притисни ентер »

Извори

Економски

Малчески: Снаа за брат на Русковска од пред некој месец е вработена во МНАФ со плата од околу 2000 евра- тоа ли е причината што ја опструира истрагата за Рекет?

Малчески: Снаа за брат на Русковска од пред некој месец е вработена во МНАФ со плата од околу 2000 евра- тоа ли е причината што ја опструира истрагата за Рекет?

Снаа за брат на Русковска од пред некој месец е вработена во МНАФ, со плата од околу 2000 евра!, вели универзитетскиот професор Самоил Малчески. -Дали тоа е причината што Русковска ја опструира истрагата за рекет од преку 20 милиони евра?, прашува Малчески. The post Малчески: Снаа за брат на Русковска од пред некој месец е вработена во МНАФ со плата

Арсовски: Врвот на владата вмешан во случајот „Рекет“, а Заев сеуште не е повикан во ЈО

Арсовски: Врвот на владата вмешан во случајот „Рекет“, а Заев сеуште не е повикан во ЈО

СЈО и Владата на Зоран Заев немаат веќе никаков кредибилитет. Катица Јанева рекетирала заедно со Бојан Јовановски односно Боки 13, а пола Влада стоела позади нив и им го чувала грбот, вклучително и Зоран Заев, тоа го слушнавме и во видео снимките, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. -Случајот „Рекет“ ја разоткри најголемата криминална

Василевска: Димитров призна дека Заев соработувал со луѓе кои правеле криминал и тргувале со правдата

Василевска: Димитров призна дека Заев соработувал со луѓе кои правеле криминал и тргувале со правдата

Очигледна е паниката во редовите на власта и напуштањето на бродот кој тоне. И тоа не се случува само во СЈО туку и помеѓу членовите на Владата на Република Македонија. Еден од тие примери е токму министерот за надворешни работи, г. Никола Димитров кој соочен со огромниот скандал „Рекет“ и со разоткриениот криминал на власта во кој централен лик освен

Стоилковски: Дали стравот кај Костадинов е дознавањето за неговиот неморален карактер?

Стоилковски: Дали стравот кај Костадинов е дознавањето за неговиот неморален карактер?

Мотивот на Заев за заштита на криминалот од „Рекет“ го знаеме. Сомнежите се дека тој и неговите структури се силно вплеткани во оваа криминална – октопод мрежа која што тој сака да ја заштити. Но постои и дополнителен мотив, по се изгледа личен мотив кај портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов за да така отворено лаже и да манипулира за овој случај

Тортевски: Мојата интуција ми вели дека Боки не можел ништо да направи без сигнал од Јанева

Тортевски: Мојата интуција ми вели дека Боки не можел ништо да направи без сигнал од Јанева

По се изгледа дека ова ќе биде одлучувачка недела за случајот „Рекет“ и за тоа дали предметот ќе се прошири на нови осомничени. Шоуменот Бојан Јовановски и неговиот соработник Зоран Милески Кичеец, се во притвор веќе еден месец, а јавноста е нетрпелива да дознае кој се е вмешан во аферата. Утре на распит кај обвинителката Вилма Русковска, ќе се јави

НОВА ЦЕНА: Еве колку ќе чинат горивата од полноќ

НОВА ЦЕНА: Еве колку ќе чинат горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика на својата интернет страна го објави новиот ценовник за нафтените деривати што ќе стапи во сила од ноќеска по полноќ. Според новиот ценовник, цените на бензините Супер – 95 и Супер – 98 остануваат непроменети, односно ќе се продаваат по цена од 66,50 и 68,50 денари, а промена има во цената на дизелот, кој поскапува

Пожари беснеат низ Македонија, а власта ништо не презема

Пожари беснеат низ Македонија, а власта ништо не презема

Изминатиот месец дена Македонија гори. На територијата на Република Македонија се случуваат по 2-3 пожари и тоа сериозни кои со помош на доброволци едвај се гаснат. А, власта молчи и ништо во врска со ова не презема за да се намалат пожарите во државата. Последниот таков пожар беше вчера на Пинтија. Гореше сува трева и нискостеблеста шума. Во гаснењето

Јанушев: Имаме историски најлоша година, сменија се што е Македонско

Јанушев: Имаме историски најлоша година, сменија се што е Македонско

После “блескаме” на Зоран Заев, сега ја слушаме и Радмила Шеќеринска дека “зад нив имале успешна година”. Па како да немаат успешна година тие неколкумина од криминално-рекетарскиот октопод после година која изобилува со криминал, корупција и рекетирање?! По што го мерат успехот, по искинатите униформи на Македонските војници или по сменетото име

„Институциите се целосно притиснати и ставени во служба на криминалот на Заев и неговите соработници“

„Институциите се целосно притиснати и ставени во служба на криминалот на Заев и неговите соработници“

Зоран Заев е главата на криминалниот октопод кој пустоши низ Македонија. Институциите се целосно притиснати и ставени во служба на криминалот на Заев и неговите соработници, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Најдобар доказ за тоа е постапувањето на Јавното обвинителство овие четири месеци откако Вилма Русковска ги има сите докази за рекетот на проектот на Заев

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДСМ единствено се грижи за сопствените џебови- ги доведе земјоделците до питачки стап, немаат ни за леб

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДСМ единствено се грижи за сопствените џебови- ги доведе земјоделците до питачки стап, немаат ни за леб

Владата на СДСМ единствено се грижи за сопствените џебови. СДСМ ги доведе земјоделците до питачки стап, немаат ни за леб, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Три години земјоделците го фрлаат родот на буниште, сечат неколкугодишни овошни насади, а од СДСМ велат дека земјоделието бележи позитивни резултати. Три години нема откуп, а каде што го има цените се катастрофално