притисни ентер »

Извори

Економски

Стоилковски: ЈО мора да отвори истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Филипче во скандалот соуништувањето на инсулин со валиден рок

Стоилковски: ЈО мора да отвори истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Филипче во скандалот соуништувањето на инсулин со валиден рок

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со уништувањето на инсулин со валиден рок на траење. Постојат издржани и аргументирани сомненија дека Филипче и останатите инволвирани во скандалот нанеле милионски штети на буџетот со уништувањето на инсулинот

Јанушев: Власта сеуште молчи за договорот со САРХЕМС, кои услуги ги добиваат граѓаните?

Јанушев: Власта сеуште молчи за договорот со САРХЕМС, кои услуги ги добиваат граѓаните?

Владата на СДСМ во заминување, крајно нетранспарентно, далеку од очите на јавноста, склучи штетен договор кој ќе ги чини граѓаните 72 милиони евра, рече на денешната прес-конференција, генералниот секретаар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев. -Зоран Заев и Драги Рашковски се согласија 72 милиони евра пари на граѓаните да се прелеат на сметка на приватна

ЕСЕ: Итно формирање на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација

ЕСЕ: Итно формирање на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација

Во мај 2019 година беше усвоен новиот Закон за спречување и заштита од дискриминација со кој се создадоа нормативни претпоставки за подобрување на системот и институционалните механизми за заштита од дискриминација. Притоа, новиот закон предвидува значително подобрување на работата на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација, преку проширување

Силјановска: Се става под сериозен прашалник кредибилитетот и професионалните перформанси на останатите обвинбители во СЈО

Силјановска: Се става под сериозен прашалник кредибилитетот и професионалните перформанси на останатите обвинбители во СЈО

Професорката Гордана Силјановска во синоќешната емисија Клик плус на ТВ 21 изјави дека се става под сериозен прашалник кредибилитетот и професионалните перформанси на останатите обвинители во СЈО, после сите скандали и афери. -Дали е во ред тоа Јавно Обвинителство во кое и со чинење и со нечинење дошло до ситуацијата до која сме, дали е во ред тоа

Мицкоски во Париз на средба во Француската стопанска комора, Медеф Интернационал

Мицкоски во Париз на средба во Француската стопанска комора, Медеф Интернационал

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес во Париз, Република Франција заедно со потпретседателот Александар Николоски, и Игор Николов оствари посета на Француската стопанска комора, Медеф Интернационал, каде членуваат едни од најголемите Француски бизнис компании со работа распространета во повеќе од 150 земји во Светот, соопштија од

K-15 од само 1000 или 500 денари, се злоупотребуваат ли правата на работниците?

K-15 од само 1000 или 500 денари, се злоупотребуваат ли правата на работниците?

Многу често работодавачите исплаќаат незначителни износи на име регрес за годишен одмор, за што говорат и документираните случаи на Хелсиншкиот комитет, во кои работодавачите неретко исплаќаат 1000, 500, па дури и 100 денари регрес за годишен одмор. Околу седум отсто од сите случаи на повреди на работнички права пријавени до Хелсиншкиот комитет за

Димитров го предложи за амбасадор професорот кој одобри стипендија од 40 илјади евра за ќерка му

Димитров го предложи за амбасадор професорот кој одобри стипендија од 40 илјади евра за ќерка му

На вчерашната владина седница МНР Димитров, како законски овластен, го предложил Мишо Докмановиќ, професор на Правниот факултет, за амбасадор во Тел Авив. Но, основан е сомнежот дека ваквиот предлог на Димитров претставува незаконит судир на интереси, објави пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски. Имено, истиот професор Докмановиќ на 4-ти август

Јанушев: Пипците на октоподот, кој ја сочинува мафијата спонзорирана од Заев длабоко го параат општеството

Јанушев: Пипците на октоподот, кој ја сочинува мафијата спонзорирана од Заев длабоко го параат општеството

Покрај Заеви како најбогато политичко семејство на Балканот, семејството на Катица Јанева и нејзините блиски, може да се вбројат меѓу најбогатите во Македонија. Пипците на октоподот, кој ја сочинува мафијата спонзорирана од Заев длабоко го параат општеството. Еве како изгледаат пипците на мафијата овозможена од Заев, преку неговиот „пулен“ и „соборец“

Сител: Обид за киднапирање на 7 годишната ќерка на пратеник од СДСМ

Сител: Обид за киднапирање на 7 годишната ќерка на пратеник од СДСМ

Засега непознати лица се обиделе да ја грабнат ќерката на пратеник од СДСМ, објави Сител . Настанот, информира телевизијата, се случил во средата во 11:45 во Кочани. Седум годишното девојче се враќало од училиште кога возило со странски регистарски таблички ја пресретнало, нагло застанало а непознати лица со локален дијалект му наредиле на детето

На задолжувањата им нема крај – Владата во вторник ќе се задолжи за нови 21 милион евра

На задолжувањата им нема крај – Владата во вторник ќе се задолжи за нови 21 милион евра

Владата идната недела на 17-ти декември планира да се задолжи 21 милион евра. Според аукцијата објавена на Народна Банка на Република Македонија закажана е аукција на државни хартии од вредност во вредност од 21,1 милион евра. Задолжувањата континуирано растат додека капиталните инвестиции се на очајно ниско ниво. Опозицијата ВМРО ДПМНЕ како и експертската