноста

КОЧОСКА: Имаме втор „октопод“, втор ТАТ и втор министер во тренерки! 20 милиони евра ќе останат невратени!

КОЧОСКА: Имаме втор „октопод“, втор ТАТ и втор министер во тренерки! 20 милиони евра ќе останат невратени!

Пропаѓањето на Еуростандард банката е огромен скандал и неуспех на македонската влада. За кус период се покачи цената на струјата, се потроши еврообврзница од 800 милиони евра на непродуктивни трошења, ниту една буџетска дупка не се затвори, а денес под директен ризик со пропаста на банката се 55 илјади граѓани кои примаат пензии и социјална помош

БРНЗ: Честитки од САД за мандатот на Заев

БРНЗ: Честитки од САД за мандатот на Заев

Честитки за Зоран Заев за мандатот да формира влада, очекуваме да работиме со неа откако ќе се формира, се вели во честитката од амбасадорката на САД во Македонија, Кејт Мари Брнз. - Честитки за Зоран Заев за мандатот да формира влада. Очекуваме да работиме со новата влада откако ќе се формира. Како нова членка на НАТО, ја поддржуваме посветеноста

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски призна неуставност во доделувањето мандат

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски призна неуставност во доделувањето мандат

Стево Пендаровски како Претседател на државата соопшти дека ќе доделува мандат за влада спротивно на Уставот по принципот „прв дојден, прв услужен“. Претседателот Пендаровски треба да биде свесен за сериозноста на својата функција, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -Наместо да се однесува како претседател на граѓаниите Стево Пендаровски призна дека мандатот

МИЦКОСКИ: Уште тројца пратеници пријавиле дека СДСМ се обидува да ги поткупи ако гласаат за Влада на Заев!

МИЦКОСКИ: Уште тројца пратеници пријавиле дека СДСМ се обидува да ги поткупи ако гласаат за Влада на Заев!

Одговорајќи на новинарско прашање на прес конференцијата што ја одржа пред да замине на средба со претседателот Стево Пендраовски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш кажа дека ниту еден пратеник од неговата партија нема да им даде поддршка на Заев и СДСМ за формирање Влада. Но при тоа додаде уште подтаок, кој во општата гужва со мандатот на Заев поминува

ВИЕ СЕДЕТЕ ДОМА НА ФБ, АЛБАНЦИТЕ ЌЕ СЕ БОРАТ ЗА ВАС: Утре протести во шест градови заради поскапувањето на струјата!

ВИЕ СЕДЕТЕ ДОМА НА ФБ, АЛБАНЦИТЕ ЌЕ СЕ БОРАТ ЗА ВАС: Утре протести во шест градови заради поскапувањето на струјата!

Протесниот марш против поскапувањето на електричната енергија доби големи размери. Протестите во Скопје, Тетово, Гостивар, Дебар, Кичево и Струга ќе почнат во 18 часот, а во Куманово во 14 часот, пишува скопски Курир . Се бара укинување на одлуката за поскапување на електричната енергија од 7.4%, распуштање на Регулаторна комисија за енергетика и

Прилепчанец вршел полови дејствија врз 22-годишник

Прилепчанец вршел полови дејствија врз 22-годишник

Прилепската полиција поднесе кривична пријава против А.А.(41) од Прилеп, поради сомнение дека извршил кривично дело полови дејствија врз друго лице. Како што информираат од СВР Битола, на 3 август во Прилеп, пријавениот со употреба на физичка сила извршил полови дејствија врз 22-годишник.

ПО ПРОПАЃАЊЕТО НА ЕУРОСТАНДАРД: Во „Македонски пошти“ веќе не можат да се плаќаат сметки

ПО ПРОПАЃАЊЕТО НА ЕУРОСТАНДАРД: Во „Македонски пошти“ веќе не можат да се плаќаат сметки

Поради пропаѓањето на „Еуростандард банка“, платниот промет е во „Македонски пошти“ е блокиран, соопшти генералниот директор Ејуп Рустеми. Тоа значи дека не може да се наплаќаат сметки за струја, комунални услуги, да се врши исплата на пензии и социјална помош. Се додека не се избере друга банка со која ќе соработуваат за вршење на платен промет, услугите

ПЕНДАРОВСКИ: Бев должен во рок од 10 дена да го дадам мандатот!

ПЕНДАРОВСКИ: Бев должен во рок од 10 дена да го дадам мандатот!

Не можам да го чувам мандатот во фиока и морам да го доделам во рок од десет дена од верификувањето на мандатите на пратениците. Aко лидерот на СДСМ, Зоран Заев не обезбеди 61 пратеник за 20 дена, тој ќе го врати мандатот. Ова го изјави претседателот, Стево Пендаровски по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој попладнево со неколку